Poznat je kao uspešan glumac i zavodnik, a mnogi ne znaju da je DIPLOMIRAO PRAVO! Borio se protiv ALKOHOLA, a prati ga glas VEČITOG NEŽENJE
Put do uspeha ovog holivudskog zavodnika definitivno nije bio pravolinijski.
Foto: Image Capital Pictures / Film Stills / Profimedia
13.11.2025.|12:00
Izvor: prva.rs/J.G.
Podeli:
Škotski glumac Žerard Batler, poznat po svojoj harizmi i glumačkoj svestranosti, rođen je 13. novembra 1969. godine u gradiću Paisli, nedaleko od Glazgova. Iako danas važi za jednog od najprepoznatljivijih glumaca Holivuda, njegov put do slave bio je sve samo ne uobičajen.
Počeci
Pre nego što je kročio na filmsko platno, Batler je imao sasvim drugačiji plan za život. Diplomirao je pravo na Univerzitetu u Glazgovu i započeo pripravnički staž u advokatskoj kancelariji, ali ga je život ubrzo odveo na sasvim drugu stranu. Nakon nekoliko godina nesigurnosti, gubitka posla i ličnih kriza, odlučio je da sledi svoj san – glumu. Preselio se u London i počeo da se pojavljuje u pozorišnim predstavama, gde su njegov intenzitet i energija privukli pažnju reditelja. Ubrzo je usledila i njegova prva značajna filmska uloga u filmu "Mrs Brown" iz 1997. godine, uz Džudi Denč.
Svetsku slavu stekao je ulogom kralja Leonide u epskom spektaklu "300" (2006), u kojem je demonstrirao ne samo fizičku spremu, već i moćan glumački naboj. Iako mu je ova uloga donela planetarnu popularnost, Batler je kasnije priznao da je teško podneo teret slave i očekivanja.
- Ponekad mislite da ste spremni na sve, ali vas uspeh pogodi kao talas, i morate naučiti da plivate iznova - izjavio je jednom prilikom.
Druga supruga Fjodora Dostojevskog, Ana Grigorjevna Dostojevska, rođena Snitkina, ostala je u senci svog muža iako je bila njegova poslovna partnerka, pomoćnica, muza i mnogo više od toga.
11.11.2025. 12:05
Privatni život
Njegov privatni život često je bio predmet interesovanja medija. Batler je bio povezan s brojnim poznatim ženama, među kojima su bile Dženifer Aniston, Kameron Dijaz i model Madalina Genea, ali se nikada nije oženio. U intervjuima je često govorio o tome koliko mu je teško da pronađe ravnotežu između karijere i privatnog života.
- Nikada nisam bežao od ljubavi, ali ponekad ona beži od mene - rekao je svojevremeno.
Poroci
Skandali nisu zaobišli ni njegovu karijeru. Batler je otvoreno govorio o borbi s alkoholom, priznavši da je imao problem s kontrolom i da je potražio pomoć. Njegova iskrenost i spremnost da javno govori o ličnim slabostima doneli su mu poštovanje publike, koja ga vidi kao čoveka koji se ne krije iza glamura Holivuda.
Tokom godina, Žerard Batler dokazao je da nije samo akcioni heroj, već i glumac sposobnog emocionalnog dometa. Igrao je u romantičnim komedijama poput "The Ugly Truth" i "P.S. I Love You", ali i u ozbiljnim dramama. Danas, iako više bira uloge i živi povučenije nego na vrhuncu karijere, Batler i dalje zrači onom istom energijom koja ga je nekada iz anonimnosti dovela pravo u centar svetske pažnje.
Njegov život i dalje pokazuje ono što je jednom rekao u jednom intervjuu:
- Ako padnete, ustanite s osmehom. To je jedini način da vas svet zapamti po nečemu lepom.
Jedan od najvećih stratega u vojnoj istoriji Evrope i posle dva veka ostaje predmet žestokih rasprava. Iza sebe je ostavio brojne reforme, ali i ratove i odluke zbog kojih je i danas kontroverzna ličnost.
Jedan od najvećih košarkaša svih vremena danas puni 67. godina. Ostavio je trag i daleko izvan sportskih terena. Između ostalog, pojavio se u spotu „Remember the Time“ Majka Džeksona.
Kultni reditelj se rodio 13. avgusta 1899. Režirao je više od 50 filmova, u 40 se pojavio kao statista, a u filmskoj umetnosti ostavio bezbroj inovacija.
Najboljim grčki teniser svih vremena danas slavi 28. rođendan. Jednoruki bekhend, snažan forhend i smirenost u ključnim trenucima obeležili su njegovu karijeru.
Hamfri Bogart i Loren Bekol bili su jedan od najpoznatijih svetskih parova. Njihova ljubavna priča je poput dobro osmišljenog filmskog scenarija, ali bolja od svakog filma jer jedino život može da izrežira ovakve detalje.
Čuvena pevačica nezaboravnog glasa i lepote za sva vremena danas, 9. avgusta, napunila bi 63 godine. Vitni Hjuston osvojila je svet glasom, a izgubila bitke koje publika nije videla.
Kao mladić, teško je kontrolisao emocije, da bi vremenom izrastao u jednog od najvećih tenisera svih vremena, simbol smirenosti i vrhunskog sportskog umeća.
Dok se o nesuglasicama među glumicama iz serije „Najbolji san“ često piše, dvojica glavnih glumaca koji igraju ljute rivale, uzajamno se poštuju i sjajno slažu čak i kad se kamere ugase.
Dejan Ćirković Ćira jednom prilikom u razgovoru za Grand otkrio je svoje iskustvo upoznavanja sa Sašom Popovićem i kako su za jako kratko vreme postali iskreni i bliski prijatelji.
Sezona pripreme zimnice se približava, a na Kalenić pijaci se domaćice već raspituju za cene povrća. Evo koliko trenutno koštaju paprika, paradajz i patlidžan.
Kada je napolju vruće, obično ne želimo da trošimo previše vremena na termičku obradu namirnica – uopšte ne želimo da palimo šporet. Zato je kus-kus s tunom i povrćem idealan je recept za takve dane.
Sezona ambrozije u punom je jeku o čemu će nam više govoriti Ana Ljubičić iz Agencije za zaštitu životne sredine koja se bavi merenjima alergenog polena ambrozije u vazduhu.