Čuvajte zdravlje ili ono što od njega ostaje posle nanizanih godina. Najvažnije su redovne kontrole i blagovremeno lečenje. Ovde ćemo se više baviti onim tegobama koje najčešće i u najvećem broju pogađajuju ljude u srednjim i poznim godinama. Kako rešavati probleme sa zdravljem očiju, zuba i otežano kretanje?

Zdravlje za dostojanstvo života

Starenje je prirodan proces koji donosi mnoge promene u organizmu, ali uz povećanu brigu i redovne medicinske kontrole moguće je značajno produžiti aktivniji period života i njegov kvalitet. U poznim godinama, kada se organizam suočava s prirodnim padom funkcionalnosti, odgovoran odnos prema svom zdravlju dobija na posebnoj važnosti. 

Redovne kontrole omogućavaju rano otkrivanje potencijalnih oboljenja, čime se značajno povećava šansa za uspešno lečenje. Prevencija je ključ i ne kaže se uzalud da je lakše sprečiti nego lečiti. 

Pored redovnih pregleda kod lekara, umerena fizička aktivnost i prilagođena ishrana mogu biti značajna podrška opštem zdravlju i dobroj energiji. Čuvanjem zdravlja podržavate velike životne vrednosti - samostalnost, dostojanstvo i kvalitet života.

Kvalitet stakla za naočare za jasnoću vida

Kod brojnih problema sa slabljenjem vida rešenje može biti nošenje naočara. Pritom je važno da nosite naočare sa odgovarajućim i kvalitetnim staklom. Kvalitet stakla za naočare ima ključnu ulogu u očuvanju jasnog vida, udobnosti i zdravlja očiju. 

Nošenje odgovarajućih naočara koje vam odredi oftalmolog rešava nekoliko problema sa vidom koji često dolaze u srednjim i poznim godinama. To su:

- Kratkovidost (miopija) kada imate poteškoće sa jasnim vidom na daljinu. 

- Astigmatizam koji izaziva zamagljeni ili iskrivljeni vid. 

- Presbiopija koja često dolazi s godinama, kada oko gubi sposobnost fokusiranja na bliske objekte.

Odgovarajuća stakla za naočare omogućavaju da vidite jasno i bez naprezanja. Dobar kvalitet stakla za naočare je važan jer pruža preciznu optiku, bez distorzija i zamagljenja.

Kada naočare morate da nosite tokom celog dana veoma je važna njihova udobnost, a tu vam pomažu svojom laganošću napredni materijali od kojih se izrađuju stakla za naočare. Pritom daju lepši izgled naočara čak i za visoke dioptrije.

Gubitak zuba i fiksna proteza kao rešenje

Gubitak zuba je čest problem koji dolazi u poznim godinama. Nema više lepog osmeha, vilica smanjuje funkcionalnost, dolazi do problema sa desnima, a ugroženi su i drugi aspekti dobrog zdravlja. Fiksna proteza ili neko drugo rešenje koje nudi savremena stomatologija mogu biti načini za nadoknadu izgubljenih zuba. 

Najčešći uzroci gubitka zuba su:

- Parodontalna bolest koja inficira desni i potporno tkivo zuba i dovodi do klimanja i gubitka zuba. 

- Karijes koji, ako se ne leči, može uništiti strukturu zuba i usloviti njegovo vađenje. 

- Sa godinama zubi se troše, a zdravlje desni može opasti i mora se tražiti novo rešenje. 

- Hronične bolesti, kao što su dijabetes i osteoporoza, povećavaju rizik od gubitka zuba. 

Zavisno od toga koliko su ovi problemi uzeli maha rešenje je potpuna ili parcijalna fiksna proteza. 

Potpuna (celokupna) proteza koristi se kod potpune bezubosti, a parcijalna je namenjena osobama koje su izgubile samo nekoliko zuba.

Fiksna proteza za ispravljanje zuba se koristi naročito kod mlađih osoba za dovođenje zuba u pravilan položaj i poboljšanje izgleda zuba, ali se fiksnom protezom mogu rešiti i drugi problemi kao što je nepravilan zagrižaj.

Za fiksnu protezu cena je relativno mala u odnosu na efekat koji daje zdravlju i izgledu. Za par stotina evra rešavate problem koji vam pričinjava brojne neprijatnosti, otežava žvakanje hrane, normalan izgovor, vodi daljoj atrofiji vilice. Važan je i estetski efekat koji vam vraća osmeh i samopouzdanje. 

Za probleme sa pokretljivošću ortopedi su prva adresa

Ortopedski problemi ozbiljno utiču na pokretljivost i sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti.  

Osteoartritis je degenerativna bolest zglobova koja uzrokuje bol, ukočenost i otežano kretanje. Najčešće zahvata kolena, kukove, kičmu i ruke. 

Osteoporoza je gubitak koštane mase koji povećava rizik od preloma, naročito kuka. Češće se javlja kod žena nakon menopauze. 

Bol u leđima (lumbalni i cervikalni sindrom) uzrokovan je degenerativnim promenama na pršljenovima, diskovima ili mišićima kičme. Može izazvati ograničenje pokreta i hronični bol. 

Zbog smanjene gustine kostiju, padovi i povrede češće dovode do preloma. Prelom kuka je među najtežim povredama kod starijih osoba. 

Spondiloza i hernija diska su degenerativne promene na kičmi koje izazivaju bol i povremeno pritisak na nerve, što izaziva trnjenje u nogama.  

Moguće ortopedske probleme najbolje je sprečavati fizičkom aktivnošću, makar bila i pola sata svakodnevne šetnje. Pomaže i ishrana bogata kalcijumom i vitaminom D koja jača kosti i smanjuje rizik od osteoporoze. Vodite računa i o telesnoj težini koja svakako utiče na opterećenje zglobova. 

Ortopedi će vam preporučiti lekove i terapije. Nemojte ih uzimati na svoju ruku, već na osnovu stručnog mišljenja koje ortopedi daju posle specijalističkog pregleda. Analgetici i antiinflamatorni lekovi mogu ublažiti bolove, a fizioterapija i rehabilitacija prilagođene vašem specifičnom stanju pomoći će u povećanju pokretljivosti i jačanju mišića.  

U težim slučajevima oslonite se na ortopedska pomagala, a ako mora onda se preduzimaju hirurške intervencije. Kod ozbiljnih oštećenja zglobova ugradnja veštačkog kuka ili kolena može vratiti pokretljivost.

Ortopedski problemi u poznijem dobu su česti, ali uz pravilnu negu, preventivne mere i odgovarajući tretman mogu se značajno ublažiti. Redovni pregledi kod ortopeda, uz prilagođenu terapiju i zdrav način života, ključni su za održavanje mobilnosti i kvaliteta života u poznijem dobu.

Povezane vesti

Unesite dašak luksuza u svoj stan
Promo

Unesite dašak luksuza u svoj stan

Uređenje stana predstavlja mnogo više od estetskog zadovoljenja – ono je odraz ličnog ukusa, načina života i potrebe za prijatnim i funkcionalnim prostorom.

28.2.2025. 9:32