Sesti cetvrtfinalista Svetskog prvenstva u fudbalu je reprezentacija Brazila. Ona je u mecu osmine finala savladala tim Belgije rezultatom 2:0 (0:0).

Brazil je u prvom poluvremenu napadao, ali do samog finisa tog dela nije napravio nijednu ozbiljniju priliku. Brazilskim sansama prethodio je sudijski poklon. Slabi Jamajcanin Prendergast ponistio je Belgijancima potpuno regularan gol u 35. minutu, kada je Mark Vilmots dobio vazdusni duel protiv Roke Zuniora u sesnaestercu i savladao Markosa. Ostalo je nejasno da li je sudjen faul ili ofsajd. U svakom slucaju, sudijska protekcija Brazilaca je nastavljena.

Nastavak je doneo znatno vise uzbudjenja. Belgijanci nisu dozvolili favorizovanom protivniku da ponovo ostvari prednost na sredini terena. Naprotiv, "Crveni djavoli" su iznenadili i bili bolji tokom celog nastavka. Medjutim, tesko su stvarali dobre prilike, a i kada bi ih stvorili nisu uspevali da ih iskoriste. Istakao se i Markos, pogotovo kada je u stilu Sakila O’Nila skinuo loptu koju je u 56. minutu preko njega poslao Mbo Mpenza. Mec je bio potpuno otvoren do samog kraja. Brazil je u 67. minutu iz kontranapada stekao prednost. Ronaldinjo je poslao loptu sa desne strane ka ivici sesnaesterca. Tu je primio Rivaldo i fantasticno se okrenuo, kontrolisuci loptu u vazduhu. Sut koji je uputio zakacio je jednog odbrambenog igraca Belgije i poslao loptu izvan De Fligerovog domasaja. Ovo je svakako bio jedan od najlepsih golova na prvenstvu. Nekoliko sledecih minuta Brazilci su pokazali ubilacki instinkt, pokusavajuci da dokrajce uzdrmane protivnike. Medjutim, Belgijanci su uspeli da dodju sebi i jos jace krenuli ka Markosovom golu. Brazilska odbrana je imala velikih problema sa svezim Sonkom, koji je usao u 73. minutu. Pravi tragicar je bio Bart Gor, koji nije uspeo da iskoristi veliku sansu neposredno posto je Sonk usao u igru.

Brazil je prelomio mec u 87. minutu. Kleberson je vukao kontranapad po desnoj strani, poslao loptu u sredinu do Ronalda, a ovaj iz prve sutirao kroz noge nemocnog belgijskog golmana. Belgijanci se ni tada nisu predali i Bart Gor propusta najbolju priliku na utakmici u 90. minutu, kada izbija sam pred Markosa, ali sutira pored gola.

Brazil je pobedio u mecu potpuno ravnopravnih rivala, a njihov sledeci mec, koji se igra u petak, bice pravi derbi prvenstva. Protivnik Brazila u cetvrtfinalu bice reprezentacija Engleske i pobednik tog meca postace nesumnjivo glavni favorit za titulu svetskog prvaka.

Skolari zadovoljan, Vasez se povlaci

Felipe Skolari, selektor Brazila:

"Nisu samo igraci bili nervozni, vec svako ko ima veze sa nasom reprezentacijom, ali kao sto sam i rekao, ovo je tim koji se bori za svaku loptu tokom citave utakmice. Zato smo i ostvarili uspeh, zbog cega sam veoma srecan. Znali smo kako Belgija igra i kako razvija igru, posebno kako funkcionisu na visoke lopte. Zbog toga smo i stavili Edmilsona, kao treceg centralnog odbrambenog igraca, ne bi li zaustavili njihove napade. Igrali smo pre svega na odbrani svoga gola, a kao posledica toga obicno se postize pogodak. Mozda je to bila sreca, mozda potez pojedinca, a mozda takticki potez...Zadovoljan sam igrom svog tima i to je ono sto sam ocekivao od njega".

Robert Vasez, selektor Belgije:

"Utakmica bi mozda imala drugaciju zavrsnicu, da je priznat gol Marka Vilmotsa. Na kraju je odlucio potez majstora Rivalda, koji je stvarno postigao prelep gol. Brazilci imaju nekoliko igraca koji mogu da rese utakmicu. Takve stvari se desavaju u fudbalu. Mi smo posle toga imali svoje sanse, ali nismo uspeli da ih iskoristimo. Mislim da smo prezentovali belgijski fudbal u najlepsem svetlu. Ja se povlacim sa ove funkcije, a na nasem savezu je da odredi novog selektora".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.