Ekrani savremenih televizora i računara izrađeni su od osetljivih materijala, pa je veoma teško održavati ih čistim. Prašina i nečistoće se brzo nakupe na njima, a nisu retkost ni otisci prstiju.

U tim slučajevima često posegnemo za krpom i deterdžentima i tada napravimo grešku, koja može skupo da nas košta.

Za njihovo čišćenje ne sme se koristiti nikakva hemija koja u sebi sadrži alkohol i jake abrazive, jer oni mogu zauvek da oštete zaštitni film na ekranima. Tada ostaju fleke, koje ne samo da ružno izgledaju, već mogu smanjiti funkcionalnost ekrana.

Evo kako da očistite ekrane i da budete sigurni da će ostati kao novi.

Važno je da pre čišćenja ostavite ekran da se ohladi. Nikada ne brišite upaljen monitor, kao ni onaj koji je još topao od rada.

Trebaće vam destilovana voda, flašica sa raspršivačem, čista mikrofiber krpa, četkica sa nežnim, mekanim vlaknima.

Proces čišćenja: Čistom krpom uklonite prašinu sa ekrana. Četkicom uklonite prašinu iz ćoškova, ako je ima.

U bocu sa raspršivačem stavite destilovanu vodu i tim isprskajte krpu. Krpa treba da bude vlažna, nikako mokra. Malim kružnim pokretima krenite od sredine ka krajevima ekrana. Nakon što ste prešli vlažnom krpom, uzmite suvu i dobro posušite.

Svi pokreti moraju da budu nežni, nema mnogo pritiskanja.

Dok čistite ekran, uvek ga gledajte iz različitih uglova; samo tako ćete moći da primetite da li ste propustili da prebrišete neki deo i da uočite linije koje se stvaraju tokom brisanja.

Načešće greške:

1. Korišćenje sredstva za stakla (sadrži alkohol i može oštetiti ekran)

2. Prskanje direktno da ekran

3. Korišćenje abrazivnih sredstava i grubih četki

4. Brisanje uključenog ili vrućeg ekrana

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.