Čuvajte se infekcija na bazenima!

Kupališta su puna mikroorganizama koji mogu lako da se "zakače" na kožu ili da uđu u urinarni trakt. Da biste se zaštitili od ovih infekcija savetuje se obavezno tuširanje po izlasku sa bazena

.

Na bazenima, i drugim kupalištima, mogu da se "pokupe" razne zaraze. Da biste se zaštitili od mnogobrojnih infekcija na ovim mestima trebalo bi da pazite gde stajete, na šta sedate i čime se brišete. Jer, bakterije mogu da opstanu i nekoliko sati u spoljnoj sredini - na ležaljkama, ivicama bazena, peškirima, papučama, pa tako lako mogu da dospeju na kožu i u telo neopreznog kupača.

Žene mogu da "zarade" vaginalnu infekciju, posebno ako sedaju na tuđe peškire, ležaljke ili koriste tuđe kupaće kostime.

Doktorka Rada Stojić, ginekolog u beogradskom domu zdravlja "Voždovac", kaže da razvoju gljivica, virusa i bakterija doprinosi vlažna i topla sredina:

- Najpre može da se dobije gljivična infekcija čiji su simptomi peckanje i svrab u predelu genitalija, kao i gust, beličast sekret neprijatnog mirisa. Na bazenu može da se dobije i bakterijska infekcija najčešće izazvana hlamidijom, mikoplazmom i ureaplazmom, ali i neke virusne bolesti.

Da biste se zaštitili od ovih infekcija savetuje se obavezno tuširanje po izlasku sa bazena, zatim da se ne sedi na ivici bazena kao i na peškirima i ležaljkama na kojima je neko drugi sedeo.

- Važno je i da se ne sedi u vlažnom kupaćem kostimu jer to doprinosi razmnožavanju bakterija, kao i da se biraju kupaći napravljeni od prirodnih materijala, a ne sintetike, koja takođe dobrinosi bujanju mikroorganizama - savetuje dr Stojić.

Ako bakterije i gljivice dođu u dodir sa kožom, takođe može da dođe do inficiranja. Tome su skloniji oni koji imaju osetljivu, suvu kožu, na kojoj se često javljaju alergijske promene.

Dermatolog dr Dragica Marković iz Kliničko-bolničkog centra "Zemun" kaže da svako može da "zaradi" kožnu bolest, najčešće atletsko stopalo, na bazenima i kupalištima, posebno tamo gde je prisutan veliki broj bakterija:

- Dovoljno je da se stane na mesto gde je neko sa gljivičnom infekcijom prethodno stajao pa da se zarazite. To važi i za nošenje tuđih papuča, japanki i druge obuće. Zarazi doprinose vlaga, znoj i vrućina.

Bakterije i virusi lako dopru i na mesta gde postoje ranice na koži, ili raščešani ubod insekta. U kontaktu iziritirane kože i bakterija kojih ima i u bazenima i u jezerima može da dođe do ozbiljne infekcije koja zahteva dermatološko lečenje.

- Gljivične infekcije kože najčešće zahvataju pazuh i prepone, a prepoznaju se po crvenilu, svrabu i ispucaloj koži. Ove infekcije su češće kod muškaraca - objašnjava dr Marković.

Za nastanak infekcije, napominju naši sagovornici, veliki faktor je i oslabljen imunitet, što i jeste slučaj u letnjim mesecima kada se zbog vrućina telo iscrpljuje.

NAJMASOVNIJE ZARAZE EŠERIHIJOM

Bakterije iz vode mogu da se skupe na kupaćem kostimu, i zapate u uretri gde mogu da se razmnožavaju i izazovu infekciju urinarnog trakta. Mnogi kupaći kostimi su napravljeni od tkanina koje stvaraju vlažno okruženje u kojem se bakterije lako razmnožavaju. Uzrok infekcija u 68 odsto slučajeva je bakterija ešerihija koli. Infekcija se prepoznaje po bolu i nelagodi u urinarnom traktu, čestom potrebom za mokrenjem, neugodnom mirisu urina, povišenoj temperaturi i peckanju tokom mokrenja.

Izvor: novosti