Bez konkurencije: Oni su bili šefovi zlatnog doba Holivuda!

Ovo su ultimativni frajeri zlatnog Holivuda:

Klarka Gejbla nazivali su kraljem Holivuda, foto: Fred Ramage/Keystone/Getty Images/Hulton Archive
Klarka Gejbla nazivali su kraljem Holivuda, foto: Fred Ramage/Keystone/Getty Images/Hulton Archive
.

Klark Gejbl

U doba kad je "žario i palio", Klarka Gejbla nazivali su kraljem Holivuda. Bio je disleksičan i nikad nije dozvoljavao da ga fotografišu dok je na setu ponavljao tekst, kako njegov imidž mačo muškarca ne bi pao u vodu jer ne zna da čita.

- Cela priča sa statusom kralja je sra... Ja jedem, spavam i idem u toalet kao i svi drugi. Ne obasjava me neko posebno svetlo zbog kojeg sam zvezda. Jednostavno sam se našao na pravom mestu u pravo vreme - rekao je svojevremeno Gejbl.

Nije bilo lepotice koju nije uspeo da šarmira, pa se zbog toga ženio pet puta.

Najpoznatija je njegova uloga Reta Batlera u filmu "Prohujalno s vihorom". Nominovan je za Oskara tri puta, a nagradu je dobio 1934. za ulogu u filmu "Dogodilo se jedne noći". Zlatni kip je poklonio dečaku koji mu se divio napomenuvši kako je važno da je osvojio Oskara, a ne to da li poseduje statuu. Dečak je nakon Gejblove smrti Oskara vratio njegovoj porodici.

Hemfri Bogart, foto: Baron/Getty Images/Hulton Archive
Hemfri Bogart, foto: Baron/Getty Images/Hulton Archive
.

Hemfri Bogart

Njegove najbolje uloge su one u filmovima "Malteški soko", "Kazablanka" i "Afrička kraljica" koji mu je 1951. doneo Oskara. U 30-godišnjoj karijeri glumio je u 80 filmova, a u većini njih glumio je cinika koji na kraju filma pokaže da ima i plemenitu stranu.

- Gluma je kao i seks; ili se njome baviš i ne pričaš o tome ili pak samo pričaš o njoj, a ne ponude ti ni jednu ulogu. Ljudi koji previše pričaju o jednom kao i o drugom jako su mi sumnjivi - rekao je Bogart koji je sebe jednom opisao kao glumca koji je snimio više loših filmova od ikoga ko se bavio istim poslom kao i on.

Keri Grant bio je nominovan dva puta za Oskara, ali nijednom ga nije osvojio, foto: Keystone/Getty Images/Hulton Archive
Keri Grant bio je nominovan dva puta za Oskara, ali nijednom ga nije osvojio, foto: Keystone/Getty Images/Hulton Archive
.

Keri Grant

Za Oskara je bio nominovan dva puta, ali nijednom ga nije osvojio. Akademija mu je dodelila počasnu nagradu za glumačko umeće i rad tokom kojeg se prema kolegama odnosio s puno poštovanja i ljubaznosti. "Samo anđeli imaju krila", "Sever, severozapad" samo su neki filmovi iz Grantovog opusa koji se sastoji od ukupno 73 filmska ostvarenja. Glumio je uglavnom u romantičnim komedijama i to zgodnog samca.

- Jedina dobra stvar u vezi sa glumom je to što ne morate da dižete teške predmete. Kritičari me često optužuju da u filmu glumim sebe samog. Bili bi puno blaži kad bi znali koliko je to zapravo teško - rekao je Grant koji se ženio pet puta i bio beznadno zaljubljen u Sofiju Loren.

Sidni Poatje je prvi crnac u istoriji koji je osvojio Oskara u kategoriji za najboljeg glumca, foto: Pascal Le Segretain/Getty Images Entertainment
Sidni Poatje je prvi crnac u istoriji koji je osvojio Oskara u kategoriji za najboljeg glumca, foto: Pascal Le Segretain/Getty Images Entertainment
.

Sidni Poatje

Prvi crnac u istoriji koji je osvojio Oskara u kategoriji za najboljeg glumca je Sidni Poatje. Zlatnu statuu dobio je za ulogu u filmu "lilies of the Field". Dobio je počasnu nagradu Akademije 2001. za doprinos američkoj kinematografiji.

Tokom 1967. snimio je tri filma, "To Sir, With Love", "In the Heat of the Night" i "Guess Who's Coming to Dinner" koji su od publike, ali i kritičara dobili samo pohvale. Od Baraka Obame 2009. je dobio Predsedničku medalju slobode.

- Svi patimo zbog pretpostavke da u osobi koju volimo postoji savršenstvo - tvrdi Poatje.

Fred Aster svojim plesnim umećem uticao je na mnoge poznate plesače i koreografe, foto: Sasha/Getty Images/Hulton Archive
Fred Aster svojim plesnim umećem uticao je na mnoge poznate plesače i koreografe, foto: Sasha/Getty Images/Hulton Archive
.

Fred Aster

Svojim plesnim umećem uticao je na mnoge poznate plesače i koreografe. Plesao je s Džoan Kraford 1933. u filmu "Dancing Lady" i to je bio njegov debi u Holivudu. Najpoznatija Asterova filmska partnerka bila je Džindžer Rodžers s kojom je plesao u čak 10 filmova.

- On njoj daje stil, a ona njemu seks - rekla je Ketrin Hepbern o slavnom paru koji nikad nije potvrdio vezu van filma.

Aster je za Oskara nominovan samo jednom i to za glavnu mušku ulogu u filmu "The Towering Inferno" u kojem je plesao s Dženifer Džouns.

Džin Keli, foto: Reg Lancaster/Express/Getty Images/Hulton Archive
Džin Keli, foto: Reg Lancaster/Express/Getty Images/Hulton Archive
.

Džin Keli

Proslavio se plešući s Džudi Garland u filmu "For me and My Gal" 1942, a neki od njegovih najpoznatijih filmova su "Amerikanac u Parizu" i "Ples na kiši". Plesao je u 47 filmova.

- Ako je Fred Aster Keri Grant plesa, ja sam Marlon Brando. Fred zastupa aristokratiju, a ja radničku klasu - rekao je jednom Keli koji je u mnogo navrata isticao da uopšte nije hteo da se bavi plesom, već mu se karijera jednostavno dogodila, a nije je odbio jer mu je bilo lepo.

Iz veza i brakova, Čaplin ima ukupno 12 dece, foto: Topical Press Agency/Getty Images
Iz veza i brakova, Čaplin ima ukupno 12 dece, foto: Topical Press Agency/Getty Images
.

Čarli Čaplin

Zvezda nemog filma, reditelj, scenarista i muzičar, Čarli Čaplin jedan je od najkreativnijih i najuticajnijih osoba u eri nemog filma. Tokom karijere duge 65 godina Čaplin se proslavio filmovima kao što su "Veliki diktator", "Zlatna groznica" i brojnim drugim.

- Reči su jako jeftine. Najveća stvar koju možete da kažete je "slon". Sve što meni treba da snimim komediju su park, policajac i lepa devojka - rekao je Čaplin.

Glavni lik mu je bio lutalica koji je zapravo bio džentlmen otmenog držanja. Zaštitni znak su mu bili brkovi oblikovani na poseban način, uski kaput, prevelike pantalone i cipele, polucilindar i bambusov štap.

Zbog velike uloge u razvoju filma i tehnike dobio je dve počasne nagrade Akademije, a 1973. dobio je Oskara za film "Limelight". Iako je film snimio 1952. čekao je 20 godina da dobije nagradu jer ga zbog političkih problema u kojima se našao nisu emitovali.

Uz to što je bio veliki umetnik, Čaplin je voleo žene. U braku je bio četiri puta, a povezivali su ga s još petnaestak lepotica njegovog vremena. Neke je upoznao na filmskom setu, a neke su mu "zapale za oko" u slobodno vreme. Iz veza i brakova, Čaplin ima ukupno 12 dece.

Lorens Olivije ženio se tri puta i sve supruge su mu bile glumice, foto: Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images
Lorens Olivije ženio se tri puta i sve supruge su mu bile glumice, foto: Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images
.

Lorens Olivije

Ženio se tri puta i sve su mu supruge bile glumice. Džil Ezmond, Vivijen Li i Džoan Plourajt bile su srećnice koje su s Olivijeom provele nekoliko decenija života.

- Vivijen i ja bili smo poput brata i sestre, baš onako kako je njoj odgovaralo. Na sreću, povremeno je bilo dopušteno da počinimo incest - rekao je Olivije o braku s manično depresivnom Li.

Autori nekoliko biografija objavljenih nakon njegove smrti pisali su da je Olivije bio biseksualac i da je duže vreme održavao vezu s Danijem Kejom. Vezu s Kejom opovrgnula je glumčeva udovica Džoan Plourajt, ali tvrdnje da je bio biseksualac nije negirala.

Za Oskara je nominovan čak 13 puta, ali osvojio ga je samo jednom, 1948. za ulogu u "Hamletu" koju je odbio Marlon Brando. Dva puta je dobio počasnu nagradu Akademije. Glumio je u 60 filmova od kojih su najpoznatiji "Dečaci iz Brazila", "Rebeka", "Mačka na usijanom limenom krovu" i brojni drugi.

Ričard Barton ostao je upamćen po turbulentnoj vezi s Elizabet Tejlor, foto: Hulton Archive/Getty Images
Ričard Barton ostao je upamćen po turbulentnoj vezi s Elizabet Tejlor, foto: Hulton Archive/Getty Images
.

Ričard Barton

Za Oskara je nominovan sedam puta, ali nijednom ga nije osvojio. Najviše je ostao upamćen po turbulentnoj vezi s Elizabet Tejlor (78) koja je medijima i javnosti oduvek bila jako zanimljiva. Najupečatljivije filmske uloge Ričarda Bartona su one u "Kleopatri", filmu "The V.I.P.s", "Beket" i u "Ko se boji Virdžinije Vulf?", filmu u kojem je glumio sa Elizabet Tejlor. Taj film su kritičari prozvali realnim prikazom njihovog odnosa, budući da u filmu oboje puno piju i svađaju se.

- Kad sam na filmu glumio pijanca morao sam da ostanem trezan jer pijan nisam znao da odglumim pijanog. Kad bolje razmislim, teško mi je da se setim zanimljivog čoveka koji ne pije. Iskreno, sviđa mi se imidž genijalca, pijanice i ženskaroša koji me prati. To su sve privlačne karakteristike - rekao je Barton koji je ceo život odbijao da ide na lečenje od alkohola, a pio je tri litra votke dnevno i popušio tri do pet kutija cigareta.

U intervjuu s prijateljem Dejvidom Luinom priznao je da je imao homoseksualnih iskustava i dodao da su vrlo verovatno svi glumci delom homoseksualci, a taj deo sebe prikrivaju prekomernim konzumiranjem alkohola, što je i sam činio. U Bartonovoj biografiji navodi se da je imao aferu s Lorensom Olivijeom.

Marlon Brando bio je &kum& američke glume i filma, foto: Reg Burkett/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images
Marlon Brando bio je "kum" američke glume i filma, foto: Reg Burkett/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images
.

Marlon Brando

Najpoznatiji je po ulogama u filmovima "Tramvaj zvani želja", "Poslednji tango u Parizu" i "Apokalipsa danas". Osam puta je nominovan za Oskara, a nagradu je osvojio dva puta: 1954. za ulogu u filmu "On The Waterfront" te 1972. kada je tumačio Vita Korleonea u filmu "Kum'" Bio je uzor generacijama glumaca, a u njega su se ugledali i legendarni Džejms Din, Pol Njumen i Stiv Mekvin.

- Brando nam je dao slobodu. Bio je "kum" američke glume i filma, a imao je svega 30 godina - rekao je Džek Nikolson o Brandu kojem se divio. Brando je u glumu uveo improvizaciju, njegov je izgovor bio jedinstven, ali mnogi su smatrali da zapravo mumla i zavlači kako bi stvorio privid napetosti.

"Glumac je pre svega pesnik, a posle svega zabavljač. Jedino što svaki glumac duguje publici jeste da joj ne dosađuje. Da li bi mi ljudi pljeskali da sam, recimo, dobar vodoinstalater", govorio je Brando.

Džejms Din preminuo je kada je imao samo 24 godine, foto: Hulton Archive/Getty Images
Džejms Din preminuo je kada je imao samo 24 godine, foto: Hulton Archive/Getty Images
.

Džejms Din

Rođen je 1941. a umro je sa svega 24 godine, u saobraćajnoj nesreći. Prerana smrt "zacementirala" je njegov status holivudske legende. Voleo je brze automobile i trke, to mu je bila strast. Džejmsa Dina pamtićemo po ulogama u filmovima "Buntovnik bez razloga", "Istočno od raja" te "Div", tri filma koja su sačinila ceo njegov glumački opus. Prvi je glumac koji je posthumno nominovan za Oskara u kategoriji najboljeg glumca i to čak dva puta.

Na lekarskom pregledu za vojsku rekao je da je homoseksualac, pa su ga proglasili mentalno nestabilnim te je izbegao regrutovanje. U jednom intervjuu nekoliko godina nakon toga je rekao da nije homoseksualac, ali da ipak ne želi da živi život kao invalid s jednom rukom.

Njegova seksualna orijentacija i danas je predmet rasprave jer postoje oni koji tvrde da je bio homoseksualac i da se proslavio jer je bio u vezi s producentom Rodžersom Braketom koji mu je zapravo otvorio vrata Holivuda, te oni koji tvrde da je u svom kratkom životu imao tek jednu vezu i to onu s Italijankom Pijer Anđeli.

Džonu Vejnu imidž &muškarčine& obezbedio je status američkog idola, foto: Victor Blackman/Express/Getty Images/Hulton Archive
Džonu Vejnu imidž "muškarčine" obezbedio je status američkog idola, foto: Victor Blackman/Express/Getty Images/Hulton Archive
.

Džon Vejn

Imidž "muškarčine" obezbedio mu je status američkog idola. Zaštitni znak bio mu je karakterističan hod uz koji su u paketu došli prepoznatljiv glas i držanje. Oskara je dobio 1970. za ulogu u filmu "True Grit" prema kojem je 2010. napravljen rimejk koji je nominovan za Oskara u čak 10 kategorija. Zlatnu statuu koju je osvojio 1970. godine, navodno je dao Ričardu Bartonu jer je smatrao da je on trebalo da ga osvoji za ulogu u filmu "Anne Of the Thousand Days". "Alamo", "Rio Bravo", "El Dorado", "Hondo" samo su neki od filmova koje je "kralj vesterna" snimio.

- Ne verujem muškarcu koji ne pije. Ja pijem kako neko ko sedi pored mene ne bi pio sam, a u takvim slučajevima niko nikad ne broji koliko se popije - izjavio je svojevremo Vejn.

U filmovima je glumio samog sebe i verovao kako mu dobro ide. Voleo je jednostavne uloge koje od njega nisu zahtevale da se bavi teškim psihološkim zavrzlamama.

- Ja ne glumim, ja reaguejm. Voleo bih da me ljudi pamte kao čoveka koji je bio ružan, snažan i dostojanstven - istakao je Vejn.

Piter Selers najpoznatiji je po ulogama višeg inspektora Kluzoa u filmovima o Pink Panteru, foto: Reg Speller/Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images
Piter Selers najpoznatiji je po ulogama višeg inspektora Kluzoa u filmovima o Pink Panteru, foto: Reg Speller/Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images
.

Piter Selers

Najpoznatiji po ulogama višeg inspektora Kluzoa u filmovima o Pink Panteru, Piter Selers tri puta je nominovan za Oskara, ali nagradu Akademije nikad nije osvojio. Zapažene su i njegove uloge u filmovima "Dr. Strangelove" i "Lolita".

- On nije glumac, on je kameleon - rekla je Bet Dejvis opisujući Selersa koji je jednom prilikom izjavio kako ne bi znao da glumi samog sebe jer ne zna ko je zapravo.

Privatno, Piter je bio čovek s mnogo psihičkih problema, navodno je čak imao i problema s drogama. Ženio se četiri puta i opsesivno snimao članove porodice i prijatelje svaki put kad je za to dobio priliku.

- Kad pogledam samog sebe vidim čoveka kome nedostaje ličnost. Film u kojem bih glumio samog sebe garantovano bi bio najdosadniji ikad snimljen. Klasičan sam primer komičara: smešan sam i zabavan samo kad radim - rekao je.

Kad je imao 38 godina pretrpeo je 13 srčanih udara u razmaku od nekoliko dana, što mu je jako oštetilo srce. Odbio je lečenje modernih lekara i potražio pomoć vrača. Nakon 16 godina doživeo je još jedan infarkt nakon kojeg su mu doktori ugradili pejsmejker, ali ni to mu nije pomoglo jer nije hteo da uspori s radom i da ode na operaciju srca. Preminuo je od srčanog udara.

Gregori Pek, foto: Photo by Hulton Archive/Getty Images
Gregori Pek, foto: Photo by Hulton Archive/Getty Images
.

Gregori Pek

Jedna od najvećih zvezda "20th Century Foxa" bio je Gregori Pek. Oskara je dobio 1963. za ulogu u filmu "Ubiti pticu rugalicu", a za humanitarni rad predsednik Lindon Džonson dodelio mu je Predsedničku medalju slobode. Kad je bila reč o izgledu i načinu glume, često su ga upoređivali s Garijem Kuperom koji je pet puta nominovan za Oskara u kategoriji za najboljeg glumca. Nagradu Akademije Kuper je dobio dva puta, za uloge filmovima "Narednik Jork" i "High Noon", a 1961. dobio je i počasnu nagradu Akademije.

- Gregori Pek je najseksi muškarac u gradu. Neki ga nazivaju drugim Garijem Kuperom, ali on je zapravo prvi i jedini Gregori Pek - rekao je Pek kojem poređenje s Kuperom nije bilo preterano drago.

Toni Kertis proslavio se ulogom Bilija Vajldera u filmu &Neki to vole vruće&, foto: R. Jones/Express/Getty Images
Toni Kertis proslavio se ulogom Bilija Vajldera u filmu "Neki to vole vruće", foto: R. Jones/Express/Getty Images
.

Toni Kertis

Po završetku vojnog roka upisao je časove glume u Njujorku. U Holivudu se probio sa kompanijom "Universal Pictures" pod čijim je okriljem 1948. debitovao u filmu "Criss Cross". Tokom karijere glumio je u više od 150 filmova, ali uloge s početka karijere nije shvatao preterano ozbiljno. U intervjuu za časopis People 2008. rekao je da smatra da je sve uloge dobio zato što je bio jako zgodan.

Proslavio se ulogom Bilija Vajldera u filmu "Neki to vole vruće" u kojem je glumio s Merilin Monro i Džekom Lemonom. Za Oskara je nominovan 1959. za ulogu u filmu "The Defiant Ones".

Pol Njuman nominovan je za Oskara čak 10 puta, ali dobio je samo jednog, foto: Hulton Archive/Getty Images
Pol Njuman nominovan je za Oskara čak 10 puta, ali dobio je samo jednog, foto: Hulton Archive/Getty Images
.

Pol Njuman

Najpoznatiji po ulogama u filmovima "Butch Cassidy & Sundance Kid" i "The Sting", za Oskara je bio nomininovan deset puta, ali dobio ga je samo za ulogu u Skorsezeovom filmu "Boja novca". Počasnu nagradu Akademije dobio je 1994. za humanitarni rad. Voleo je brze automobile i trke u kojima je često učestvovao. Vojsku je služio kao marinac, ali hteo je da postane vojni pilot. Odbili su ga i degradirali na funkciju oružara jer je bio daltonista.

Holivudski debi bio mu je film "The Silver Chalice" 1954. i već dve godine nakon toga glumio je s Elizabet Tejlor (78) u filmu "Mačka na usijanom limenom krovu". Bio je u braku dva puta, drugi put s koleginicom Džoan Vudvord (80) s kojom je snimio brojne filmove koji su postigli veliki uspeh.

Izvor: 24Sata.hr