Od 1. jula nove kategorije vozila moraju za ulazak u EU da imaju pametne tahografe
Ovi uređaji moraju da beleže granične prelaze, mesta utovara, odnosno istovara, kao i aktivnost vozača.
22.6.2026. 9:32
Danas je Dan žalosti u celoj Srbiji zbog nesreće u Novom Sadu, u kojoj je stradalo 14 ljudi usled rušenja stare nadstrešnice Železničke stanice.
FOTO: TANJUG/ NENAD MIHAJLOVIĆ
2.11.2024.|9:07
Izvor: B92.net
U Novom Sadu je trodnevna žalost.
U srpskim sredinama na Kosovu spuštene su zastave na pola koplja za Dan žalosti, koji je proglasila Vlada Srbije povodom smrti i stradanja građana zbog urušavanja konstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, piše Kosovo onlajn.
Nakon urušavanja nadstrešnice iznad ulaza u železničku stanicu u Novom Sadu u kojem je poginulo 14 ljudi, a troje povređeno, u akciji spasavanja učestvovalo je 86 vatrogasaca iz cele Srbije.
Davor Vidović, pomoćnik načelnika Uprave za Vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije, ističe da su brzo stigli na teren, za četiri minuta, veoma dobro odreagovali na početku, primetili jednu živu osobu, a potom i drugu. Vidović naglašava za RTS, da je u trenutku kada su se delovi konstrukcije obrušili i na vatrogasce, žar za spasavanjem života prevagnuo.
Odmah po dobijenju dojave juče u 11.54 časova, bilo je indicija da se radi o masovnoj nesreći, tako da je automatski alarmirana cela Vatrogasno-spasilačka jedinica u Novom Sadu, kaže Davor Vidović i naglašava da su izašli na teren veoma brzo, u roku od četiri minuta.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković uputio je telegram saučešća predsedniku Vlade Srbije Milošu Vučeviću povodom tragedije u Novom Sadu, u kojoj je nakon rušenja nadstrešnice sa zgrade novosadske Železničke stanice poginulo 14 ljudi, saopšteno je danas iz Plenkovićevog kabineta.
"Poštovani predsedniče Vlade Republike Srbije, gospodine Vučeviću, sa iskrenim žaljenjem pratimo strašne vesti iz Novog Sada, gde je zbog urušavanja nadstrešnice na zgradi Železničke stanice živote izgubilo 14 ljudi, a nekoliko ih je teško povređeno", navodi se u poruci premijera Plenkovića.
U ime hrvatske vlade i svoje lično ime, Plenković je uputio "najdublje saučešće" porodicama poginulih i svima koji su pogođeni ovom tragedijom.
Povodom nezapamćene tragedije koja je pogodila Srbiju kada se obrušila nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu u čitavoj Srbiji je Dan žalosti. U Čačku su zastave na pola koplja, iz kafića ne dopire muzika a građani su vidno potreseni nesrećom koja se dogodila.
"Od juče ne mogu da se smirim. Ovo je užas šta se dogodilo, toliko mladih života je izgubljeni, ni krivi ni dužni stradali su. Ovo je velika tuga, Bog ne podari snagu onima koji su izgubili svoje najmilije," kaže za RINU Slavica iz Čačka.
Povodom tragične nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice stradalo 14 ljudi, a troje teško povređeno, Gradsko veće Novog Sada održalo je sednicu na kojoj je doneta odluka da se obezbedi sva neophodna pomoć i podrška porodicama nastradalih. Sednica je počela minutom ćutanja, a gradonačelnik Đurić je zahvalio svim službama koje su učestvovale u akciji spasavanja i zbrinjavanja, navodi se u saopštenju Grada Novog Sada.
"Ovo je ogromna tragedija. Kao gradonačelnik Novog Sada insistiram da se sprovede odlučna istraga i nađu i kazne svi odgovorni", rekao je Đurić.
Sednicom je predsedavao gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, a prisustvovao je i načelnik novosadske Uprave za vanredne situacije Stojan Milovac, koji je podneo izveštaj o akciji spasavanja.
Posle nesreće izazvane obrušavanjem nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, novih žrtava nema, a troje povređenih je u teškom opštem stanju, potvrđeno je za Tanjug u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine (UKCV).
"Troje povređenih koji su juče primljeni u UKCV i dalje su u teškom stanju, na intenzivnoj nezi", rečeno je iz Pres-službe Kliničkog centra za Tanjug.
Portparolka Dečje bolnice Andrea Đuretić rekla je da ni sinoć u tu bolnicu nisu primljene dve devojčice.
"Povodom informacije koju prenose mediji da su dve devojčice preminule, mi ne znamo da li su devojčice bile na Železničkoj stanici i možda su među 14 poginulih, ali u bolnicu nisu primljene i nema novih žrtvi", rečeno je iz Dečje bolnice u Novom Sadu.
Zbog tragedije u Novom Sadu i u Republici Srpskoj je danas Dan žalosti.
Na svim institucijama zastave su spuštene na pola koplja, a sve planirane kulturne i sportske manifestacije kao i televizijski i radio programi biće prilagođeni Danu žalosti.
Povodom velike tragedije u Generalnim konzulatu Srbije u Banja Luci u nedelju i ponedeljak, 3. i 4. novebra biće otvorena Knjiga žalosti.
Ministar saobraćaja i infrastrukture Grčke Hristos Stajkuras, ministar komunikacija i saobraćaja i transporta Bosne i Hercegovine Edin Forto i ministarka saobraćaja Crne Gore Maja Vukićević, kao i ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Čubrilović uputili su izraze saučešća Vladi Srbije i ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću povodom tragedije koja se dogodila u Železničkoj stanici Novi Sad.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije zahvalno je ministrima iz Grčke, BiH i Crne Gore za izraze saučešća i ponude da pruže pomoć u spasavanju ljudi, saopštilo je to ministarstvo.
Prema poslednjim zvaničnim podacima, četrnaestoro ljudi je juče poginulo, a troje je povređeno u nesreći izazvanoj urušavanjem nadstrešnice na staroj zgradi Železničke stanice u Novom Sadu.
Vlada Srbije proglasila je 2. novembar za Dan žalosti zbog ove tragedije, dok je u Novom Sadu proglašena trodnevna žalost.
Povodom nesreće u Novom Sadu u kojoj je, usled urušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici, poginulo 14 ljudi, a još troje povređeno, Policijska uprava Novi Sad obavestila je javnost da je identifikovano sedam nastradalih osoba i da su, odmah posle identifikacije, o tome obaveštene njihove porodice.
Policijska uprava u Novom Sadu će, odmah po dobijanju definitivnih rezultata identifikacije, obavestiti porodice preostalih sedmoro poginulih u ovom tragičnom događaju, navodi se u saopštenju.
U toku uviđaja nakon obrušavanja dela zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, do sada je iz ruševina izvučeno 14 tela, saopštilo je juče Više javno tužilaštvo u Novom Sadu.
Kako je navedeno, identifikovana su dva lica ženskog pola – A.R. (2004.) i A.Ć.S. (1989.) i pet lica muškog pola – H.S. (1997.), M.M. (2003.), Š.Đ. (1947.), R.V. (1955.) i S.V. (1979.).
Ministar saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture Goran Vesić izjavio je danas da je u toku inspekcijski nadzor kako bi se utvrdio uzrok pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Institut za transfuziju krvi Srbije i Savez za rekreaciju i fitnes Srbije u okviru BELFIS-a organizovaće akciju dobrovoljnog davanja krvi danas od 11 do 16 časova u Atletskoj dvorani u Beogradu kako bi se pružila pomoć povređenima u teškoj nesreći na novosadskoj Železničkoj stanici.
Iz Instituta za transfuziju podsećaju da se krv danas može dati i u Institutu za transfuziju krvi Srbije od 8 do 15 časova i u dva transfuziološka autobusa na Voždovcu ispred Tržnog centra Stadion od 13 do 17 sati i Novom Beogradu ispred Delta sitija od 11 do 15 sati.
Veliki broj Novosađana okupio se sinoć u centru grada kako bi zapalio sveće za četrnaestoro sugrađana koji su juče stradali u velikoj nesreći na Železničkoj stanici u tom gradu.
Na Trgu Slobode, glavnom trgu u Novom Sadu, sinoć je više stotina Novosađana čekalo u tišini da zapali sveće.
Tišina, muk, neverica i suze spustili su se sinoć na glavne ulice Novog Sada, a poziv za paljenje sveća počeo je da se širi društvenim mrežama nakon spontanog okupljanja građana na Bulevaru oslobođenja kako bi zapalili sveće.
U Novom Sadu je proglašena trodnevna žalost, a u crkvama u centru sinoć više nije bilo sveća.
Prema poslednjim podacima, 14 ljudi je poginulo, a troje je povređeno juče u nesreći izazvanoj urušavanjem nadstrešnice na staroj zgradi Železničke stanice u Novom Sadu. Vlada Srbije proglasila je 2. novembar za Dan žalosti zbog ove tragedije.
Ovi uređaji moraju da beleže granične prelaze, mesta utovara, odnosno istovara, kao i aktivnost vozača.
22.6.2026. 9:32
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je upozorenje za područje Srbije na izražene grmljavinske procese za danas, 21. jun i za sutra, 22. jun.
21.6.2026. 9:24
Pogledajte kada nas očekuju vremenske nepogode, a kada se temperature penju iznad 40 stepeni Celzijusa! Ristić najavljuje da će skoro svaka noć ovog leta biti tropska!
20.6.2026. 12:04
Kupališna sezona na Adi Ciganliji zvanično počinje u subotu, 20. juna u 10.30 časova podizanjem "Plave zastavice" i to 15. put zaredom.
19.6.2026. 9:15
U većem delu Srbije danas će biti pretežno sunčano i toplo, dok se uz lokalni razvoj oblačnosti kratkotrajna kiša ili pljusak sa grmljavinom očekuju uglavnom u brdsko planinskim predelima.
18.6.2026. 9:09
Učenici osmog razreda osnovnih škola u Srbiji danas će, trećeg dana male mature, polagati test iz izbornog predmeta od 9.00 do 11.00 časova.
17.6.2026. 9:07
Učenici osmog razreda osnovnih škola u Srbiji danas nastavljaju polaganje završnog ispita testom iz matematike, koji će početi u 9.00 i trajati do 11.00 časova.
16.6.2026. 9:01
Završni ispit za učenike osmog razreda osnovnih škola u Srbiji počinje danas i traje do 17. juna, a prvog dana osmaci će polagati test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika i književnosti, u periodu od 9.00 do 11.00 časova.
15.6.2026. 8:59
Sa niškog aerodroma "Konstanstin Veliki" od danas će biti uspostavljeni sezonski letovi do Atine, a od 17. juna i do Tivta.
14.6.2026. 9:20
Jedna od najboljih glumica svih vremena Meril Strip, 22.juna proslavlja svoj 77. rođendan.
22.6.2026. 12:00
Junska teorija je viralni trend sa TikToka i Instagrama, prema kojoj je jun period kada veze češće postaju ozbiljne, a ljudi lakše ulaze u nove romantične odnose.
22.6.2026. 10:02
Nekada je dovoljan pravi odabir ruža kako bi vaša odevna kombinacija bila upotpunjena.
22.6.2026. 9:22
Ukoliko se razmišljate šta da pravite za ručak, sa ovim receptom nemate greške. Uživaćete u svakom zalogaju.
22.6.2026. 9:11
Ljudi koji žele da ovog leta postignu gust, zelen i bujan travnjak trebalo bi da koriste uobičajeni kuhinjski sastojak u svojim dvorištima - šećer.
22.6.2026. 8:23
Roman „Prva kraljica“, italijanske spisateljice Alesandre Selmi, prati sudbinu prve kraljice ujedinjene Italije, Margerite Savojske.
22.6.2026. 7:55