Leti se često opredeljujemo za razne vrste koktela, a duge letnje noći prijatnije su uz neko hladno alkoholno piće.

Ovo su neka od najštetnijih alkoholnih pića:

Kokteli

Iako su nezaobilazno letnje piće, kokteli su izrazito štetni jer, osim etilnog alkohola, sadrže mnogo aditiva štetnih za ljudski organizam poput zaslađivača, boja, veštačkih ukusa i ekstrakta.

Najčešći zaslađivač koji se koristi u alkoholu jest šećer, naročito u koktelima u koje se često dodaje više vrsta alkohola, sokova i veštačkih aroma i sirupa. Kokteli iz navedenog razloga spadaju u kategoriju visokokaloričnih pića zbog čega su zauzeli prvo mesto na popisu nekih od najštetnijih alkoholnih pića.

Veštački ukusi i boje takođe su čest uzrok alergijskih reakcija koje su pojačane prilikom konzumacije alkohola, pa se ne preporučuju osobama koje su sklone alergijama.

Alkoholna pića koja se mešaju s energetskim napitcima

Istraživanja su pokazala kako je ova kombinacija pića izrazito štetna, što se može zaključiti i prema osećaju koji se javlja dan nakon njihove konzumacije.

Uprkos činjenici da se čista vodka smatra manje štetnom alkoholnom opcijom, njeno mešanje s energetskim napitcima opasno je jer pojačava dejstvo alkohola. Kofein i taurin, koji su deo ovih pića, stvaraju takozvano kratkoročno oživljavajuće delovanje zbog kojeg izostaje osećaj pospanosti, umora, ali i pijanstva. Taj efekt utiče na promene u percepciji i proceni što dovodi do prekomerne konzumacije ovih pića, Klik.hr.

U nekim državama je prodaja energetskih alkoholnih koktela zabranjena.

Šampanjac i penušava vina

Mnogi šampanjac i penušava vina nazivaju ženskim pićima uz mišljenje da nekoliko čaša ne može dovesti do pijanstva. Alkohol koji je gaziran brže se apsorbuje u krvi, a samim time se brže stvara i osećaj opijenosti. Dakle, ova pića će vas lako zavarati. Budite oprezni jer predoziranje istima dvodi do oštećenja gastrointestinalnog trakta i trovanja ugljen dioksidom koji ovim pićima daje penušavu svežinu.

Pivo

Nizak nivo alkohola, prijatan ukus i raznolik izbor samo su neki od razloga zbog kojih postoji velik broj pivoljubaca. Iako ga mnogi smatraju bezazlenim alkoholnim pićem, postoji nekoliko činilaca koji ukazuju na suprotno.

Najveći problem u konzumaciji piva je lakoća ukusa zbog čega ga osoba, kako bi postigla željeni nivo opijenosti, konzumira više nego što je preporučeno. Preterana konzumacija piva usled njegove visoke kaloričnosti često dovodi i do bolesti jetre.

Pivo sadrži fitoestrogen – biljni oblik estrogena, ženskog polnog hormona. U ječmenom i sladu hmelja, koji se koriste u proizvodnji mnogih vrsta piva, ovaj je hormone prirodno prisutan. Fitoestrogen pomaže da nakon nekoliko pića lako zaspite, može biti od pomoći i ženama u menopauzi, a mišljenja o tome je li fitogestrogen glavni krivac za “pivski stomak” i razvoj muških grudi su podeljena.

Sumirano, sav je alkohol u prekomernoj konzumaciji više ili manje štetan. Birajte svoja pića promišljeno i pijte odgovorno!

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.