Karanfilić kao lek za holesterol, zubobolju, ali i protiv parazita

Karanfilić ili klinčić je osušeni mirisni cvetni pupoljak zimzelenog tropskog drveta iz porodice Mirta. Od davnina je poznata kao lekovita i aromatična biljka i kao začin danas ima pozitivan uticaj na naše zdravlje.

Foto: DeeaF/Shutterstock
Foto: DeeaF/Shutterstock
.

Biljka karanfilovac

.

Karanfilovac je drvenasta biljka visoka od 8 do 12 metara koja vodi poreklo iz Indonezije, tačnije sa Molučkih ostrva. Danas je rasprostranjena u tropskim zemljama, poput Indonezije, Tanzanije, Malezije, Šri Lanke, Zanzibara i na Madagaskaru. S obzirom na to da se dobro prilagođava klimi, ovo drvo raste i u Africi, delovima Južne i Severne Amerike, kao i u Južnim delovima Evrope.

Drvo karanfilovaca ima velike tamno zelene ovalne listove koji podsećaju na listove božićnog drveta. Cvetovi su tamnoljubičaste boje i rastu u grozdovima. Bitno je naglasiti da se karanfilići beru ručno dok su cvetovi ružičaste boje i suše se na suncu zajedno sa peteljkom dok ne izgubi tri četvrtine svoje prvobitne težine.

Po starom predanju, za dolazak karanfilića u naše krajeve zaslužni su domoroci. Danas karanfilić ima široku upotrebu i jedan je od najtraženijih začina na svetu. Karanfilić se bere i suši neposredno pred cvetanje ove biljke i dugačak je od 1,5 do 2 cm.

Lekovita svojstva karanfilića

.

Karanfilić zbog svojih antioksidativnih svojstava, spada među najzdravije začine na svetu, a to su pokazala i naučna istraživanja. Lekovitost karanfilića poznata je od davnina - u kineskoj i ajurdevdskoj medicini koristi se više od 3.000 godina. Glavni sastojak karanfilića je eterično ulje sa eugenolom koji ima protivupalno delovanje. Sadrži kariofilen – prirodni sastojak koji ima snažna protivupalna, antioksidativna i antimikrobna svojstva, pa snižava visok holesterol i odličan je u prevenciji osteoporoze.

Moćna kombinacija eugonela, tanina i kariofilena ima snažno antimikrobno dejstvo, što znači da je karanfilić odličan u borbi sa virusima, bakterijama, parazitima i gljivicama.

Osim toga, sadrži beta- karoten i bogat je vitaminima, mineralima i vlaknima.

Bogat je i kalcijumom, magnezijumom, gvožđem, cinkom, fosforom, bakrom, selenom i manganom, a ima i veliku količinu vitamina C, B6, E, K, folnu kiselinu, tiamin, riboflavin i niacin.

Antioksidanti iz karanfilića mogu da smanje razvoj od srčanih oboljenja i dijabetesa, a zahvaljujući eugonelu smanjuje se rizik od pojave artritisa.

Pored toga, karanfilić jača imunitet i kosti, štiti jetru i sprečava cirozu, poboljšava cirkulaciju, čisti disajne puteve, ublažava upale, bolove u mišićima, leči zubobolju i glavobolju.

Čaj od karanfilića protiv parazita

.

Ukoliko mučite muku sa gljivicama, parazitima, bakterijama, kao i lošom probavom, pravo je vreme da napravite čaj od karanfilića. Ovaj prirodni lek čisti probavni trakt i uništava patogene bakterije i mikrooganizme.

Sastojci:

- 2 ili 3 karanfilića

- 2,5 dl ključale vode

Priprema:

Dva-tri karanfilića prelijte sa 2,5 decilitra ključale vode i ostavite poklopljeno desetak minuta, da odstoji. Nakon toga, izvadite karanfiliće i pijte čaj.

Preporučuje se da ovaj čaj pijete 2,3 puta dnevno.

U kombinaciji sa lanom čisti organizam od parazita

.

Moćna kombinacija lana i karanfilića je efikasna u borbi sa svim vrstama parazita. Sve što bi trebalo da uradite jeste da napravite jednostavnu mešavinu za čišćenje organizma od parazita. Sastojci:

100 grama semena lana 10 grama karanfilića

Priprema:

U mlinu za kafu usitnite zajedno 100 grama semena lana i 10 grama karanfilića.

Uzimajte tri dana po dve supene kašike. Zatim, pauzirajte tri dana, pa ponovite postupak. Ovu smesu treba konzumirati mesec dana. Imajte na umu da ova mešavina ostaje na zidovima gastrointestinalnog trakta, zbog čega će paraziti biti primorani da izađu iz vašeg organizma.

Karanfilić u borbi protiv parazita i bakterija

.

Zbog snažnog antimikrobnog dejstva karanfilić je veoma efikasan u održavanju probavne ravnoteže. Ubija bakterije u parazite u probavnom traktu i eliminiše grčeve i nadutost. Pomaže u borbi sa gljivicama među kojima je Kandida, a može pomoći i u lečenju Streptokoka, Stafilokoka, Pneumokoka.

Lek za holesterol

.

Ako imate povišeni holesterol u krvi, uz pomoć karanfilića možete da rešite ovaj problem. Sipajte u flašu dve litre vode i potopite 5 grama začina karanfilića, pa ih ostavite na tamnom i hladnom mestu da odstoje 2 do 3 dana, najbolje u frižideru.

Šolju ovog napitka pijte svako jutro na prazan želudac dok ne regulišete holesterol. Kada popijete dve flaše, napravite pauzu. Ljudi koji su probali karanfilić u ovu svrhu tvrde da im se holesterol vratio u normalu posle prve flaše, pa im druga nije bila ni potrebna.

Karanfilić i cimet za holesterol

.

Za snižavanje holesterola možete koristiti klinčić i u kombinaciji sa cimetom.

Sastojci:

- 2 štapića cimeta

- 1 kesica karanfilića

- 1,5 litre flaširane vode

Priprema:

Cimet i karanfiliće ubacite u flašu sa vodom i ostavite da stoji 4- 5 dana u frižideru.

Svako jutro pijte ovaj napitak na prazan želudac i po potrebi ponovite turu.

Pomaže u borbi protiv grlobolje

.

U sezoni prehlada i virusa, grlobolja je problem koji muči mnoge ljude. Karanfilić je veoma efikasan u ublažavanju bolova u grlu zahvaljujujući antibakterijskim i protivupalnim svojstvima.

Potrebno je da kod prvih simptoma, stavite u usta jedan sušeni karanfilić i da dobro ga sažvaćete. Ponavljajte nekoliko puta dnevno ovaj postupak

Snižava trigliceride

.

Ako su vam rezultati krvne slike pokazali povišen nivo triglicerida, znajte da uz pomoć klinčiča možete da ih snizite. Sve što je potrebno jeste da oko 5 grama karanfilića sipate u flašu od dve litre vode i ostavite da stoji tri dana u frižideru. Povremeno promućkajte napitak.

Svako jutro pijte po 100 ml pre doručka tokom 3 nedelje.

Karanfilić za dobar želudac

.

Zahvaljujući eteričnom ulju koje se nalazi u karanfiliću stimulišu se organi za varenje, tako što utiču na lučenje enzima za varenje i perilstatiku creva. Karanfilić smanjuje mučnine i povraćanje, naročito tokom trudnoće, delotvoran je protiv nadimanja u želucu i crevima, smanjuje nervozu želuca i creva i poboljšava varenje. Pripremili smo vam recept za čaj od karanfilića koji je odličan za varenje. - Dva do tri karanfilića prelijte sa 2,5 dl ključale vode, poklopite, pa ostavite da odstoji 15 minuta, a onda procedite čaj. Pijte napitak dva do tri puta dnevno.

Za šta je sve dobar karanfilić?

.

Karanfilić ima brojne zdravstvene prednosti: Smiruje upale u organizmu, reguliše šećer u krvi, uništava bakterije i gljivice, ublažava grlobolju, zubobolju, bolove u mišićima, pomaže kod lečenja artritisa, smiruje mučnine i povraćanje, pomaže poboljšava rad jetre, podstiče izlučivanje sluzi, rastvara opasne krvne ugruške, jača kosti i podstiče mršavljenje.

Karanfilić u ishrani

.

Karanfilić ima primenu i u kulinarstvu. Domaćice koriste ovaj začin, kako u pripremi slanih tako i slatkih jela. Mnoge žene dodaju komadić karanfilića u kompote, voćne salate, voćne sokove, čajeve, kao i u kuvano vino. Karanfilić sjajno povezuje ukus jabuke i kruške, zbog čega je u mnogim domovima neizostavan u pripremi pita i torti od jabuka i krušaka, kao i kompota. Ali, zbog intenzivnog ukusa, morate ga postepeno dodavati.

Neguje kožu lica

.

Klinčić možete koristiti i kao prirodnu kozmetiku za negu kože. Pored toga što neguje kožu i daje joj lepši i blistaviji izgled, ovaj začin rešava i problem sa aknama. Evo jednog odličnog recepta za masku od od karanfilića za akne.

Sastojci:

Kašičica mlevenog karanfilića

Kašičica meda

2-3 kapi limunovog soka

Priprema:

Očistite karanfilić, pa ga sameljite.

Pomešajte samleveni karanfilić sa kašičicom meda i 2-3 kapi isceđenog limunovog soka.

Zatim, promešajte smesu, pa nanesite na lice i držite 20 minuta.

Nakon toga, isperite lice hladnom vodom.

Masaža lica ovim uljem od karanfilića takođe hidrira vašu kožu

Karanfilić protiv komaraca

.

Da li ste znali da karanfilić može da otera komarce? Klinčić u kombinaciji sa limunom je sjajno rešenje u borbi protiv ovih dosadnih insekata. Presecite limun na pola, pa u svaku polovinu zabodite klinčić. Zatim, poređajte ih po spavaćoj sobi i prostorijama u kojima boravite.

Leči zubobolju i upale desni

.

Poznato je da je karanfilić od davnina efikasan za suzbijanje lošeg zadaha. Ima snažno antibakterijsko i analgetičko dejstvo, pa se koristi kao prirodni lek protiv zubobolje i upale desni.

Postoje tri načina lečenja zubobolje karanfilićem. Ukoliko vas bolovi zateknu na mestu koje je daleko od vašeg stomatologa ili ste sprečeni da odmah odete kod zubara, karanfilić je tu da vam „uskoči“ u pomoć tako što ćete najpre isprati usta slanom vodom, pa posuti malo praha karanfilića oko desni blizu obolelog zuba.

Drugi način, još efikasniji jeste da uzmete komad karanfilića i da ga stavite direktno na zub koji vas boli. Kada primetite da omekšava, pokušajte da ga stisnete zubima kako bi svi lekoviti sokovi izašli iz njega.

Treći oblik lečenja zubobolje je ulje karanfilića u kombinaciji sa maslinovim uljem. Kao i u prvom slučaju, usta prvo isperite slanom vodom, pa onda na vatu natopite ulje karanfilića i maslinovo ulje i stavite vaticu na bolni zub.

Zahvaljujući antibakterijskom, antigljivičnom i antiseptičkom dejstvu, kinčić smiruje i upaljene desni i doprinosi boljoj oralnoj higijeni.

Etarsko ulje karanfilića

.

Glavni sastojak klinčića je eterično ulje sa eugenolom. Upravo ovo ulje donosi začinu karakterističan miris u ukus. Etarsko ulje ima u sebi tanine, smolu, sluz i veliki procenat flavonoida koji imaju snažno antioksidativno, protivupalno i antikoagulantno dejstvo.

Čaj od karanfilića

Foto: ELAKSHI CREATIVE BUSINESS/Shutterstock
Foto: ELAKSHI CREATIVE BUSINESS/Shutterstock
.

Sastojci:

2 ili 3 karanfilića

2,5 dl ključale vode

Priprema:

Karanfiliće prelijte sa 2,5 dl ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji oko 15 minuta.

Zatim, procedite u staklenu flašu i pijte po šolju čaja 2-3 puta dnevno.

Kako se kuva čaj od karanfilića?

.

Čaj od klinčića se vrlo lako priprema. Potrebno je samo da skuvate 1-3 karanfilića u 300 ml vode, ostavite da odstoji 15 minuta poklopljeno i onda uživate u sjajnom ukusu.

Kako samleti karanfilić?

Foto: StockImageFactory.com/Shutterstock
Foto: StockImageFactory.com/Shutterstock
.

Klinčić se melje isključivo u mikseru ili mlinu i nakon toga morate ga odmah upotrebiti

Da li ima neželjena dejstva?

.

Pored brojnih pozitivnih efekata na zdravlje, klinćić ima i neželjena dejstva kod određenih grupa ljudi. Osobe sa hronično obolelom jetrom i bubrezima, pacijenti sa lupusom i rakom prostate treba da izbegavaju ovaj začin.

Takođe, ukoliko bolujete od dijabetesa ili pijete lekove za razređivanje krvi onda morate biti oprezni jer sadrži suspstancu Eugenol koja utiče na lekove.