U Srbiji ubijene 33 žene! Marčelu nagrada "Pravi muškarac"

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembar, dočekujemo sa poraznom satistikom. Do početka novembra u porodičnom nasilju u Srbiji ubijene su 33 žene. Žene sve češće odlučuju da prijave nasilnika, ali oni često ne budu kažnjeni. Svi se slažu da o toj temi u javnosti treba da se govori, ali nema saglasnosti na koji način. Povodom 25. novembra biće dodeljene nagrade "Pravi muškarac" koja je osnovana sa idejom da dobitinici budu modeli ponašanja i pozitivni primeri koji imaju značajnu ulogu u borbi protiv nasilja. Pogledajte i priče Maje Marijane, Mije Borisavljević, Goce Tržan i Džeja Ramadanovskog, javnih ličnosti koje su hrabro i otvoreno progovorile o nasilju koje su pretrpeli.

.

Nizom manifestacija danas će biti obeležen Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, uoči koga je rečeno da je u porodičnim svađama od početka godine ubijena 21 žena. Potpredsednica vlade Zorana Mihajlović će tim povodom otvoriti konferenciju "Nasilje u porodici sa aspekta relevantnih institucija" u Pres centru Tanjuga.

Nasilje je ozbiljan društveni problem koji preti da generiše još nasilnika, ocenila je Mihajlović u autorskom tekstu u Politici.

"Maksimalne rigorozne kazne, brzi sudski postupci, zabrana prilaska i osuda moraju biti reakcija države i društva, a žrtvama mora biti garantovana maksimalna socijalna, ekonomska, zdravstvena i psihološka zaštita" - navela je Mihajlović.

Prema njenim rečima, u godinama iza nas brojne vrednosti su nestajale, a najranjivije su ostale najosetljivije grupe društva, među kojima su i žene, i moramo primeniti sve efikasne oblike zaštite od nasilja, ali i stvoriti uslove za prevenciju. Koordinatorka u Savetovalištu protiv nasilja u porodici Stanojević rekla je ranije Tanjugu da je u porodičnim svađama od početka godine ubijena 21 žena, a da se tom Savetovalištu za neku vrstu pomoći u istom period obratio 2.712 njih.

Uoči 25. novembra Mreža žene protiv nasilja zatražila je od lokalnih samouprava da pokažu brigu za sve žene koje trpe nasilje i uključe SOS telofone napominjući da se ta specijalizovana usluga, koju pruža 27 ženskih nevladinih organizacija, godišnje iskoristi i više od 10.000 puta.

"Pozivamo lokalne samouprave da u svoje odluke o socijalnoj zaštiti uključe SOS telefone i izdvoje sredstva u budžeta kako bi ta usluga bila dostupna svim zenama koje su preživele nasilje" - rekla je Aleksandra Nestorov iz Mreža Žene protiv nasilja na konferenciji povodom najave kampanje 16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama.

Povodom 25. novembra biće dodeljene nagrade "Pravi muškarac" koja je osnovana sa idejom da dobitinici budu modeli ponašanja i pozitivni primeri koji imaju značajnu ulogu u borbi protiv nasilja, a ove godine dobitnik nagrade je muzičar i književnik Marko Šelić Marčelo.

Na Trgu Republike biće organizovana ulična akcija u kojoj će građani biti pozvani da potpišu zastavu solidarnosti sa ženama koje su preživele muško nasilje, a 25. novembar tribinom na kojoj će govoriti predstavnici nadležnih organa koji se bave problemom nasilja u porodici obeležiće i Udruženja građana IAN Međunarodna mreža pomoći sa Centrom za socijalni rad opštine Mladenovac.Osim tribine, biće organizovana i akcija "Trn nasilniku, cvet ženi" u okviru koje će se na gradskom trgu u Mladenovcu ženama deliti ruže i promotivni materijal.

Povodom Međunarodne manifestacije "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama" komisija za rodnu ravnopravnost GO Zvezdara organizovaće niz događaja, a za sutra je zakazano otvaranje izložbe "Sadizam u toplom domu" Jane Stojković.

25. novembar je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, ustanovljen od UN, a u znak sećanja na sestre Mirabel iz Dominikanske republike, koje je brutalno ubio diktator Rafael Trujillo.1999. godine.

- O nasilju ne smemo govoriti samo kada se ono desi i na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, to mora biti svakodnevna tema u našem društvu, a pre svega u našim školama. Prema statističkim podacima svaka druga žena u Srbiji preživi neki oblik nasilja, bilo fizičkog, seksualnog, psihološkog ili ekonomskog, a nasilje često ostaje „nevidljivo“ sve dok se ne desi tragičan ishod. Nasilje nad ženama koje čine njihovi aktuelni ili bivši, bračni ili vanbračni partneri predstavlja najučestaliji vid nasilja u porodici i karakteriše se trajnošću, širokom rasprostranjenošću, prisustvom tradicionalnih mehanizama okrivljavanja žrtve, prisustvom društvenih stereotipa koji zamagljuju pravu sliku ove pojave i odgovornost kako učinioca tako i institucija – kaže Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava.

Sestre Mirabel simbol su nacionalnog i feminističkog otpora Dominikanske republike, a evo i malo više detalja o tome ko su one bile. Patria, Minerva, Maria Teresa i Dede Mirabel su bile političke aktivistkinje i simbol otpora prema diktatorskom režimu tadašnjeg vladara Trujilla.

Delovale su pod imenom imenom „Las Mariposas“ (Leptiri), a zbog svoje borbe za demokratiju i revolucionarnioh aktivnosti, hapšene su nekoliko puta, zajedno sa svojim muževima. 25. novembra 1960. godine, na putu ka muškom zatvoru, gde su isle u posetu svojim muževima, tajna policija diktatora Trujilla likvidirala je hrabre sestre, da bi njihova tela polomljenih kostiju i sa vidnim tragovima davljenja, bila pronađena u džipu gurnutom sa puta da izgleda kao nesrećni slučaj. To stravično nedelo izazvalo je šok i bes među narodom, što je dovelo do stvaranja i jačanja pokreta protiv Trujillovog diktatorskog režima. 30. maja naredne godine, na njega je izvršen atentat, a vrlo brzo dolazi i do pada njegovog režima.

Pogledajte i priče Maje Marijane, Mije Borisavljević, Goce Tržan i Džeja Ramadanovskog, javnih ličnosti koje su hrabro i otvoreno progovorile o nasilju koje su pretrpeli.

.

Izvor: Glas Zapadne Srbije