Ispred svog vremena: Šta je sve predvideo Tesla?

Američki naučnik i pronalazač srpskog porekla Nikola Tesla, jedan od najvećih umova u istoriji, rođen je na današnji dan 1856. godine u Smiljanu, u tadašnjoj Habsburškoj monarhiji, zapravo današnjoj Hrvatskoj, kao sin seoskog pravoslavnog sveštenika.

.

iako je studirao elektrotehniku, nikada je nije završio, međutim njegovim izumima u mnogo čemu postavljen je pravac naučno-tehničkog razvoja čovečanstva u 20. veku.
Nasuprot svim velikim autoritetima njegovog vremena, Tesla je instistirao na pretvaranju naizmenične struje u jednosmernu. Ovaj naučnik je najviše doprineo nauci i tehnološkom progresu sveta kao pronalazač obrtnog magnetnog polja, indukcionog motora, polifazne naizmenične struje, generatora i kompletnog sistema proizvodnje i distribucije električne energije.
Čuveni pronalazač je konstruisao i generator struja visoke frekvencije i napona, danas poznat kao "Teslin transformator", transformator bez jezgra, Teslinu zavojnicu, ili Teslin kalem.
Sredinom 1882. godine odlazi u Pariz, a 1883. godine iz Pariza prelazi u Strazbur gde je napravio prvi prototip indukcionog motora.
Godine 1884. odlazi u Sjedinjene Američke Države, gde ostaje do smrti. Počinje da radi u Edisonovoj kompaniji, koju napušta već 1885. godine i osniva sopstvenu kompaniju - "Tesla Arc & Light Co." Počinje da pravi prve motore i generatore naizmeničnih polifaznih struja.

Od 1887. do 1890. godine prijavljuje svoje najpoznatije patente iz oblasti polifaznih naizmeničnih struja, generatore i motore. Pronalaske javno prikazuje u Američkom institutu elektroinženjera. Odmah potom Kompanija Vestinghaus otkupljuje prvih sedam Teslinih patenata iz oblasti polifaznih struja.
U Pitsburgu (1888-1889) sa inženjerima Kompanije Vestinghaus radi na praktičnoj realizaciji svojih patenata. Tokom ovog perioda urađene su pripreme za realizaciju prve centrale na Nijagarinim vodopadima po Teslinom sistemu.
Centrala je komercijalno otvorena 15. novembra 1896. godine puštanjem struje do grada Bafala i bila je uvršćena u jedno od svetskih čuda toga doba.
Sledeću veliku oblast njegovih istraživanja čine naizmenične struje visokih frekvencija i njihovo dejstvo.
Tesla je 1893. godine svojim sistemom četiri kola u rezonanci pokazao da su antena, uzemljenje i rezonanca tri elementa koja mora da poseduje svaki predajnik i prijemnik za bežičnu telegrafiju, čime je utro put otkriću modernog radija.

Jedan je od prvih naučnika na američkom kontinentu koji je dobio rendgenske snimke šake, lobanje, kolena i lakta. Prvi je istraživač koji je ukazao na veoma štetno dejstvo rendgenskih zraka na organizam pri suviše dugom izlaganju zračenju.
Pionir je i radio-tehnike, bežične telegrafije, radara. Bez izuma Tesle, jednog od najpoznatijih naučnika sveta, savremena civilizacija imala bi potpuno drugačiji izgled.
Po njemu je jedna jedinica međunarodnog "SI" sistema dobila naziv - mera za magnetnu indukciju "tesla".
Ovaj svet napustio je u jeku Drugog svetskog rata na samom početku 1943. godine. Sahranjen je 12. januara na njujorškom groblju, posle opela služenog u srpskoj katedralnoj (sabornoj) crkvi svetog Jovana Bogoslova na Menhetnu.

Knjiga Vladimira Đurića Đure "Nikola Tesla, Treći rajh i vanzemaljci" svojevrsni je vodič kroz zatamnjena mesta života i misije jednog od najvećih naučnika u istoriji ljudske civilizacije. Tajne su mnogo više odredile Teslinu biografiju nego što je to učinilo grandiozno naučno delo. Da li je Teslino „Londonsko predavanje“ o svetlosti, na misteriozan način povezalo slavnog naučnika i pronalazača sa okultnim Trećim rajhom?

Ko je zaista bila misteriozna začetnica magijskog društva Vril, medijum i jedan od važnijih ideologa Trećeg rajha – Hrvatica Marija Oršić? Da li je Tesla ipak uspeo da konstruiše antigravitacionu leteću mašinu koja je pre Drugog svetskog rata letela u pustinji Meksika, koja je Mariju Oršić odvela u kosmos ili u ruke američke tajne službe?

Koji su izumi bili baza za prve rakete Vernera fon Brauna? Na čemu je počivalo ezoterično prijateljstvo Nikole Tesle i Džordža Silvestera Vireka, potomka porodice Hoencolern, koga je posle knjige o neuroendokrinologu Štajnahu Frojd zamoli da napiše knjigu o psihoanalizi?

Kako je Tesla osporio radove Alberta Ajnštajna? Gde su se podudarile ideje Nikole Tesle i Vilhema Rajha? Šta su u Americi 1943. tražili Hitlerovi ljudi od posebnog poverenja Oto Skorceni i Rajnhard Galen – osnivač i idejni tvorac CIA...
Previše je otvorenih pitanja i čudesnih otkrića koji oko imena i života Nikole Tesle stvaraju mistični oreol. Ova knjiga je pouzdan vodič kroz zatamnjena mesta života i misije jednog od najvećih naučnika u istoriji ljudske civilizacije.

Inače, slavni naučnik je registrovao više od 300 patenata, na čijim principima se temelje mnoga vrhunska dostignuća tehnologije koja danas koristimo. O čemu je Tesla samo maštao?

1. Čitač misli

Tesla je svojevremeno razmišljao o mašini koja bi mogla da čita misli, a u članku objavljenom u časopisu Kansas City Journal-Post 1933. godine pomenuo je nekoliko projekata na kojima je tada aktivno radio uključujući i mašinu koja bi mogla da zabeleži misaone tokove. Izjavio je da će uspeti da napravi mašinu koja snima ili fotografiše misli. Plan je bio da se na simulaciji mrežnjače ocrtava "sve što nam padne na pamet", tako da bi se svačiji um mogao čitati kao knjiga.

Ovaj plan se nikada nije realizovao, ali i dalje je idejna vodilja mnogim naučnicima koji još uvek pokušavaju da ostvare ovu Teslinu zamisao.

2. Video-prenos podataka

Slobodno možemo da kažemo da je Tesla bio prvi koji je govorio o mogućnostima koje imaju današnje aplikacije pametnih telefona i kompjutera. Još davne 1926. godine Tesla je predvideo da će uređai u budućnosti moći da prenose sliku kao što su tada preko radio-talasa prenosile zvuk.

3. Bežični prenos struje

Jedna od najvećih Teslinih neostvarenih želja je bežični prenos energije, pri čemu bi se vazduh koristio kao prenosno sredstvo. Naime, Tesla je uspeo da razvije tehniku paljenja sijalica uz pomoć induktivnih spojnica, ali nije uspeo da napravi toliko veliku mrežu koja bi mogla da prenosi struju. Danas su naučnici Teslinu ideju priveli bliže ostvarenju, ali i dalje postoje neke prepreke koje će se možda u budućnosti prevazići.

4. Kontakt sa vanzemaljcima

Kada je 1889. godine Tesla boravio u Koloradu, čuo je nepoznate zvuke preko radija, za koje je verovao da ne dolaze sa Zemlje. Kasnije su naučnici ove zvuke povezali sa kosmičkim radio-talasima koji su u to doba bila nepoznati.

5. Mobilni telefoni

Godine 1901, Tesla je predlagao korišćenje uređaja u modernom telegrafskom sistemu. Naime, uređaji bi funkcionisali s nemerljivih razdaljina i mogli bi da snimaju tekstualne i glasovne poruke. Zvuči poznato, zar ne?

Izvor: Nacionalna geografija, Tanjug