Hrvatski premijer traži promenu srpskog zakonodavstva

Srbija sa zakonom o univerzalnoj jurisdikciji nad državljanima Hrvatske ne može ući u Evropsku uniju i Hrvatska to neće dopustiti, rekao je predsednik Vlade Hrvatske Zoran Milanović.

.

Tim povodom tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević Vladimir Vukčević je za Rojters ocenio da bi ovakve primedbe Hrvatske mogle da budu politički motivisane.

Vukčević je istakao da i druge zemlje primenjuju univerzalnu jurisdikciju za teška kršenja međunarodnog prava.
"Ovaj zakon je godinama na snazi u Srbiji. Očigledno je da je hrvatska vlada iz političkih razloga izabrala ovaj trenutak, a ne zato što postoji realna potreba", prenela je britanska agencija izjavu Vukćevića koju je dobila od njegove kancelarije.

Milanović je na sednici Vlade rekao da će Srbija morati da povuče taj zakon, navodeći da Hrvatska nema takav zakon u odnosu na druge države niti na Srbiju i da Evropska unija funkcioniše po određenim pravilima u području pravosudne saradnje i zajedničkog naloga za hapšenje.

Ta pravila su vrlo jasna, a zakon koji je na snazi u Srbiji iskače iz tih okvira, rekao je Milanović i pozvao Beograd da taj zakon ukine.
"Nama je to neprihvatljivo kao što bi svakom drugom bilo neprihvatljivo da mi imamo takav zakon", rekao je Milanović.
Hrvatski premijer smatra da nije dopušteno ni prihvatljivo, niti u skladu sa zajedničkim nalogom za hapšenje i načelima pravosudne saradnje, propisivati takvu vrstu jurisdikcije unutar Evropske unije.

Milanović smatra da je Beogradu to "savršeno jasno", piše agencija Hina.

Kako se ceo slučaj ne bi pretvorio u, prema njegovim rečima, politički ping-pong, Milanović je istakao da je "zdravorazumski odmah reći i uputiti poruku da s takvim zakonom (Sbija) u EU ne može ući jer Hrvatska to neće dopustiti".
"Mi to ne radimo drugima i nećemo dopustiti da drugi to nama rade", kazao je premijer, koji smatra da je to pitanje principa i zaštite nacionalnih interesa.

"Tražimo od susedne države samo da se izravna sa svima ostalima, ni manje ni više. Ako to nije fer, čekam protivargumente", poručio je Milanović.

Temu je pokrenuo ministar pravosuđa Orsat Miljenić koji ocenjuje da je Srbija zakonom o univerzalnoj jurisdikciji pokušala da stvori situaciju "mini Haga", gde se Beograd nameće kao centar procesuiranja svega što se dogodilo na području bivše Jugoslavije.

Ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić naglašava da između članica EU postoji pravosudna saradnja i evropski nalog za hapšenje te da je to način saradnje, a ne širenje jurisdikcije.

Kako je zaključila, hrvatska pozicija i zahtev prema Srbiji ne iskaču iz opštih uslova za članstvom u Evropskoj uniji.
Ministar Miljenić podsetio je na slučaj hrvatskog državljanina Veljka Marića koji je u zatvoru u Srbiji i saopštio da Vlada i Ministarstvo konstantno pokušavaju sa srpskom stranom da dogovore njegov transfer u Hrvatsku, ali za sada bezuspešno.
Hrvatska će i dalje insistirati na tome i raditi sve što može, poručio je Miljenić.

Marić u Sremskoj Mitrovici izdržava 12-godišnju kaznu zatvora jer ga je Viši sud osudio za ubistvo civila tokom rata.

Hrvatskoj strani je sporna činjenica to što je Srbija osudila hrvatskog državljanina za ubistvo drugog hrvatskog državljanina srpske nacionalnosti, a koje se dogodilo na hrvatskoj teritoriji.

Izvor: Tanjug