Ipak, kako kaže za B92.net, nema razloga za paniku jer je u pitanju infekcija koja prolazi za nekoliko dana i lako se razlikuje od kovida 19.

Među obolelima je najviše onih koji su se vratili iz Crne Gore, nešto manje iz Grčke i Hrvatske. Dolaze i žale se da nisu u stanju da rade, manje zbog temperature, više zbog mučnine, dijareje, malaksalosti, povraćanja i bolova u stomaku. Stomačni virus se retko javlja sa temperaturom osim ako nije udružen sa urinarnom infekcijom, a i korona nema stomačne tegobe, pa je lako prepoznati o kojoj infekciji se radi", pojašnjava dr Stojanović.

Kako kažu lekari, stomačna infekcija koja može biti praćena i uvećanjem limfnih žlezda i curenjem iz nosa, može da bude izazvana i bakterijama, ne samo virusom. Pogotovo što trenutno ima mnogo infekcija, od virusa tu su enterovirus i rotavirus, a od bakterija ešerihija, salmonela i helikobakterija.

"Najčešće radimo antibiogram da vidimo o kojoj se bakteriji radi i na osnovu toga dajemo antibiotik i probiotik. Uz dobru terapiju sve prolazi za nekoliko dana i važno je da pacijent popije celu kutiju lekova. Bolovanje obično traje do 10 dana".

Za one sa blažim simptomima, dovoljna je nadoknada tečnosti i soli ishranom i higijensko dijetalni režim ishrane, da im bude bolje, ali ne treba ni previše čekati.

"Onda kada pacijent provede više vremena u WC-u nego u ostalim prostorijama, vreme je za odlazak kod doktora".

Pošto je stomačni virus često bolest prljavih ruku, i prenosi se preko vode, voća, povrća i prljavih predmeta, nije na odmet da pojačate higijenu u predstojećim danima, a mere socijalne distance i maske koje su poželjne zbog kovida mogu samo da pomognu da vas zaobiđe jedna, po komentarima naših čitalaca, ne baš tako bezazlena infekcija.

Izvor: B92

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.