Ako vam se čini da jedino vi u kući raspremate za sobom i muka vam je više od toga, krajnje je vreme da naučite i decu da čiste za sobom. Oni će na taj način postajati samostalniji, a i vama će biti lakše.

Naravno, deci se možda neće odmah dopasti ideja da počnu da čiste sama za sobom, ali postoje načini da ih naučite da to rade bez ikakvih problema.

1. Ohrabrujte ih

Ako mališani zvocaju, žale se i odbijaju da čiste za sobom, umesto da ih naređujete da to rade, iskoristite moć motivacije. To znači da kada mališan raspremi svoj krevet ili uradi bilo šta slično a da mu vi to niste rekli, ne zaboravite da ga pohvalite. "Hvala ti na pomoći" će biti dovoljno. Baš kao što i odrasli vole da ih neko pohvali za ono što rade, i deca uživaju u tome, pa ako vide da su mama i tata zadovoljni i srećni jer su oni počistili za sobom, želeće da ponove to iskustvo.

2. Smislite nagradu

Idealno bi bilo da je nagrada za čišćenje kuće prosto to što je kuća čista, ali deci to često nije dovoljno. Oni vole da rad za nešto, pa je dobro da nagradite mališane nečim. Neki roditelji deci daju novac za to, ali to može da postane preveliki trošak, pa možete da kao nagradu uvedete dodatnih deset minuta pred ekranom ili nešto slično.

3. Ne koristite čišćenje kao kaznu

Ponekad roditelji kažu detetu "ne idemo nigde dok ne usisaš/opereš sudove/raskloniš igračke". Međutim, to nije baš dobra opcija jer će se dete osećati uvređeno ili iznevereno ako ste obećali da idet negde, a sada se to odlaže.

Elem, da biste to izbegli, najbolje je da napravite raspored kojeg dete može da se pridržava, a možete da sve napišete ili nacrtate i zalepite na frižider ili neko drugo vidno mesto. Objasnite mališanima da treba da obave određen broj obaveza dnevno kako bi sve uvek bilo uredno i čisto, te da ste i vi tu da pomognete.

4. Obaveze u skladu sa uzrastom

Ako detetu date obavezu koja je previše teška za njegov uzrast, osećaće se loše i najverovatnije neće želeti ponovo to da radi. Recimo, nerealno je da od dvogodišnjeg deteta tražite da promeni posteljinu, ali zato može da uzme odeću sa poda i stavi je u korpu. Dakle, pazite da nemate prevelika očekivanja od dece, piše parents.ru.

5. Budite primer

Kao i za mnoge druge stvari, dete se ugleda na roditelje. Naravno, ni mi odrasli nismo uvek radi da raspremamo uću, ali je važno da se ponašamo onako kako želimo da se deca ponašaju. Drugim rečim, ako želimo da naučimo dete da rasprema krevet kada ustane, i mi to moramo da radimo.

Budite realistični i ne očekujte previše ni od sebe ni od deteta. Kuće u kojima žive deca su ponekad ispunjene neredom, i to je sasvim normalno. Volite svoje mališane i pomozite im da razviju zdrave navike koje će im biti korisne i u budućnosti, ali budite strpljivi u svemu tome.

Povezane vesti