Mnogi ljudi koriste kapi ili sprej za nos, najčešće kada su prehlađeni. Međutim, sigurno ste čuli da je od ovih supstanci moguće razviti i zavisnost.

Srđan Milićević, specijalista otorinolaringologije objašnjava kako prepoznati da imate problem sa korišćenjem kapi za nos, koliko one zapravo smeju dugo da se koriste i kako se uspešno osloboditi ove zavisnosti.

- Verovali ili ne, mi tri sata dišemo jednom polovinom nosa, tri drugom, ili dva, sad zavisi. To je fenomen koji ni fiziolozi ne znaju da objasne zašto nam se to dešava. To možete probati na sebi, toga mi nismo svesni - kaže Srđan i otkriva koliko dana je bezbedno da ih koristite:

- Pet dana bi bilo bezbedno, posle toga dolazi do zavisnosti od kapi.

Glavobolja od korišćenja

- Jedno da je zaista sluznica toliko ogolila, pa da te ganglije, nervna čvorišta postanu izložena, a drugo je da zaista taj hladan vazduh u sinuse u koje nisu ulazili, naglo uđe, pa pravi takođe bol - objašnjava Srđan zbog čega je moguće da se javi glavobolja prilikom korišćenja kapi.

Na koji način se možete osloboditi zavisnosti od kapi, kakva je situacija kada su deca u pitanju, da li morska so ima sličan efekat kao kapi i šta je još savetovao specijalista, pogledajte u snimku:

Povezane vesti