Šta sve ne smeš u Japanu kad si turista

Biro za konvencije i posetioce bivše japanske prestonice Kojoto objavio je detaljno uputstvo o tome kako bi turisti trebalo da se ponašaju u tom gradu.

.

Objavljen je čak i infografik na kojem su na skali od jedan do tri označeni “uvredljivi načini ponašanja” koja se u ovom gradu ne tolerišu.

Recimo, vožnja bicikla pod uticajem alkohola smatra se najvećim propustom, a svako ko bude uhvaćen u tom “nedelu” suočava se sa kaznom od 8 000 dolara ili pet godina zatvora. Oni koji pak ostavljaju bicikl van označenih parking-zona kažnjavaju se s 20 dolara, koliko iznose troškovi uklanjanja bicikla. Takođe, bezobzirni biciklisti moraju da plate dodatne takse, kako bi ponovo došli do svog dvotočkaša.

Među drugim prekršajima koji mogu skupo da vas koštaju u Kjotou jesu bacanje smeća na ulici (kazna je 250 dolara), dok oni koji puše van mesta označenih u tu svrhu plaćaju kaznu od osam dolara.

Vodič uključuje i nekoliko upozorenja vezanih za fotografisanje pruga i određenih delova hramova, kao i maltretiranje maiko svirača. Putnicima se savetuje da ne zaustavljaju svirače i ne hvataju ih za rukave kimonoa u pokušaju da se fotografišu s njima.

U Kjotu nije pristojno ni otkazati rezervaciju u restoranu u poslednjem trenutku, ne ostavljati prolaznicima dovoljno mesta da prođu uskim ulicama, kao i ne poštovati kodekse oblačenja određenih ustanova.

U Kjotu nema ostavljanja bakšiša, a konobarima turisti samo treba da kažu “Okini”, što znači “hvala” na dijalektu koji se koristi u ovom gradu.

Velika uvreda je u cipelama gaziti po tatamiju, podnoj prostirci koja se nalazi u mnogim tradicionalnim kućama u Japanu.

Priručnici o ponašanju u Kjoto biće ubuduće deljeni naročito kineskim turistima, zbog loše reputacije koju imaju širom sveta, kada je reč o poštovanju tuđih kultura i običaja.

Izvor: B92