Osećate dodatni UMOR tokom ciklusa? Evo ZAŠTO je to tako i kako možete sebi da pomognete
Ukoliko primenite samo nekoliko stvari, velike su šanse da ćete smanjiti umor ili sa makar lakše boriti protiv njega.
12.11.2025. 11:31
Radimo ceo dan i spavamo celu noć, ali retko razmišljamo o tome da li nam položaj u kom spavamo pomaže ili nam zapravo šteti. Saznajte koji je najbolji položaj za spavanje ako preko dana puno sedite.
Ilustracija; Foto: ViDI Studio/Shutterstock
26.11.2025.|15:00
Izvor: 24sata.hr
Dugotrajno sedenje povezano je s viškom kilograma, kardiovaskularnim problemima i dijabetesom tipa 2, a istraživanja pokazuju da je čak 80 posto poslova u SAD-u "sedelačko". S obzirom na to da većinu budnog vremena provodimo ispred računara, u automobilu ili za stolom, pritisak na kičmu i držanje postaje sve očigledniji problem, prenosi 24sata.hr.
Prema rečima kiropraktičara dr Džejkoba Lešera, najbolji položaj za osobe koje veći deo dana sede jeste spavanje na leđima s lagano podignutim nogama ili savijenim kolenima. Takav položaj omogućuje kičmi da se izduži, dok se napetost u kukovima, skraćenim zbog dugotrajnog sedenja, smanjuje.
Kada sedimo, kukovi su savijeni pod uglom od 90 stepeni, što s vremenom postaje „nova nula“ za telo. Ležanjem na leđima bez potpore nogu, skraćeni mišići povlače lumbalni deo kičme. Lagano podizanje nogu ublažava to povlačenje i rasterećuje donji deo leđa.
Osim što može uzrokovati bol i mišićno-koštane tegobe, preterano sedenje povezano je i s promenama u radu mozga i poteškoćama s pamćenjem. Ipak, malo ljudi brine zbog posledica lošeg držanja – istraživanje Orlando Healtha iz 2019. pokazalo je da je samo 47 posto ispitanika zabrinuto zbog svoje posture.
Dr Lešer naglašava da telo stalno prilagođava svoju „normalnu“ poziciju. Ako većinu dana sedimo, telo će sedelački položaj početi da doživljava kao prirodan, dok će stajanje, hodanje i vežbanje postati „nenormalni“. To povećava rizik od trošenja zglobova i povreda, naročito kod aktivnih osoba.
Spavanje zato može biti dragoceno vreme za oporavak – položaj u kojem spavamo omogućuje mišićima, tkivu i zglobovima da se opuste i vrate izgubljenu pokretljivost.
Ukoliko primenite samo nekoliko stvari, velike su šanse da ćete smanjiti umor ili sa makar lakše boriti protiv njega.
12.11.2025. 11:31
Uživaćete u svakom gutljaju.
10.11.2025. 9:47
Dr Gbolahan Okubadejo, ortopedski hirurg iz Njujorka, ističe da spavanje na leđima smanjuje napetost u vratu i ramenima nakupljenu tokom dana. Aki ako spavate na boku, preporučuje se da stavite jastuk između kolena kako bi se kukovi i lumbalni do kičme poravnali.
Jastuk za glavu trebao bi da pupuni prostor između ramena i glave bez podizanja ili spuštanja vrata. Preusko sklupčavanje u fetusni položaj treba izbegavati jer može da optereti donji deo leđa. Savetuje da spavanje na stomaku treba izbegavati jer savija vrat i ramena.
Pre spavanja korisno je napraviti kratko istezanje kako bi se oslobodila napetost nakupljena dugotrajnim sedenjem.
Ne postoji univerzalno rešenje, ali stručnjaci predlažu nekoliko osnovnih pravila:
Jastuci:
Dušek:
Prihvatanje i mogućnost pravljenja šala na sopstveni račun umnogome pomažu u borbi protiv alopecije.
4.12.2025. 12:00
Alopecija se može javiti kod svih, bez obzira na godine i pol, a čak se može javiti i kod dece.
4.12.2025. 10:07
Zimski period često se smatra povoljnim za začeće, ali doktorka naglašava da sama hladnoća ne povećava plodnost.
3.12.2025. 8:06
Nagli skokovi temperature poslednjih dana ponovo su pokrenuli priču o meteoropatiji. Dok neki ne osećaju nikakve promene, drugima i nekoliko stepeni razlike donese glavobolju, umor i pad energije.
2.12.2025. 9:43
Svetski dan borbe protiv side obeležava se danas širom sveta, kao i u Srbiji, u kojoj je od 1. januara do 24. novembra ove godine otkriveno 99 osoba inficiranih HIV-om.
1.12.2025. 10:16
Istaći ćete oči na pravi način.
30.11.2025. 10:23
Pre dva dana počeo je post, a kako ova ishrana utiče na zdravlje i da li je post dobar za sve?
30.11.2025. 10:22
Na neke od njih zapravo možete i da utičete.
29.11.2025. 9:11
Svaki roditelj ovo može da uradi, a i te kako je bitno za praćenje pravilnog razvoja deteta.
27.11.2025. 11:16
A šta je mama Gordana otrkila o svom sinu?
4.12.2025. 22:26
Na kratko se vratila u detinjstvo...
4.12.2025. 22:21
Jelena je ostala šokirana činjenicom koliko su joj deca porasla od kada ih je poslednji put videla, a naročito je bila iznenađena promenom glasa srednjeg sina...
4.12.2025. 22:14
Marko je otkrio da su u vezi desetak godina i da rade zajedno...
4.12.2025. 22:12
U studio „MasterChef Srbija“ ulaze gosti koji su došli kod Srđana: Mama, devojka i drug.
4.12.2025. 22:10
Sanja iznosi svoje predjelo pred očarane sudije koje u neverici gledaju remek-delo na tanjiru!
4.12.2025. 21:46