Neke od najranijih evropskih kultura ponikle su na obalama veličanstvenog Dunava, druge po veličini reke u Evropi. Ako biste turisti želeli da preooručite da poseti Srbiju, ovo su samo neki od gradova na Dunavu koji bi morali da budu na vašem spisku. Evo i zašto.

Ulaz u Novi Sad čuva veličanstvena Petrovaradinska tvrđava, takozvani Gibraltar na Dunavu. Priče se kriju u svakom metru ovog zdanja koje je kroz vekove pokazalo jačinu svojih bedema.

Na 1170. kilometru toka Dunava nalazi se Beograd, jedan od najstarijih evropskih gradova i svakako jedan od onih sa najburnijom prošlošću. Na beogradskim obalama nalazi se nekoliko plaža i izletišta, a one u samom gradu krase mnogobrojni splavovi. Na mestu gde se Sava uliva u Dunav uzdiže se velelepna Beogradska tvrđava.

Nakon šarenolikih brda dospeva se do Smedereva i njegove moćne tvrđave, poslednjeg uporišta srpske srednjovekovne države. Smederevska tvrđava pretrpela je značajna razaranja, ali je ipak do danas zadržala svoju impozantnost. Na dunavskoj strani nalazi se glavna kula, a ostale četiri nalaze se na kopnenoj strani i na jednoj od njih je i ime despota Đurđa Brankovića izvedeno opekom. Mali Grad tvrđave je restauriran i u njemu se često održavaju raznovrsne kulturne i sportske priredbe, naročito tokom tradicionalne manifestacije „Smederevska jesen“, kad tvrđava na Dunavu postaje velika pozornica pod vedrim nebom.

Ove godine manifestacija se održava od 7. do 10. septembra i jedna od atrakcija koja se nudi posetiocima jeste i plovidba Dunavom, koju nikako ne treba propustiti, jer je putovanje ovom moćnom rekom kao poseta muzeju evropske istorije, ispunjena dragocenim prirodnim lepotama, grandioznim spomenicima i živopisnim slojevima kulturnog nasleđa.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.