Doktor objasnio: Evo šta LETENJE AVIONOM može da UČINI VAŠIM PLUĆIMA!

Poznato je da su u avionima smanjene količine kiseonika.

Izvor: vecernji.hr/Paula Brico  |  
Ilustracija Foto: Jirapong Manustrong/Shutterstock
Ilustracija Foto: Jirapong Manustrong/Shutterstock
.

Letenje avionom našim telima čini mnogo više od toga da nam uzrokuje samo "jet lag" i pritisak, pa čak i bol u ušima. Stručnjak je podelio kako letenje može imati značajan uticaj na pluća, zbog smanjenog vazdušnog pritiska.

Smatra se da je vazdušni pritisak u avionima 75 odsto onoga na što smo navikli na nivou mora, i kao takve, niži nivo kiseonika može kod nekih da uzrokuje zdravstvene probleme.

Medicinski stručnjak i lekar opšte prakse dr Lorens Kaningem Lawrence Cunningham govori da za zdrave putnike smanjeni vazdušni pritisak obično ne uzrokuje velike promene, jer će se naša tela često samo "prilagoditi" bez težih komplikacija.

No, s tim u vezi, čak i prosečan putnik može da oseti neke simptome niskog vazdušnog pritiska: može se pojaviti nelagoda, umor, ubrzan rad srca ili blagi nedostatak kiseonika. Ali pre nego što počnete da otkazujete ​​svoje planove za let, dr Kaningem podelio je četiri ključna koraka koja treba da preduzmete pre putovanja avionom, a koji će vam pomoći da se osećate udobnije i da se borite protiv posledica te smanjene količine kiseonika.

Prvi je da budemo hidrirani.

"Vazduh u kabini je prilično suv, a dehidracija može pogoršati osećaj nedostatka vazduha. Uvek savjetujem da pijete mnogo vode pre i tokom leta", kaže doktor.

"Sledeće, poželećete da ustanete i da se malo krećete tokom leta, jer lagano istezanje i pokreti pomažu u podsticanju bolje cirkulacije i mogu da pomognu u održavanju optimalne funkcije pluća".

Lekar takođe preporučuje korišćenje fiziološkog rastvora u spreju za nos pre leta, jer će tako nosni kanali biti vlažni i pomoći će u obradi patogena koji se prenose vazduhom. Takođe, vežbanje dubokog disanja mogu da budu vrlo korisne u borni protiv smanjene količine kiseonika.

"Ljudi sa stanjima poput hronične opstruktivne plućne bolesti ili astme mogu da dožive pogoršanje simptoma, poput kašlja i otežanog disanja. Osim toga, niska vlažnost u kabini može isušiti disajne ​​puteve. To može dodatno uticati na pluća i izazvati respiratorne probleme. Pojedinci sa takvim stanjima bi trebalo da se posavetuju sa svojim lekarom pre samog putovanja, kako bi razgovarali o merama opreza", objasnio je doktor.