
Deca gube poverenje u roditelje koji često rade ove tri stvari
Stručnjaci za porodičnu psihologiju ističu nekoliko ključnih ponašanja koja mogu dovesti do toga da deca izgube poverenje u svoje roditelje.
14.6.2025. 9:03
Ponašanje dece zavisi od načina na koji su vaspitavani, a stručnjaci kažu da ova četiri ponašanja mališana otkrivaju da ste dobar roditelj.
Ilustracija; Foto: Harbucks/Shutterstock
21.5.2025.|9:30
Izvor: Yumama/Nataša Zlatković
Roditeljstvo je veliki izazov, životna uloga zbog koje ste preplavljeni bezgraničnom ljubavlju, ali i sumnjom u sebe – da li sve radite kako treba, da li ste dobar roditelj...
Ono što je utešno je da, ukoliko pružate detetu ljubav, pažnju i trudite se da ga vaspitate najbolje moguće, za njega ste sigurno dobar roditelj, ma koliko vi u sebe sumnjali. Takođe, deca koja dobijaju ljubav, pažnju i usmeravanje u ponašanju od strane roditelja često ispoljavaju ovakve primere ponašanja, koje pokazuju da ste dobar roditelj.
1. Imaju poštovanja prema drugima
Jedan od najjasnijih znakova da ste dobar roditelj je to što vaše dete pokazuje poštovanje prema drugima, bilo da ste u pitanju vi, drugi članovi porodice, prijatelji, učitelji ili stranci. Deca koja poštuju druge znaju da cene mišljenje drugih, traže dozvolu, podele svoje misli sa drugima i ponašaju se ljubazno u nekim socijalnim situacijama.
Poštovanje je ključno za izgradnju pozitivnih međuljudskih odnosa, a deca koja pokazuju poštovanje prema drugima imaju tendenciju da odrastaju u emocionalno stabilne odrasle osobe koje su u stanju da regulišu i upravljaju svojim emocijama. Naučite decu poštovanju svojim primerom. Budite ljubazni, strpljivi i uvek ih podsećajte na važnost međusobnog poštovanja, bilo rečima ili ponašanjem.
2. Imaju empatiju i pomažu drugima
Empatija je sposobnost deteta da prepozna emocije drugih i odgovori na njih s razumevanjem i pažnjom. Ako primetite da vaše dete pokazuje saosećanje prema drugim ljudima, bilo da brine o mlađim članovima porodice, pomaže prijateljima ili čak neznancima u nevolji, to je znak da ste uspešno preneli vrednosti ljubavi i zajedništva na njega.
Razvoj empatije pomaže deci da bolje razumeju osećanja drugih, razviju socijalne veštine i postanu pažljiviji, što u velikoj meri doprinosi njihovoj emocionalnoj stabilnosti i sposobnosti da rešavaju međuljudske probleme.
Ohrabrite decu da izraze svoje emocije i ohrabrite ih da slušaju druge. Pohvalite ih kada pokažu saosećanje i pomoć, kako bi shvatili važnost ovih ponašanja u svakodnevnom životu.
3. Odgovorni su i razumeju svoje odgovornosti
Deca koja su odgovorna razumeju važnost ispunjavanja svojih obaveza, bilo da se radi o školskim obavezama, pomoći u kućnim poslovima ili brizi o svojim stvarima. Stručnjaci smatraju da je odgovornost jedna od najvažnijih karakteristika koja se razvija kroz obrazovanje. Ako dete redovno obavlja svoje obaveze, pokazuje samostalnost u obavljanju svakodnevnih zadataka i prepoznaje svoje obaveze, to je dobar znak da se u porodici praktikuje pozitivna disciplina.
Odgovornost pomaže deci da postanu nezavisna, samouverena i sposobna da se nose sa izazovima. Takođe, pomaže u razvoju veštine donošenja odluka.
4. Pokazuju zahvalnost
Deca koja su odgajana s ljubavlju i poštovanjem često pokazuju zahvalnost za sve što imaju, bilo da je u pitanju porodična pažnja, materijalne stvari ili jednostavno vreme provedeno s voljenima. Takođe, deca koja redovno izražavaju zahvalnost umeju da prepoznaju vrednost stvari koje imaju i neće uzimati sve zdravo za gotovo.
Zahvalnost doprinosi emocionalnoj stabilnosti i porodičnom povezivanju. Podstiče decu da cene ono što imaju i razvijaju osećaj odgovornosti i poštovanja prema ljudima u njihovim životima.
Naučite mališane da izraze zahvalnost rečima i delima. Pohvalite ih kada pokažu zahvalnost, a i svojim primerom im pokažite koliko je važno da budemo zahvalni za sve što imamo.
Stručnjaci za porodičnu psihologiju ističu nekoliko ključnih ponašanja koja mogu dovesti do toga da deca izgube poverenje u svoje roditelje.
14.6.2025. 9:03
Nije lako odgajati ćerku ovakvom svetu, a porodična terapeutkinja savetuje da joj ovih 5 rečenica nipošto ne govorite.
29.5.2025. 8:22
Zašto se bebe igraju hranom? I koje su dobrobiti za njihov mozak?
24.5.2025. 8:22
Letnje vrućine mogu biti izuzetno iscrpljujuće, a posebno teško padaju onima koji nemaju pristup klimi ili bar ventilatoru.
19.6.2025. 8:45
Iako ove dve susptance imaju sličnu namenu u kulinarstvu, razlika među njima postoji.
19.6.2025. 8:06
Otkriveno šta je glavni krivac za loš odnos između roditelja i dece - i nisu u pitanju telefoni.
18.6.2025. 8:18
Ukoliko nekada imate utisak da preterujete sa korišćenjem ulja, ovaj trik će vam sigurno dobro doći.
17.6.2025. 9:17
Ne samo da pametno birate tkanine, već i boje za kupaće kostime.
17.6.2025. 8:16
Kako zaštititi stan u periodima kada nisu prisutni? Šta učiniti da ne dođe do požara, poplave ili drugih nepredviđenih situacija? O ovoj temi razgovarali smo sa profesionalnim upravnikom Ljubišom Banovačkim.
16.6.2025. 10:14
Ovo definitivno nije očekivala.
19.6.2025. 22:32
Uspela je da ostavi upečatljiv trag, kao i da pokaže svoje znanje, borbenost i solidarnost.
19.6.2025. 22:27
Pao im je kamen sa srca kada su shvatili da nastavljaju dalje takmičenje.
19.6.2025. 22:24
U studiju se odigrala prava mala "predstava" zahvaljujući Nini.
19.6.2025. 22:20
Nina je otkrila da su sestra i ona bile veoma male kada su ostale bez oca.
19.6.2025. 22:00
Iako su takmičari već donekle navikli na pritisak, ovo im sigurno neće biti baš lako da izvedu.
19.6.2025. 21:58