Da li su žene PRIVLAČNIJE MUŠKARCIMA u toku ovulacije? Verovalo se da u vrhuncu plodnosti LEPŠE MIRIŠU, a evo šta je prava istina
Kažu da je miris važan faktor kada je u pitanju prvi utisak, a dugo se smatralo da žene mirišu „privlačnije“ muškarcima u trenucima kada je najverovatnije da će začeti bebu.
Ilustracija; Foto: Roman Samborskyi/Shutterstock
29.7.2024.|9:06
Izvor: DailyMail/J.G.
Podeli:
Ipak, aroma 'fatalne žene' je mit, sudeći prema novoj studiji.
Istraživači sa Univerziteta u Lajpcigu regrutovali su 91 muškarca da oceni mirise 29 žena, starosti između 20 i 30 godina.
Sve žene su bile vegetarijanke ili veganke, nisu pušile i nisu koristile nikakvu hormonsku kontracepciju poslednjih šest meseci. Njihovi mirisi su uzimani pamučnim jastučićima ispod pazuha u različitim fazama njihovog menstrualnog ciklusa, a muškarci su zamoljeni da ocene mirise na osnovu privlačnosti, prijatnosti i intenziteta.
Ranije se smatralo da će muškarci oceniti miris kao privlačniji, ako se uzima tokom vrhunca ovulacije - dan pre ovulacije i dan kada se ovulacija dogodi. Ovo je vreme kada je najveća verovatnoća da žena zatrudni.
Studija, međutim, nije otkrila vezu između visine privlačnosti i plodnosti.
U međuvremenu, dalja hemijska analiza pokazala je da nema razlike u hemijskom sastavu mirisa plodnih žena.
Pišući u časopisu "Proceedings of the Royal Society" B, tim je rekao:
- Odluke o izboru ljudskog partnera su zasnovane na kvalitetu potencijalnih partnera i, samim tim, oslanjaju se na procenu aspekata njihove fizičke privlačnosti.
- Čak i suptilne promene u fizičkom izgledu žene su predložene da pruže informacije o njenom trenutnom plodnom stanju, kao što su promene na licu ili glasu. Slično tome, suptilne promene u mirisu tela prenose informacije o plodnosti žena.
- Naši rezultati nisu otkrili nikakve dokaze da je privlačnost muškaraca prema mirisu tela žena, pozitivno predviđena ženskom plodnošću. Štaviše, na hemijski sastav ženskog aksilarnog mirisa, nije uticalo njeno trenutno plodno stanje ili fluktuirajući nivoi hormona jajnika.
Prethodno istraživanje, koje su sproveli stručnjaci sa Univerziteta u Bernu u Švajcarskoj, sugerisalo je da žene u najplodnijoj tački svog menstrualnog ciklusa, oslobađaju reproduktivne hormone, koji imaju privlačniji miris.
Ukupno 28 žena dalo je svoj telesni miris, a uzorke je kasnije 57 muškaraca ocenilo od 0-100. Njihovi nivoi hormona su određeni uzorcima pljuvačke.
Žene sa visokim nivoom estrogena i niskim nivoom progesterona, indikatora plodnosti, stalno su ocenjene kao da imaju bolji miris.
U međuvremenu, posebna studija, objavljena 2016. godine, sugeriše da žene koje su najplodnije takođe postaju privlačnije drugim ženama, što je teško objasniti sa evolucione tačke gledišta.
Da li se grip i respiratorne infekcije leče antibioticima? Sezona gripa je "na vrhuncu", a šta sve može da nam pomogne u ozdravljenju, pitali smo imunologa i pedijatra dr Borislava Kamenova ovoga "Jutra".
Poznato je da je najbolje izbegavati kasne obroke, ali ako smo u procesu mršavljenja, stručnjaci ističu da bi ručak trebalo da bude najobilniji obrok u danu.
Da li se grip i respiratorne infekcije leče antibioticima? Sezona gripa je "na vrhuncu", a šta sve može da nam pomogne u ozdravljenju, pitali smo imunologa i pedijatra dr Borislava Kamenova ovoga "Jutra".
Poznato je da je najbolje izbegavati kasne obroke, ali ako smo u procesu mršavljenja, stručnjaci ističu da bi ručak trebalo da bude najobilniji obrok u danu.
Kremna su nadaleko čuvena po prorocima Tarabićima. Srpski Delfi na obroncima Tare su nestvarno lepo mesto, a odnedavno, dvojica mladih ljudi, zasićeni životom na Zapadu, odlučili su da ovde zapate moravku, autohtonu sortu svinja.