Razbijamo mitove: Da li je svakodnevna masturbacija loša po zdravlje?
Ukoliko ste se i vi pitali koliko i da li je masturbacija dobra ili loša, evo i odgovora...
16.1.2026. 18:30
Rezultati obimnog istraživanja u kojem je učestvovalo više od 67.000 odraslih osoba dali su iznenađujuće odgovore na mnoga se*sualna pitanja i kod žena i kod muškaraca.
Ilustracija; Foto: NDAB Creativity/Shutterstock
26.1.2026.|15:00
Izvor: Index.hr
Iako se često veruje da je se*sualna želja najizraženija u mlađem dobu, nova naučna istraživanja sugerišu da stvarnost nije tako jednostavna. Percepcije o tome kako libido s godinama neizbežno slabi, naročito kod muškaraca, sve češće se preispituju. Upravo je jedno obimno istraživanje ponudilo iznenađujuće odgovore na pitanje kada je se*sualna želja zapravo najjača.
Studija sa Univerziteta Tartu u Estoniji analizirala je podatke više od 67.000 odraslih osoba u dobi od 20 do 84 godine. Rezultati su pokazali da muški libido ne dostiže vrhunac u dvadesetima ili ranim tridesetima, kako se često misli, već oko 40. godine života.
Ukoliko ste se i vi pitali koliko i da li je masturbacija dobra ili loša, evo i odgovora...
16.1.2026. 18:30
Ako se ne opustite - nema ništa od toga!
15.1.2026. 18:30
Naučnici su takođe otkrili da muškarci u šezdesetim iskazuju jednak nivo se*sualne želje kao i oni u dvadesetim. Se*sualna želja kod muškaraca postepeno raste od rane odrasle dobi, vrhunac dostiže u ranim četrdesetima, a potom ponovno opada, prenosi Unilad.
Kod žena su rezultati bili drugačiji. Njihova se*sualna želja najviša je u ranom odraslom dobu, odnosno u dvadesetima i ranim tridesetima, a s godinama postepeno opada, uz izražen pad nakon 50. godine.
Autori su u časopisu "Scientific Reports" naveli da vrhunac libida kod muškaraca srednjeg uzrasta upućuje na to da faktori poput stabilnih dugoročnih veza i emocionalne bliskosti mogu igrati važniju ulogu od samog biološkog starenja. Takođe su istakli da je muška se*sualna želja tokom većeg dela odraslog života bila značajno viša nego kod žena.
Pored uobičajenih, postoje i one o kojima se ne govori dovoljno...
14.1.2026. 18:30
Evo sedam znakova koji upozoravaju da ljubavi možda više nema.
13.1.2026. 18:30
Istraživanje je pokazalo i razlike povezane sa se*sualnom orijentacijom, obrazovanjem i zanimanjem, pri čemu su osobe koje se identifikuju kao biseksualne prijavile najviši nivo želje. Uprkos opštim trendovima, razlike među pojedincima bile su velike, a neke žene su imale višu se*sualnu želju od svojih muških vršnjaka.
U tekstu se dodatno spominje i ranije mišljenje stručnjaka, poput dr Stivena Snajdera, autora knjige "Love Worth Making", koji ističe da pad se*sualne aktivnosti u dugim vezama često nema veze s godinama, već s emocionalnom dinamikom i obrascima u odnosu.
Iznenađujuće veliki broj muškaraca i dalje ne primećuje jednu vrlo rasprostranjenu i jednostavnu želju kod žena – takozvani „fetiš na pohvale“...
12.3.2026. 18:30
Britanski autor i stručnjak za veze Metju Hasi otkrio je znakove upozorenja, odnosno, "red flags", na koje bi trebalo obratiti pažnju kada upoznajete potencijalnog partnera.
12.3.2026. 16:00
Muškarci cene kada partnerke žele da isprobaju nove se*sualne poteze, ali nisu uvek oduševljeni svime.
11.3.2026. 18:30
O intimnim problemima u vezi mnogi teško razgovaraju, pa se nezadovoljstvo često prvo pokaže kroz ponašanje, a tek kasnije kroz reči.
10.3.2026. 18:30
Da li ste ikada imali se*s po prvi put sa novim partnerom i odmah nakon toga, on (ili još gore, vi) kažete nešto što zaista ne bi trebalo? Nešto što, u roku od nekoliko sekundi, brutalno ubija sve izglede da ponovo budete intimni ikada više?
9.3.2026. 18:30
Postoje određene osobine koje svi želimo kod svojih partnera, a koje nikakva količina hemije ne može da nadomesti.
8.3.2026. 18:30
Tri stvari odvlače od promene...
8.3.2026. 15:30
Toliamorija je najnoviji u dugom nizu termina koji menjaju šta znači biti u vezi, i mogao bi da bude jedan od onih zbog kojih treba da brinete.
7.3.2026. 18:00
Mnogi će biti šokirani!
7.3.2026. 16:30
I oni su ovaj put spaseni eliminacionog izazova.
12.3.2026. 23:16
Sudije su proglasile dva najbolja tima, a potom je jedan imao tu čast da ode na balkon.
12.3.2026. 23:14
I sudije i takmičari su se pitali kakav će ovo imati epilog.
12.3.2026. 22:54
Takmičari nisu očekivali ovu “začkoljicu” pred degustaciju jela.
12.3.2026. 22:50
Greška ili sabotaža?
12.3.2026. 22:35
Za sve je zaslužna njegova mama.
12.3.2026. 22:32