Kada se izgovori ime Šer, svet odmah pomisli na ekstravagantne kostime, bezvremenske hitove i scenski nastup koji prkosi godinama. Ipak, iza svetala reflektora krije se fascinantna i kompleksna ličnost koja je oblikovala generacije – ne samo muzički, već i kroz lični primer borbe za autentičnost, slobodu i ljubav.

Rođena 20. maja 1946. godine kao Šerilin Sarkisian, ćerka kamiondžije Jermenina i aspirantkinje glumice, Šer je odrastala u siromaštvu, često seleći se s mesta na mesto. Detinjstvo joj nije bilo ni blizu glamuroznog života koji danas vodi. Njena majka, Džordžija Holt, imala je niz brakova, a Šer je rano naučila da se osloni isključivo na sebe.

Ljubavni život – između strasti i nezavisnosti

Njen prvi brak bio je sa Sonijem Bonom, s kojim je formirala legendarni duo Soni i Šer. Iako su zajedno stvarali muziku i podizali karijeru do neslućenih visina, njihov brak bio je daleko od idile. U javnosti su delovali kao savršen par, ali Šer je kasnije otvoreno govorila o tome da se u tom braku osećala „kao dete s muškarcem koji ju je kontrolisao“.

Nakon razvoda 1975, udala se za Grega Olmana iz benda "The Allman Brothers", ali ni taj brak nije potrajao – borba sa njegovom zavisnošću bila je previše teška. Ipak, sa Gregom je dobila sina, Elajdža Blua. Njen prvi sin, Čaz Bono, rođen je dok je bila u braku sa Sonijem, a kasnije je prošao kroz tranziciju i postao jedan od prvih javnih transrodnih muškaraca u Americi, što je Šer podržala, iako ne bez unutrašnjih borbi.

Usponi, padovi i večita reinvencija

Ono što Šer izdvaja od ostalih zvezda jeste njena sposobnost da se neprestano reinventuje. Osvojila je Oskara za ulogu u filmu "Moonstruck" (1987), dominirala je muzičkim scenama osamdesetih i devedesetih, a pesmom "Believe" (1998) postavila je nove standarde u upotrebi autotjuna, stvorivši novi zvuk pop muzike.

Ipak, ono što je zaista fascinantno jeste njena odlučnost da ne podleže pritiscima godina. Na scenu izlazi u prozirnim kombinezonima, s perikama i stasom koji bi i mnogo mlađe žene poželele. Na pitanje o tome zašto i dalje nastupa u zrelim godinama, jednom je odgovorila: „Šta želite, da pletem čarape?“

Privatno - usamljena, ali ispunjena

Iako je često viđamo pod sjajem reflektora, Šer je više puta izjavila da je privatno vrlo povučena. Nema mnogo bliskih prijatelja i često se oslanja na samoću da pronađe mir.

- Naučila sam da volim samoću jer sam u njoj najviše naučila o sebi - rekla je u jednom intervjuu.

Njena veza sa znatno mlađim partnerom, muzičkim producentom Aleksandrom Edvardsom (40 godina mlađim), izazvala je medijski haos, ali Šer se nije obazirala.

- Nije me briga šta ljudi misle. Ako sam srećna, to je dovoljno - poručila je.

Odnos sa decom – između podrške i bola

Šer er ima dvoje dece: Čaza Bona, iz braka sa Sonijem, i  Elajdžu Blu Olmana, iz braka sa Gregom Olmanom.

Posebnu pažnju javnosti privukao je njen odnos sa Čazom, koji je rođen kao Čestiti Bono. Kada je Čaz početkom 2000-ih započeo proces tranzicije iz ženskog u muški rod, Šer je, kao i mnoge majke, prošla kroz fazu šoka, poricanja i tuge. Javnost ju je tada posmatrala kroz prizmu majčinstva i očekivala savršenu reakciju.

- Nisam odmah razumela. Bila sam zbunjena, osećala sam da sam izgubila ćerku. Ali ubrzo sam shvatila da nisam izgubila ništa - dobila sam sina - izjavila je emotivno u intervjuu za "People".

Šer je danas jedan od najistaknutijih javnih podržavalaca trans zajednice, upravo zbog iskustva sa sopstvenim detetom.

Foto: Profimedia

Sa Elajdžom Bluom, odnos je bio komplikovaniji. On je često govorio o tome da se osećao zanemarenim, posebno dok je bio tinejdžer. Tvrdi da je bio poslat u internat i da je često bio sam. Šer je priznala da joj majčinstvo nije bilo lako, pogotovo uz karijeru koja ju je vodila po svetu. Njihov odnos godinama je bio napet, ali su se u poslednje vreme, prema rečima bliskih izvora, pokušali ponovo da zbliže.

Plastične operacije – bez stida i skrivanja

Šer nikada nije krila da je bila pod nožem – upravo suprotno, o tome je uvek govorila otvoreno i bez imalo ustezanja.

- Da, radila sam operacije. I šta onda? Ako mogu sebi da priuštim da izgledam onako kako se osećam – zašto ne bih?“ – rekla je u jednom intervjuu.

Spekuliše se da je radila više korekcija: nos, kapke, fejslift, uvećanje usana, a povremeno i filere. Iako su je kritičari optuživali da „beži od starosti“, Šer uvek odgovara sa dozom prkosa:

- Ne pokušavam da izgledam kao dvadesetogodišnjakinja. Samo ne želim da izgledam kao baba.

Zanimljivo je da joj nikada nije bila važna tuđa potvrda.

- Ne radim ovo da bih se dopala muškarcima. Radim to da bih se osećala dobro u svojoj koži.

Šer danas ne predstavlja samo pop zvezdu – ona je simbol otpornosti, nezavisnosti i autentičnosti. Njen život nije bio ni jednostavan ni lak, ali svaki izazov pretvarala je u novu snagu. Iako kaže da ne veruje u Boga u klasičnom smislu, svet je često vidi kao božanstvo pop kulture.

- Mnogi me zovu ikonom. Ja se samo trudim da budem ono što jesam – žena koja ne pristaje na manje od slobode - izjavila je jednom prilikom.

Povezane vesti