Šta domaći putnici smeju da unesu u Srbiju bez carine?

Često iz inostranstva stižemo punih ruku, ali šta je to što zaista sme da se unese u srbiju, a da se pritom ne plati carina...

.

U skladu sa (međunarodnom) Konvencijom o carinskim olakšicama u turizmu i našim propisima, putnik u Srbiju slobodno može uneti lični prtljag, lekove za ličnu upotrebu, do 200 cigareta (boks), jedan parfem, litar alkoholnog pića, piše portal Aviokarta.

Tako domaći putnici, pored predmeta ličnog prtljaga oslobođeni su od plaćanja uvoznih dažbina na predmete koje unose iz inostranstva, ako nisu namenjeni preprodaji, do ukupne vrednosti tih predmeta od 100 evra , u dinarskoj protivvrednosti.

Posebne dozvole su potrebne za unošenje živih životinja, sirovina životinjskog porekla, kućne ljubimce, biljke i za amaterske radio stanice.

Na snazi je zabrana unošenja: oružja i municije, nedozvoljenih supstanci, otrova i štetnih materija kao i piratske robe (plagijata).

Unošenje novca u zemlju je neograničeno, ali su svi putnici u obavezi da prema Zakonu o sprečavanja pranja novca i finansiranju terorizma, prijave prenos svake sume iznad 10.000 evra na ulazu i na izlazu iz zemlje. Limit za iznošenje deviza iz zemlje iznosi 10.000 evra.

Svaki ulaz u zemlju ima dva prolaza:

  • ZELENI PROLAZ (Nothing to declare) je za putnike koji ne poseduju robu koja podleže plaćanju uvoznih dažbina.
  • CRVENI PROLAZ (Goods to declare) je za putnike koji imaju robu koja podleže plaćanju uvoznih dažbina

Ukoliko sa stvarima koje je potrebno prijaviti pokušate da prođete na prolazu "bez prijave" možete imati velikih problema ako vas carinski službenik zasutavi i zatraži da proveri vaš prtljag. Osim carine platićete i kaznu zato što ste prekršili carinske propise i niste prijavili robu.

Prijavljuje se sve što putnik nosi sa sobom i u tzv. skraćenom postupku carini se roba vrednosti do 3.000 evra, po jedinstvenoj carinskoj stopi od 10 odsto i PDV od 20 odsto (odnosno 8 odsto za robu na koju se primenjuje niža stopa PDV-a).