1. Čekate da se vreća potpuno napuni pre pražnjenja

Iako neki usisivači imaju indikatore koji pokazuju koliko je kesa puna, sami proverite kesu i promenite je kada je puna tri četvrtine. Na ovaj način usisivač će snažno vući. Ako imate usisivač bez kese, ne zaboravite da očistite sve delove na kojima se skuplja prašina.

2. Usisavate, iako je prljav filter usisivača

Nećete efikasno ukloniti alergene ako je vaš filter začepljen prljavštinom. Ne morate da menjate filter toliko često kao kesu, ali ako filter pokazuje znake habanja, ili ako je veoma prljav ili pocepan, vreme je da ga zamenite. Za preciznije instrukcije, proverite uputstvo za upotrebu ili savete na internetu koji se odnose na vaš model usisivača.

3. Ne koristite priključke za usisivač

Četke za prašinu i različiti nastavci za usisivače su vaši najbolji prijatelji! Oni čine čišćenje mnogo lakšim i sakupljaju prašinu i alergene sa područja koje biste inače prevideli, kao što su presvlake, lampe, postolja i abažuri.

4. Namotavate žicu kabla bez usmeravanja

Mnogi od nas nakon usisavanja samo pritisnu dugme za namotavanje kabla, ali to je pogrešno. Žica može da zastane, zapetlja se i tako da se zaglavi, ne ostavljajući vam mogućnosti ni da je skroz namotate u usisavač niti da je izvučete van. Umesto toga, držite kabl u ruci dok pritiskate pedalu da biste ga usmeravali tokom namotavanja.

5. Ne čistimo četke usisavača od nakupljenih dlaka

Rolna četke koja se ne okreće - ne čisti. Još gore, zapetljana kosa, vlakna i slične niti koje se upetljaju u četku mogu da unište motor usisivača (a to nije ni malo jeftina popravka). Da biste to sprečili, odmotajte ili odsecite sve što se zapetljalo na četkama. Većina usisivača ima rolnu četke koju možete lako ukloniti radi temeljnijeg čišćenja.

Izvor: XTraClean

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.