Udovički: Novi zakon će smanjiti prostor za korupciju

Usvajanje predloženog zakona o inspekcijskom nadzoru radikalno će smanjiti prostor za korupciju i sivu ekonomiju i bitno rasteretiti troškove privrede, izjavila je danas potpredsednica Vlade Srbije i ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Kori Udovički.

.

Predstavljajući nova zakonska rešenja u Skupštini Srbije, Udovički je napomenula da će ona suštinski promeniti način na koji rade sve inspekcijske službe u Srbiji.
“Rezultati će biti vredni truda i troška, radikalno će se smanjiti prostor za korupciju, prostor za sivu ekonomiju i bitno će
se rasteretiti troškovi privrede”, rekla je Udovički.

Predloženim zakonom, prema njenim rečima, menja se odnos između inspekcija i uprave, privrede i građana, unapređuje se planiranje njihovog rada i koordinacija…
“Donosimo ovaj zakon zato što su to tražili privrednici i građani Srbije. Oni su prepoznali da je najveći problem sa kojim se suočavamo danas, a sa kojim će se ovaj zakon obračunavati, da je sistem takav da dovodi do nepredvidivosti poslovnog ambijenta, što je najveća kočnica za investicije i otvaranje novih radnih mesta”, rekla je Udovički, podsećajući da je taj sistem je poslednji put uređivan 1992. godine.

Uz napomenu da su promene u sistemu inspekcijskog nadzora predviđene reformom javne uprave, Udovički je kao najvažnije u novom zakonu ocenila promenu odnosa između inspekcije i nadziranog subjekta, a to, istakla je, znači promenu odnosa države, privrede i građana.
“Uprava i privreda postaju partneri u izgradnji zdravijeg društva. Napušta se dosadašnji koncept da inspekcija štiti društvo od privrednika. Akcenat je na preventivi”, rekla je ministarka.

Udovički je kazala da će, pored ostalog, redovni inspekcijski nadzor biti planiran kod svih inspekcija, da će redovne inspekcije biti najavljivane subjektima nadzora, da će se smanjiti nepotrebno kontrolisanje onih koji su već uskladili svoje poslovanje sa propisima, a koji su bili predmet inspekcijskog nadzora jer se znalo da će se kod njih obaviti inspekcijske norme.
“I subjekt nadzora i inspektor će imati ista pravila, uvodi se standardizacija postupka, standardizacija obaveza i odgovornosti inspektora i subjekta nadzora, uvodi se pravilo da inspekcijske mere treba da budu srazmerne procenjenom riziku”, navela je Udovički i napomenula da novi zakon donosi potpunu koordinaciju između inspekcijskih službi i jasna ovlašćenja inspekcija za nadziranje neprijavljenmih subjekta, odnosno onih koji su u sivoj ekonomiji.

Kako je istakla, donošenje predloženog zakona samo je prvi korak u reformi inspekcijskog sistema.

Poslanici Skupštine Srbije započeli su danas novu sednicu, a na njenom početku koristili su pravo prema Poslovniku da od predstavnika vlasti zatraže određene informacije.

Poslanici će kao drugu tačku dnevnog reda nove sednice razmatrati predloženi zakon Predlog zakona - lex specialis o postupcima eksproprijacije i izdavanja građevinske dozvole radi realizacije izgradnje projekta "Beograd na vodi", o kome će se raspravljati u utorak, 7. aprila.

Poslanici će na novoj sednici, trećoj u okviru prolećnog zasedanja, razmatrati i odluku o izboru sudija koji se prvi put biraju na sudijsku funkciju, koji je podneo Visoki savet sudstva, kao i Predlog autentičnog tumačenja odredbe člana 13. stav 3. tačka 5) Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koji je podneo skupštinski Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo.

Predloženi zakon o inspekcijskom nadzoru nedovoljan je, prema mišljenju poslanika opozicije, za smanjenje sive ekonomije u Srbiji i otklanjanje koruptivnosti u inspekcijama, dok iz vladajuće većine poručuju da je u pitanju dobar i moderan zakon koji će poboljšati stanje u toj oblasti.

Na primedbe opozicije odgovorila je ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Kori Udovički, koja je poručila da smanjenje sive ekonomije ne može da se reši sa jednom ili dve mere, ali da nova zakonska rešenja moraju da doprinesu tom cilju.
“Samo usvajanje zakona i njegovo sprovođenje makar u formalnoj meri, ako ne onako kako planiramo da ga sprovedemo, mora da deluje na smanjenje sive ekonomije”, jasna je Udovički.

Ministarka je napomenula da će inspekcijske službe u buduće biti koordinisane, čime se smanjiti "procepi u radu" i biti eliminisana mogućnost prebacivanja nadležnosti sa jedne na drugu inspekciju, kada se građanima činilo da se sa njima igra "ping-pong".

Poslanik Socijaldemokratske partije Janko Veselinović poručuje da njegova stranka nije zadovoljna predloženim rešenjima i da ona, bez obzira što su podneli 35 amandmana, ne mogu ni na taj način biti popravljena.

Veselinović je stava da su predložena rešenja nedovoljna i da Srbija i dalje neće imati mehanizam za otklanjanje koruptivnosti.

Uz napomenu da je sam zakon veoma bitan i da je u pitanju jedan od najvažnijih akata koji je došao u skupštinsku procedure za vreme aktuelne koalicije, Veselinović navodi da osnovni problem nije u tome što nemamo adekvatne zakone, već što se doneti zakoni ne poštuju.

On je rekao i da stanje u inspekcijskom nadzoru nije zadovoljavajuće, da većina građana ne zna ni gde se nalaze inspekcije, ni njihove brojeve telefona, niti nadležnosti 37 inspekcija, koliko ih postoji u Srbiji.

Na to mu je odgovorio šef poslanika SNS Zoran Babić, koji je primetio da su sve te inspekcije bile formirane dok je Veselinovićeva nekadašnja stranka bila na vlasti i da demokrate u to vreme nisu pokazivale “ni zrno napora” da se to stanje sredi.
“Sve ove inspekcije su formirane u vreme dok je Veselinovićeva stranka bila na vlasti, sve one su radile i funkcionisale netransparentno, bez adresa i brojeva telefona, baš u vreme dok je Veselinovićeva stranka vedrila i oblačila u Srbiji. Ne možemo sve stavljati kao da je život počeo pre tri godine, od kada je SNS na vlasti. Niste pokazali ni zrno napora da se to
sredi kada ste bili na vlasti”, rekao je Babić.

SNS, prema njegovim rečima, smatra da je predloženi zakon dobar i glasaće za njega.

Veselinović mu je replicirao da nijednog trenutka nije otpužio Vladu Srbije za stanje u inspekcijama, već da je u pitanju društveni problem koji datira odavno.

Poslanik DS Ivan Jovanović navodi da zakon nudi poboljšanja, ali da ne veruje da će ključno doprineti smanjenju sive ekonomije, budući da je inspekcijski nadzor na petom mestu po tom pitanju.
“Primena ovog zakona je ključan problem, od sistema koji je trom, zastareo i neefikasan treba da dođemo do sistema u kojem će naše inspekcije biti efikasnije i čiji se rad neće meriti isključivo prema broju napisanih kazni”, rekao je Jovanović, dok njegova koleginica Gordana Čomić smatra da je neozbiljno tvrditi da će predloženi zakon dovesti do smanjenja sive zone.

Predložena rešenja hvale i podršku njima najavljuju i poslanici SVM, SPO, NS, SPS, SDPS.
Izvor: Tanjug