Postoje ljudi koji poseduju neverovatne sposobnosti koje nauka još uvek nije u potpunosti objasnila. Ove osobe često prevazilaze granice uobičajenih ljudskih mogućnosti, bilo kroz izuzetne fizičke sposobnosti, poput neverovatne izdržljivosti ili snage, ili kroz neobične mentalne sposobnosti, kao što je sposobnost prepoznavanja bolesti pre nego što postanu očigledne.

Džoj Miln je prava medicinska senzacija. Ova Škotkinja je sa svojim suprugom Lesom još od svoje 16. godine, i s obzirom na to koliko su vremena proveli zajedno, može se reći da se i te kako navikla na njegov miris. Međutim, Džoj je odjednom počela da primećuje promenu u mirisu svog supruga, prenosi Unilad.

Nauka je već objasnila zašto se miris osobe menja s godinama, a sve se svodi na supstancu 2-nonenal, koja se nalazi u ljudskom telu i čija se količina povećava kako starimo. Ipak, Lesova promena mirisa nije bila povezana samo sa godinama, već i sa zdravljem. Kao što se neki psi mogu istrenirati da nanjuše određene vrste raka ili da prepoznaju kada njihov vlasnik može dobiti napad, Džoj može da oseti Parkinsonovu bolest kod ljudi.

Oko Lesovog 32. rođendana, Džoj je primetila promenu u mirisu svog supruga.

"Godine 1982, pre Lesovog 32. rođendana, primetila sam mošusni, vlažni miris na njemu. Znao je za moj pojačani njuh. Mislila sam da bi to mogao biti neprerađeni vazduh iz operacionih sala u kojima je radio i rekla mu da se češće tušira. To je izazvalo svađe", objasnila je Džoj.

Nakon 12 godina, dijagnostikovana mu je Parkinsonova bolest. Par je ubrzo povezao Džojin njuh sa Lesovom dijagnozom, ali tek kasnije su otkrili da ona može da prepozna bolest i kod drugih ljudi. Les i Džoj su prisustvovali grupi podrške za obolele od Parkinsonove bolesti kada ju je iznenada pogodio poznat, preplavljujući miris.

Nakon što je shvatila razmere svoje jedinstvene veštine, Džoj je nastavila da radi sve što može kako bi pomogla naučnicima da pronađu način da njeno čulo mirisa koriste kao sredstvo za rano otkrivanje Parkinsonove bolesti.
"Les i ja smo planirali da uživamo u penziji, ali Parkinsonova bolest nam je ukrala živote. Odlučili smo da drugi ne smeju patiti na isti način. Pre nego što je preminuo u junu 2015. godine, Les me naterao da obećam da ću nastaviti", ispričala je Džoj.

Foto: Profimedia

Vreme je provodila u laboratorijama, gde je mirisala majice obolelih i briseve sebuma – ulja koje naša koža prirodno proizvodi, a koje se menja s pojavom Parkinsonove bolesti.

"Mogla sam da otkrijem da li osoba ima bolest sa 95 odsto tačnosti. Bila sam iznenađena", objasnila je Džoj.

Poslednjih nekoliko godina sarađivala je sa Univerzitetom u Mančesteru na istraživanju, a čak je i imenovana u radu objavljenom u časopisu ACS Central Science. Ovo istraživanje, u kojem je ona pomogla, otkrilo je da su brojna jedinjenja pronađena u znatno višim koncentracijama na koži pacijenata s Parkinsonovom bolešću.

Povezane vesti