Prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS), suva usta mogu ukazivati na Belovu paralizu.
Kako navodi NHS, ovo je najčešći uzrok paralize lica, ali postoje i mnogi drugi tipovi paralize. Ovaj oblik nastaje kada se javi „privremena slabost ili gubitak pokreta, koji obično zahvata jednu stranu lica.”
Iako je privremena, osobe koje je imaju možda će morati da se leče steroidima. Većini ljudi stanje se poboljša u roku od šest meseci, ali je važno reagovati što pre.
Pored suvih usta, postoje brojni drugi simptomi Belove paralize. Najčešće je to delimična ili potpuna paraliza jedne strane lica, koja može biti praćena "opuštenošću" tog dela lica, u zavisnosti od težine oštećenja živca.
Retki su slučajevi kada su obe strane lica paralizovane. Osim toga, obratite pažnju na oštar bol u unutrašnjem delu uha tokom pojave paralize, oslabljen ili promenjen osećaj ukusa, osetljivost na glasne zvuke i suvoću oka na paralizovanoj strani lica.
Ponekad nemogućnost pravilnog zatvaranja oka može dovesti do suzenja jer oko prekomerno kompenzuje suvoću. Važno je koristiti kapi ili masti za podmazivanje oka.
Takođe, osobe mogu imati poteškoće sa jedenjem zbog gubitka kontrole nad usnama i obrazom na jednoj strani. Hrana se može zadržavati u nekim područjima, a može doći i do nenamernog slinjenja.
Mogu se pojaviti i poteškoće s jasnim govorom, naročito pri izgovaranju određenih glasova i slova, poput "B" i "P." Moguće je i opuštanje nozdrve na paralizovanoj strani zbog gubitka kontrole mišića.
Zbog toga, ako imate simptome Belove paralize, obavezno posetite lekara opšte prakse. Ovo je ključno jer je „lečenje Belove paralize efikasnije ako se započne rano.” Prema NHS-u, važno je reagovati u roku od 72 sata.
Ističu i da je neophodno pozvati hitnu pomoć ako se jave promene poput otežanog govora, opuštenog lica ili nemogućnosti podizanja obe ruke i njihovog zadržavanja, jer to mogu biti znaci moždanog udara.