Jedan od najčešćih razloga zbog kojih je ljudima teško da započnu razgovor sa nekim koga ne poznaju jeste taj što misle da svojim ponašanjem, od samog početka upoznavanja treba impresionirati drugu osobu. Insisitiranjem na perfekcionizmu u razgovoru vam neće osigurati nove prijatelje. Zbog tog pritiska ćete najverovatnije ostaviti lošiji utisak - bićete nervozni i koncentrisani samo na sebe, što znači da nećete moći da se posvetite upoznavanju nove osobe. Za uspešne razgovore, važnije je biti kvalitetan slušalac nego dobar govornik.

Ako želite da bolje upoznate osobu, pitajte nekoliko osnovnih pitanja i recite par informacija o sebi - šta vam se sviđa, vaše mišljenje o nekoj neutralnoj temi, šta ne volite. Obratite pažnju kada osoba pokaže zanimanje sa neku od tema koje ste spomenuli jer vam može pružiti nove teme za razgovor.

Prijateljice, foto: Photo by NBC/Newsmakers, Hulton Archive

Društvene osobe se predstave rano u razgovoru, dok oni pasivne obično predstavljanje odlože za kasnije ili se uopšte ne predstave. Sramežljivi čekaju da ih neko upita za ime, retko se dobrovoljno predstavljaju i retko pitaju sugovornika za ime. Ponekad je jednostavnije prvo pitati osobu kako se zove, a zatim reći svoje ime. Preuzmite inicijativu, predstavite se novim ljudima i pokrenite razgovor. Nemojte se suzdržavati i čekati da drugi učine prvi korak. Pokažite interes za druge. Smešite se, slušajte i gledajte osobu sa kojom pričate. Vežbajte razgovore sa što više ljudi pa ćete vremenom biti sve bolji.

Nemojte se odmah pokolebati ako se susret ne završi velikim prijateljstvom. Na kraju krajeva, većina razgovora među novim poznanicima ne vodi nikuda. To je u redu. Potrebno je vremena i truda da strance pretvorite u prijatelje, setite se da su vam svi prijatelji koje već imate, u jednom trenutku bili stranci.

Izvor: zena.hr

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.