Većina parova razvod doživljava kao lični neuspeh, pa se i sami teško bore sa novonastalom situacijom. Međutim, koliko god se nalazili u teškom položaju, njihovoj deci razvod pada podjednako teško, ako ne i teže.

Kakve su najčešće reakcije dece, ali i na koji način im roditelji mogu pomoći da razvod lakše prebrode, otkriva Milja Popara Živić, psihoterapeut:

- Reakcije mogu biti razne, od ljutnje, besa, povlačenja, želje da se ne komunicira, prosto regresija u ponašanju, vraćanje na neke stare oblike ponašanja, neke infantilnosti kod mlađe dece recimo - kaže Milja i ističe:

- Ono gde mi psihoterapeuti vidimo najveći problem jeste upravo u toj nekoj tehničkoj strani odnosa kasnije. Deca gube bliskost sa roditeljem sa kojim neće živeti, tu dnevnu neku bliskost i može doći do promene sredine, a detetu je njegova sredina, naročito ako je školsko, najvažnija u davanju te neke podrške. Tako da je savet da svakako sa decom razgovarate otvoreno, smireno. Da prilagodite govor, da dete razume. Da koristite termine, ako je dete manje, koji će biti adekvatni, da jako vodite računa da dete ne bude uznemireno, da se ne oseća krivim, jer jako puno dece zna da snosi neku krivicu, osećaj krivice ustvari. I najbolje bi bilo da se posavetujete sa nekim stručnim licem, u procesu medijacije. Inače kad je sporazumni razvod u pitanju se i radi podrška roditeljima, da bi i roditelji i deca to lakše preživeli - kaže Milja i dodaje:

A ono što bih poručila roditeljima koji se razvode je da vi možda nikada više nećete biti emotivni partneri, ali da ćete zauvek biti partneri u odgajanju svoje dece. Tako da o tome treba voditi računa. 

Da li razvod kasnije utiče na decu i šta je još Milja otkrila, pogledajte u snimku:

Povezane vesti