Osamdesetih je dobila nadimak KRALJICA NOĆI! Najpoznatija je po ulozi u seriji "Haus", a otvoreno je govorila o IZAZOVIMA odnosa sa muževljevom decom
Iako nema biološku decu, Lisa Edelštajn nije krila koliko je za nju značajna uloga maćehe.
Rich Polk / Getty images / Profimedia
21.5.2025.|12:00
Izvor: prva.rs/J.G.
Podeli:
Lisa Edelštajn je američka glumica, spisateljica i umetnica, najpoznatija po ulozi dr Lise Kadi u seriji "Haus". Rođena je 21. maja 1966. godine u Bostonu, Masačusets, kao najmlađe od troje dece u jevrejskoj porodici. Odrasla je u Vejnu, Nju Džerzi, gde je njen otac, Alvin Edelštajn, radio kao pedijatar .
Karijera
Lisa je diplomirala na "Tisch School of the Arts" Univerziteta u Njujorku. Tokom 1980-ih, postala je poznata u njujorškoj klupskoj sceni, što je privuklo pažnju "The New York Times-a", koji ju je nazvao "Kraljicom noći" .
Nakon toga, napisala je i izvela muzički komad "Positive Me", jedan od prvih pozorišnih radova koji se bavio krizom AIDS-a . Na televiziji se proslavila ulogom dr Lise Kadi u seriji "Haus" (2004–2011), za koju je osvojila "People's Choice Award" za omiljenu TV glumicu. Takođe je igrala glavnu ulogu u seriji "Girlfriends' Guide to Divorce" (2014–2018) i imala zapažene uloge u serijama "The Kominsky Method", "The Good Doctor" i "9-1-1: Lone Star".
Tokom pandemije kovida, Lisa se vratila svojoj ljubavi prema umetnosti. Počela je sa crtanjem flomasterima, a uz podršku supruga, umetnika Roberta Rasela, prešla je na akvarel. Njena dela, inspirisana porodičnim fotografijama iz 1970-ih, prikazuju nepozirane trenutke i svakodnevne scene, evocirajući nostalgiju .
Njena prva samostalna izložba, "Family", održana je 2022. godine u Njujorku, dok je izložba "The Den" prikazana 2023. godine u galeriji Anat Ebgi u Los Anđelesu .
Privatni život i aktivizam
Lisa je vegetarijanka od 1982. godine i poznata je po svom aktivizmu u oblasti prava životinja i ljudskih prava. Sarađuje sa organizacijama poput "Best Friends Animal Society" i "PETA" .
Lisa Edelstein je upoznala svog supruga, umetnika Roberta Rasela, 2010. godine. U to vreme, Rasel je bio nedavno razveden i imao je dva sina, Bendžamina i Santijaga. Njihova veza je započela u periodu kada su svi članovi njegove porodice prolazili kroz emocionalno izazovan period. Uprkos tome, Lisa je prepoznala duboku povezanost između njih dvoje i odlučila da uloži trud u izgradnju zajedničkog života.
Foto: Profimedia/Imeh Akpanudosen
Par se venčao 25. maja 2014. godine u Los Anđelesu. Iako Lisa i Robert nemaju zajedničku decu, ona je postala maćeha njegovim sinovima. Tokom godina, izgradila je snažnu vezu sa njima, često ističući koliko joj je važno da bude prisutna figura u njihovim životima.
Lisa je otvoreno govorila o izazovima i radostima koje donosi uloga maćehe, naglašavajući da je ljubav prema deci došla prirodno, iako nije njihova biološka majka.
- Da li je zaista nemoguće zamisliti da volite dete koje niste rodili? Naravno, odgajanje ljudi je teško čak i kada imate priliku da oksitocin odradi svoje za hemijsko povezivanje. Ali, kao što će vam svaki usvojitelj reći, ljubav dolazi ipak, čak i ako ste postali roditelj bez seksa ili ste postali roditelj po defaultu. Kao ja. - ispričala je Lisa za 9news i dodala:
- Počela sam da shvatam da, kada su dečaci sa nama, primarni odnos koji treba negovati je njihov odnos sa ocem. Tako sam se povukla i olakšala. Pokušala sam da omogućim mom mužu da ima vrlo malo drugih stvari o kojima treba da razmišlja kada su dečaci sa nama.
Njeno iskustvo pokazuje da porodica nije definisana samo krvnim vezama, već i ljubavlju, posvećenošću i međusobnim poštovanjem.
U slobodno vreme Lisa praktikuje jogu, planinarenje i vožnju bicikla, a poznata je i po svojoj disciplini u održavanju fizičke kondicije .
Marko Nikolić će se popeti na najvišu planinu Južne Amerike, trčaće 500 kilometara kroz pustinju Čilea, pa isto toliko preko zaleđenog jezera u Sibiru.
Pevačica Jelena Kostov je već dugi niz godina na muzičkog sceni, međutim, kako je nedavno podelila u emisiji "Grand Specijal" nije oduvek imala želju da se bavi tim poslom.
Našeg pevača Ćiru je publika zavolela kroz grupu „Ritam srca“, gde je bio gitarista, a kasnije i kao pevača koji je zahvaljujući hitu „Fenomenalno“ ostao upamćen kao – fenomenalni Ćira.