Prvo što treba da znate jeste da TA peć treba da stoji ispod prozora ili do najhladnijeg zida i to udaljena 20 cm.

Drugo važno pravilo jeste da ne blokirate izvor toplote, što znači da prostor ispred peći ne sme da bude zatvoren. I nikako nemojte držati ploče ili neke druge nezapaljive predmete na peći, jer tako smanjujete širenje toplote, a samim tim će ona morati duže da radi kako bi zagrejala prostor.

Da bi TA peć zaista bila ekonomična, neophodno je da se ona puni toplotnom energijom, odnosno da grejači rade samo dok je na snazi jeftina struja. Ako želite da iskoriste njen pun potencijal, a ne prekoračite potrošnju, važno je da ne bude isuviše mala za prostoriju koju greje, prenosi Novi.ba.

U suprotnom, da bi postigli željenu temperaturu moraćete često da uključujete ispuštanje toplog vazduha, a na taj način će se brzo potrošiti akumulirana toplotna energija, pa će biti potrebno dopunjavanje u vreme kada je struja poprilično skupa. I to je jedna od najčešćih grešaka koju većina pravi.

Ljudi greše i zbog toga što ne koriste tajmer. Kako bi TA peć uvek radila kada je jeftina struja, najbolje je da nabavite specijalne tajmere koji mogu automatski da se uključe, tako da ne morate da čekate ponoć ili, ukoliko ste nestrpljivi, upalite peć ranije i tako trošite skupu struju.

Još jedna velika greška jeste isključivanje peći kada niste kod kuće. Mnogo više će trošiti da se ponovo zagreje nego da sve vreme održava mlaku temperaturu. Ovo isto važi i za bojler, ukoliko ga isključujete, znajte da pravite ogromnu grešku, jer će potrošiti mnogo više struje da zagreje vodu koja zapreminski može da stane u njega, nego da samo dogreva potrošenu.

A kada ste kod kuće, optimalno je da temperaturu držite na 22 stepena. Ako povećate za samo jedan stepen, povećaćete i potrošnju struje za čak šest odsto, a to mnogi ne znaju.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.