Pržena hrana nije jedini problem: Evo KOJE namirnice treba da ograničite, ako imate povišen holesterol
Tražite načine za upravljanje visokim holesterolom? Vodeći kardiolog i vrhunski dijetetičar kažu da pržena hrana i meso nisu jedina hrana na koju treba obratiti pažnju.
29.11.2024.|11:52
Izvor: klix.ba/N.C.
Podeli:
Vašem telu je potreban holesterol za izgradnju ćelija, ali višak holesterola može predstavljati ozbiljan problem, objašnjava Američko udruženje za srce. Vaša jetra prirodno proizvodi holesterol potreban organizmu, dok većina viška holesterola potiče iz hrane životinjskog porekla.
Kardiolog Nik Vest, glavni medicinski službenik i potpredsednik sektora za globalne medicinske poslove u kompaniji "Abbott's Vascular Business", ističe da, iako je količina holesterola u krvi delimično genetski određena, uticaj ishrane ne treba potcenjivati.
Ako imate visok nivo holesterola, trebalo bi da ograničite unos sledećih sedam namirnica:
1. Pržena hrana
Pomfrit i pohovani luk mogu delovati primamljivo, ali ova hrana generalno podiže nivo LDL holesterola, poznatog kao "loš" holesterol, i često sadrži transmasti.
Dokazano je da transmasti povećavaju rizik od smrtnosti uzrokovane kardiovaskularnim bolestima, na način sličan zasićenim mastima.
2. Maslac
Maslac sadrži velike količine zasićenih masti (dobijenih iz životinjskih masti i biljnih ulja), što može doprineti povećanju nivoa holesterola. Američko udruženje za srce preporučuje da dnevni unos zasićenih masti ne prelazi 13 grama.
Iako je sir bogat proteinima i kalcijumom, takođe ima visok sadržaj zasićenih masti. Ne morate ga potpuno izbaciti iz ishrane, ali ga treba konzumirati povremeno, kao poslasticu, a ne svakodnevno.
4. Kolači
Kolači i torte, iako ukusni, često sadrže velike količine putera ili krema, bogatih zasićenim mastima. Pored toga, pekarski proizvodi su obično puni šećera, što dodatno opterećuje organizam.
5. Tropska ulja
Tropska ulja, poput palminog i kokosovog ulja, treba koristiti umereno. Ova ulja podižu nivo i "lošeg" (LDL) i "dobrog" (HDL) holesterola.
Ako koristite kokosovo ulje, ograničite količinu i povremeno ga zamenite uljima poput maslinovog ili ulja avokada.
6. Govedina
Konzumacija govedine treba biti ograničena zbog visokog sadržaja zasićenih masti. Iako govedina sadrži proteine, gvožđe i vitamin B12, studije pokazuju povezanost između konzumacije crvenog mesa i povećanog rizika od srčanih bolesti, raka i dijabetesa. Preporuka je ograničiti unos crvenog mesa na dve do tri porcije nedeljno.
Bez obzira na vaše zdravstvene ciljeve, važno je da unosite dovoljno proteina, a većina ljudi ih dobija iz mesa. Ipak, ako želite da manjite masne naslage na stomaku, važno je da obratite pažnju na to koje vrste mesa konzumirate.
Društvene mreže su odavno postale deo naše svakodnevice, a mnogi od njihovih korisnika su mlađi od 18 godina. Ipak, ima i onih koji ruše ovu statistiku.
Zamoljena da prokomentariše detalj koji se voditeljki Irini Vukotić urezao u srce, Dragana Vujadinović, majka ubijenog Nikole Milića, ispričala je priču o motoru koji je prolazio selom...