Fiat Panda prve generacije, koji se proizvodio od 1980. do 2003., nikada nije bio sinonim za prostranost. Sa svojih 3,41 metar dužine, 1,49 metara širine i 1,43 metra visine, bio je skromni gradski automobil jednostavnog dizajna i funkcionalnosti. Ali, ono što je napravio Andrea Maraci, 30-godišnji italijanski entuzijasta i mehaničar, ruši sve granice očekivanog. Na susretu vlasnika pandi u gradiću Pandino, nedaleko od Milana, predstavio je svoju verziju ovog kultnog automobila - model širok samo 50 centimetara.
Maraci je uspio da stvori nešto što izgleda kao optička iluzija, ali zaista se vozi. Kako sam objašnjava, s vozila je uklonjen skoro ceo središnji deo karoserije, ostavljene su samo bočne strane koje, kako s ponosom ističe, ostaju "potpuno originalne". Rezultat je automobil koji izgleda kao karikatura na četiri kotača, ali koji ipak može da se kreće, iako nema homologaciju i registraciju za vožnju po javnim putevima.
Prednji deo vozila doživio je ozbiljne prepravke. Budući da širina ne ostavlja mnogo prostora, središnji far dominira licem automobila, dok su sa strane postavljena dva pokazivača pravca. Prednji branik pažljivo je prilagođen kako bi zadržao proporcije, a minijaturna hauba elegantno se uklapa u novu siluetu. Prednje staklo više liči na prozor podmornice nego na klasični automobilski vetrobran, dok su krovni nosaći i dalje prisutni, sada dovoljno blizu da se oba mogu dohvatiti jednom rukom.
Pogon je električni, budući da benzinski motor ne bi stao u tako mali prostor. Ugrađen je 24-voltni motor s električnog trotineta, što omogućuje brzinu do 15 km/h. Motor pokreće samo jedan od dva zadnja točka, dok drugi služi za kočenje. U kabini se nalazi minijaturni volan, papučica za gas, kočnica ispod sedišta i fragment originalne armaturne ploče. Širina unutrašnjeg dostupnog prostora iznosi samo 30 cm, pa je on izrađen po meri Andrea i njegovog torza.
Ova radikalna prepravka izaziva i osmeh i divljenje, ali naravno, nije za svakodnevnu upotrebu. Videozapisi jasno pokazuju da se vozilo koristi isključivo na privatnom posedu, a uz njega neretko hoda pratnja, verojatno zbog sigurnosnih razloga, s obzirom na osetljivost na bočni vetar i neobičnu konstrukciju koja izgleda kao da će se svakog trenutka prevrnuti na stranu.
Više od četiri miliona primeraka Fiat Panda prve generacije izašlo je s proizvodnih traka, a danas je model među ljubiteljima klasika izuzetno cenjen. Širom Italije i Evrope održavaju se skupovi na kojima vlasnici izlažu originalne primerke, ali i razne prepravke, ali ovako ekstremna izvedba sigurno je jedna od najupečatljivijih do sada, piše Jutarnji.