Žena zmaj: Čuvala koze u Maroku, danas je prva muslimanka ministarka u Francuskoj!

Naža se bori protiv diskriminacije, promoviše građanska prava, zalaže za jačanje lokalne demokratije, a danas je zovu "novo lice Francuske". „Politiku ne vidim kao karijeru. Vidim je više kao šansu. To nije blanko ček. Ti stvarno treba da isporučiš!“

.

Naža Valo-Belkasem je pre dve godine postavljena na mesto ministarke prosvete u Francuskoj, a pre toga je bila ministarka za ženska pitanja, ministarka gradskih poslova, a potom ministarka sporta i omladine. Time je postala najmlađa osoba koja ušla u Vladu i prva muslimanka na takvom položaju.

Njena neverovatna priča od čuvanja koze u rodnom Maroku do ministarke fascinira sve veći broj ljudi, piše Vog.

Nakon terorističkih napada u Parizu, na mladu ministarku obrazovanja Francuske Naža Valo-Belkasem pao je veliki teret: da u školama širom Francuske učvrsti osnovne nacionalne vrednosti. „Pomiriti nepomirljivo“, tako u dve reči svoj posao opisuje francuska ministarka obrazovanja i majka blizanaca, tridesetsedmogodišnja Naža Valo-Belkasem.

Semaine de la presse et des médias dans l'école : un succès sans précédent avec 16.000 établissements, 3 millions d'élèves, et 1850 médias participants.Posted by Najat Vallaud-Belkacem on Monday, March 28, 2016

Naža je prva žena i prva muslimanka ikada koja je vodila obrazovanje u jednoj multikulturalnoj Francuskoj. Ona je francusko-markokanskog porekla i vrlo brzo je postala politička zvezda ove zemlje i političarka kojoj su strani mediji dodelili nadimak „Novo lice Francuske“ jer je vide kao simbol promene ove zemlje.

Bila je predstavnik za medije predsednika Fransoa Olanda tokom njegove predsedničke kampanje, zatim njegova ministarka za ženska prava. Od terorističkih napada u Parizu, ona je veoma bitan glas u borbi protiv ekstremizma među mladim ljudima, kao kritičar nasilja i kao neko ko ističe bitnost škola u borbi protiv ovih pojava.

Avec le président de la République à la Sorbonne pour un hommage aux victimes des attentats. Minute de silence.Posted by Najat Vallaud-Belkacem on Monday, November 16, 2015

Sedmog januara, Naža je držala sastanak sa saradnicima i dogovarali su se o predstojećoj školskoj godini kada je u medijima eksplodirala vest o napadu na satirični magazin Šarli Ebdo. Provela je sate u organizovanju škola u tom trenutku. One su morale da budu zatvorene ukoliko bi slučajno napadači krenuli ka nekoj od njih, poslala je pismo sa uputstvima svim nastavnicima, uvela minut ćutanja u svaku učionicu i zahtevala da na svako pitanje zabrinutih roditelja škola da odgovor.

Kada se konačno vratila kući, gde živi sa suprugom Borisom Valudom, generalnim sekretarom predsednika Olanda, saznala je da je njihov šestogodišnji sin Luis pratio vesti na televiziji tog dana. Posted by Najat Vallaud-Belkacem on Monday, March 14, 2016

„On je ostao kod kuće jer je imao visoku temperaturu. Njegova baka koja je o njemu brinula, želela je da bude informisana o svemu što se toga dana dešavalo, što zanči da je ceo dan bila upaljen televizor i oni su gledali vesti“, rekla je ona.

Kada je razgovarala sa Luisom, čija je sestra Nour tog dana bilia u školi, počeo je da koristi reči koje su za njega bile potpuno nove: teroristi, napad, ubistva. Posted by Najat Vallaud-Belkacem on Friday, March 11, 2016

„To je bilo teško. Da li sam mu objašnjavala šta se toga dana dogodilo? Ne! Ja sam se kao i svaki drugi roditelj ponela zaštitnički prema svom detetu. Ali činjenica je da je on toga dana video mnoštvo uznemiravajućih prizora“, priča ona.

A onda je došlo još problema. Pojedini muslimanski tinejdžeri odbili su da ispoštuju minut ćutanja za ubijene i tako veliku pažnju medija okrenuli ka ministarki obrazovanja. Incidenti su pravili đaci izražavajući svoje simpatije prema napadačima ili verujujući da je napad namešten te da iza svega stoji Izrael ili SAD.

L’École, née un jour de l’universalité, doit être encore et toujours "un atelier d'humanité". #TousUnisContrelaHainePosted by Najat Vallaud-Belkacem on Monday, March 21, 2016

Pod pritiskom da pokaže odlučnost, brzo je objavila da će biti uloženo 250 miliona evra na učenje studenata i đaka pravim francuskim vrednostima. Moral i civilne lekcije su postali obavezni. Svi su učili i pevali Marseljezu. Od jeseni, đaci i nastavnici moraju da potpišu da će religijske razmirice i nezadovoljstva ostaviti iza učionice.

Naža je i sama migrant, odrasla je u siromašno okruženju i to je donekle pomoglo da njen plan o asimilaciji uspe.

„Ukoliko religija bude dozvoljena u školama, učenici će u jednom trenutku početi da dovode u pitanje gradivo koje dobijaju“, izjavila je.

Merci à Marie Lopez-Vivanco & l'UNSS de valoriser, par l'image, le sport pour toutes et tous ! #AnnéeDuSport #8MarsPosted by Najat Vallaud-Belkacem on Tuesday, March 8, 2016

Ova rečenica vrlo brzo naišla je na mnoštvo osuda, te se povodom nje oglasio i predsednik Fransoa Oland.

„Poznajem Nažu Valo-Belkasem mnogo pre nego što sam postao predsednik republike. Znam njenu posvećenost, ona se ni najmanje nije promenila od kada je ona pridružila vladi. Bitke koje je vodila juče, koje vodi danas nikad anije prestajala da svoja uverenja i lojalnost stavlja iznad svega“

Kuća u kojoj je Nažu Valo-Belkasem odrasla je izolovana seoska kuća sa zidovima od crvene zemlje i nabacanim krovom na planini u regionu Rif u severnom Maroku. Posted by Najat Vallaud-Belkacem on Monday, January 25, 2016

Njena najranija sećanja su ona kad je prikupljala vodu sa obližnjeg izvora sa sestrom Fatihom, koja je sada advokat u Parizu i kada je pomagala dedi u čuvanju koza. Njen otac Ahmed je izbegao u grad Abevil u svernoj Francuskoj pre nego što se ona rodila, a kada joj je bilo četiri on je uspeo da pronađe posao u fabrici automobila Reno i doveo ženu i ćerke da žive sa njim.

Kada se doselila u Francusku doživela je šok zbog nove okoline. Nije govorila francuski i seća se da je bila užasnuta brojem automobila, koje je ranije veoma retko viđala. Posted by Najat Vallaud-Belkacem on Friday, January 22, 2016

„Činjenica da napuštate jednu zemlju, jednu porodicu, jedne korene, zna da bude veoma bolno. Moj otac je pronašo svoje mesto, ali za nas, za moju majku bilo je veoma teško da se neaviknemo“.

Njen otac uveo je striktna pravila: njoj i njenoj sestri je bilo zabranjeno da flertuju sa momcima ili da izlaze po klubovima pre osamnaeste godine. Nažu je svu svoju energiju usmerila na školovanje, konastantno je čitala i počela da tečno govori francuski već na kraju prve godine boravka. Njeni roditelji dobili su još tri ćerke i dva sina- ukupno sedmoro dece, pa su se ona i njena sestra, kao starije veoma brzo osamostalile.

„Moja sestra i ja naučile smo da budemo samostalne i korisne, veoma brzo“, seća se.

Nouveaux rythmes scolaires : atelier équestre à Feyzin (69) et un bel exemple de projet éducatif territorial (PEDT).Plus d'infos >> http://bit.ly/201601-PEDTPosted by Najat Vallaud-Belkacem on Friday, January 15, 2016

Valo-Belkasem dobila je francusko državljanstvo malo pošto je postala student pravana univerzitetu „Amjen“. Tamo je i naišla na interesantan prospekt za prestižni Institut za političke studije u Parizu poznat i kao Naučnici Po. Jedan od profesora obeshrabrivao ju je da pokuša da aplicira smatrajući da je van njenog domašaja, ali uprkos tome ona je polagala test. I položila.

Radila je dva posla da bi isplatila master u javnoj administraciji. Tada je i upznala Borisa Vala, dok je učila u studentskoj biblioteci. Venčali su se 2005. godine i oboje imaju uspešne karijere u politici.

„Veoma je lepo kada imate muža koji se kreće u istom svetu kao i vi. Kada odemo kući i mi pričamo o kupovini, ali i često mi daje dobre savete. On je i predivan otac“

À Blois, ce vendredi, débat avec des CM2 de l'école Charcot sur le changement climatique #COP21 #SemaineduClimat.Merci ...Posted by Najat Vallaud-Belkacem on Saturday, October 10, 2015

Njen posao duboko je ušao u politiku dok je uživala na odmoru u Španiji 2002. godine kada je pročitala da je kandidat Nacionalnog fronta Žan Mari Lepen dobila veoma veliku podršku i da će se suočiti sa tadašnjim predsednikom Žakom Širakom u završnici. Kada se vratila u Pariz pristupila je Socijalnoj partiji i zaposlila se kao savetnik gradonačelnika Liona. Kasnije se kandidovala i za odbornika regiona i osvojila mesto.

Od kada je ušla u politiku bori se protiv rasizma, seksizma i drugih oblika diskriminacije. Stari prijatelji kada god bi ih mediji pitali, tvrde da se od ulaska u politiku ni najmanje nie promenila. Od trenutka kada je postala Olandova ministarka za ženska prava postala je meta kritičara Olanda koji mu zameraju što je za to mesto odabrao nekog ko ima dvojno državljanstvo i što je uopšte tako nekog pustio u vladu jer se Nažu nikada nije odrekla marokanskog državljanstav. Posted by Najat Vallaud-Belkacem on Friday, September 4, 2015

Rasisti i seksisti često je progone po društvenim mrežama i to naročito u periodu kada se broila za izjednačavanja plata.

„Optuživali su me čak i da zbunjujem i mešam polove što je besmislica“, tvrdi.

Ubrzo nakon što ju je Oland postavio za ministarku obrazovanja jedan desničarski časopis stavio je njenu sliku preko naslovne strane i ispod napisao L’ayatollah (Ajtulah je sličan imamu: stručnjak za islamske studije, istoriju, filozofiju, čitanje i tumačenje Kurana...ait-u-llah znači znak od boga, a ovde je upotrebljen u ironičnoj konotaciji). Posted by Najat Vallaud-Belkacem on Monday, August 31, 2015

Njeni prijatelji odmah su počeli da je brane:

„Moja prijateljica Nažu Valo-Belkasem je meta zlih napada“, napisao je biznismen Pijer Berž.

„Ona je predivna žena i bila bi odličan ministar obrazovanja“, bio je još jedan komentar.

Gore od ove naslovne strane bilo je pismo koje je cirkulisalo društvenim mrežama u kojem se navodi da se ona bori za uvođenje arapskog u škole.

„Ovakav tip ideja pojavljuje se samo na društvenim mrežama na kojima svačija reč isto vredi. Ovo nas može dovesti do širenja ideja ekstremizma“.

Rencontre avec David de Rothschild pour travailler à nos partenariats avec la Fondation pour la Mémoire de la Shoah.Posted by Najat Vallaud-Belkacem on Tuesday, June 23, 2015

Ali ona se jeste spremila da protrese francuski obrazovni sistem koji, kako navodi, želi da ukoreni striktno rodne uloge. Ono što joj najmanje prija jeste to što je simbol ili figura za rasne različitosti iako spremno prizaje potrebu za većom zastupljenošću manjina među elitom.

„Istina je da mi pojedini ljudi često kažu da treba više da promovišem svoje korene i predstavim sebe na taj način, ali ja sam ministar obrazovanja cele Francuske. Ukoliko želim da ukorenim republičke vrednosti kod dece – slobodu, jednakost, bratsvo – moram da se pridržavam ideala koji kaže da kakav čovek postaješ nema nikakve veze sa bojom tvoje kože“, kaže. Posted by Najat Vallaud-Belkacem on Tuesday, May 26, 2015

Zato je i nakon napada u Parizu njen položaj u javnosti samo posajao bolji. Ona nije okrenula leđa tradicionalnom francuskom nasleđu i francuskim vrednostima, kao što je konstitucionalno pravo na kritiku i bogohuljenje.

„Satirični časopisi su deo naše kulture, nasleđe Francuske revolucije. Da li se zalažem za slobodu štampe? Veoma!“

Ne može da predvidi čime će se baviti kada joj se završi mandat 2017. godine. Na to ona odgovara da joj je život toliko zauzet da ja ima suviše malo vremena za one koje voli: da provodi vreme sa blizancima, gleda tenis na Roland Garosu, prati reprezentaciju Francuske u fudbalu.