Vežbanje ujutru

Ljudi koji ustaju svakog jutra da vežbaju su uglavnom predaniji, posvećeniji i češće vežbaju od onih koji fizičku aktivnost ostavljaju za drugi deo dana jer je mala verovatnoća da će vam u šest ujutro iskočiti neka neodložna obaveza koja će vam poremetiti plan da vežbate.

S druge strane, mnogi stručnjaci veruju da, ukoliko želite da smršate, najbolje vreme za vežbu je upravo pre doručka.

Telo ujutru veoma brzo iscrpi šećere i uglljene hidrate pa se prebaci na sagorevanje masnih naslaga.

Šta ako ne možete da vežbate na prazan želudac?

U tom slučaju pojedite malu užinu pre doručka, jogurt, deset badema, komadić tosta ili neko voće biće sasvim dovoljno.

Ranoranioci tvrde da jutarnje vežbanje poboljšava raspoloženje, podiže nivo fizičke i psihičke energije.

Vežbanje u vreme ručka

Ako ne možete odvojiti redovno vreme za vežbanje, fizička aktivnost u vreme pauze za ručak poslužiće svrsi. U to vreme vaše reakcije su brže, poboljšava se kapacitet pluća, a vežbe odrađujete sa manje napora jer ste donekle zagrejani, a mišići i zglobovi su fleksibilni. Time se uveliko smanjuje rizik od povreda.

Viša telesna temperatura smanjuje otkucaje srca i odmara krvni pritisak. Sve to povećava snagu i energiju koja vas tera da se još više trudite.

Pored fizičkih beneficija vežbanja u vreme ručka tu su i one mentalne koje podrazumevaju povećanje protoka krvi u mozak što deluje na vašu koncentraciju i olakšava vam da radni dan privedete kraju.

Negativna strana vežbanja za vreme pauze jeste što vremenski vežbanje mora biti kratko.

Vežbanje naveče

Poslepodne i uveče vaše telo je u potpuno drugačijem biološkom stanju nego ujutru. To je u većini slučajeva vreme najviše biološke efikasnosti za većinu ljudi. Najbolje sportske performanse i svetski rekordi obično se dešavaju kasno poslepodne ili uveče.

Vežbanje uveče je najbolje ukoliko želite mišiće i ojačati telo jer se mišići zagrevaju tokom celog dana, a određeni hormoni potrebni za jačanje tela su na najvišem nivou u to vreme.

Večernje vežbanje takođe može pomoći da regulišete količinu hrane koju ćete pojesti za večeru, a pored toga je sjajan način za borbu protiv stresa nakon radnog dana.

Jedina negativna strana vežbanja naveče je što vam može poremetiti san i zato je najbolje da sa treningom završite sat do tri pre odlaska u krevet.

Izvor: Fitnesshouse

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.