Iako možda u Srbiji nije dovoljno poznata, projekti Jovanke Bončić se nalaze svuda oko nas, u Beogradu, Banji Koviljači, Banjaluci.

Ona je rođena u Nišu, u julu mesecu 1887. godine, a toga dana je dočekana povicima majke Katarine "Opet žensko".

Ipak, njeni uspesi su i te kako značajni.

- Čestitam vam na izuzetnom uspehu koji ste postigli. Danas ste ušli u anale našeg fakulteta kao prva studentkinja koja je diplomirala arhitekturu u celoj Nemačkoj - ovim rečima, davne 1913. godine, profesor Tehničkog fakulteta u Darmštatu Karl Hofman Srpkinju Jovanku Bončić upisao je u istoriju i učinio besmrtnom, barem u Nemačkoj. 

Te 1913. godine, berlinske ilustrovane novine pisale su o devojci iz Srbije, koja je u klasi sa još 7 svojih muških kolega diplomirala arhitekturu, kao prva žena u istoriji Nemačke. Sto godina kasnije, Jovanka u Darmštatu dobija ulicu sa svojim imenom i nagradu koja se dodeljuje za posebna naučna dostignuća.

Kur Salon u Banji Koviljači je jedno od dela Jovanke Bončić. 

- To je jedna romantična arhitektura, može tako da se kaže. Banje su uvek imale neku specifičnu arhitekturu, jer trebalo je privući goste i između ostalog i atraktivnim objektima, sa nekim elementima tih tornjeva, lučni otvori - kaže Zoran Čemerikić iz Društva arhitekata Niša.

Kur Salon je bio jedan od najtežih projekata, ali i onaj koji je obeležio njenu karijeru, a upravo zbog njega je bila odlikovana ordenom Svetog Save i jugoslovenske krune petog reda.

Jovanka bi ostala prepuštena kolektivnom zaboravu, da se nije pojavila i knjiga, koju je za života uspela da završi i ostavi nam njena koleginica arhitekta Olga Radić. Olga danas nije među nama, ali njena knjiga jeste.

Zbog čega je Olgi bilo važno da objavi ovu knjigu, objasnio je njen suprug Dragan Radić.

- Bilo nam je važno po nekoliko osnova. Jedan je svakako da to ostaje i kao neki amanet što se tiče Olge. Da na kraj krajeva materijalizujemo nešto što je ona radila i čime se bavila, stvarno intenzivno pune četiri godine, a sa druge strane, da i mi doprinesemo koliko možemo, da bar jedna od tako poznatih osoba, koja je gurnuta u zaborav opet izađe na svetlo dana. 

Detaljnije o Jovankinom životu, ali i o pomenutoj knjizi, pogledajte u snimku:

Povezane vesti