Kada bi trebalo početi sa ANTI-AGE NEGOM KOŽE?

Često se pitamo kada je pravo vreme da počnemo sa negom kože protiv starenja. Anti-age njega namenjena samo osobama starijim od 50 godina? Možemo li naštetiti svojoj koži ako prerano počnemo da koristimo proizvode protiv starenja?

Foto: fizkes / Shutterstock
Foto: fizkes / Shutterstock
.

Proizvodi koji nose naziv anti-age ne sadrže ništa osim sastojaka sa visokom koncentracijom antioksidanata i bioaktivnih molekula kao što su kolagen, hijaluronska kiselina, MSM i vitamin C. Naše telo počinje da proizvodi ove molekule u manjim količinama kako starimo, i zato moramo da ih unosimo u telo i na kožu, kako bismo usporili prirodni proces starenja.

Preporučujemo da sa anti-age negom kože počnete pre 30. godine, kada znaci starenja na koži još nisu vidljivi. Na taj način možete sprečiti stvaranje dubljih bora i gubitak tonusa kože. Za sveobuhvatan pristup održavanju lepe i zdrave kože neophodno je uključiti zdravu i uravnoteženu ishranu, dodatke ishrani sa anti-aging efektima, adekvatnu negu kože (kreme, losioni i serumi) i uvesti zdrave navike. Pušenje, prekomerno izlaganje UV zracima, konzumiranje alkohola, rafinisanih šećera i brze (nezdrave) hrane ubrzavaju proces razgradnje kolagena i istovremeno podstiču starenje. Redovne posete kozmetičaru su svakako preporučljive, jer bi obučeni ekspert mogao da vam preporuči anti-age negu koja najviše odgovara upravo vašem tipu kože.

Upoznajte 5 sastojaka sa anti-age efektom:

1. Kolagen

Kolagen je protein koji čini do 70% strukture kože. Održava čvrstoću i tonus tkiva. Molekul kolagena je preveliki da bi se apsorbovao kroz kožu, ali je dovoljno mali da se apsorbuje kroz sluznicu tankog creva i putuje krvotokom do kože, zglobova i kostiju. Zbog toga se kolagen konzumira u vidu dodatka ishrani, jer tako ima maksimalnu bioraspoloživost i brzo dejstvo. Kolagen se skoro nikada ne dodaje u kozmetičke proizvode jer nema efekta.

2. Hijaluronska kiselina

Hijaluron je molekul koji ima funkciju održavanja vlage i podmazivanja tkiva u našem telu. Kada u telu nedostaje hijaluronska kiselina, tkivo počinje da se suši. Sušenje tkiva uzrokuje suvu kožu, gubitak tonusa i smanjenu funkciju. Kreme za lice koje sadrže hijaluron idealne su za negu starije, ali i mladalačke kože. Stvaraju zaštitni sloj na koži koji sprečava isparavanje vlage iz kože i smanjuje vidljivost finih bora.

3. MSM

MSMS ili organski sumpor je izuzetno važan element koji je organizmu potreban za sintezu kolagena i keratina. Deluje kao oksidant i tako štiti ćelije od propadanja usled oksidativnog stresa koji nastaje delovanjem spoljašnjih štetnih faktora. Izuzetno je važan u ublažavanju upalnih procesa, zbog čega je više nego koristan u nezi problematične kože sklone aknama ili dermatitisu. Možete potražiti kreme koje sadrže MSM, ali ga možete konzumirati i u vidu suplementa, odnosno, dodatka ishrani. Pomoći će vam i sa upalom mišića, kao i sa bolom u vratu i zglobovima.

4. Vitamin C

To je najvažniji vitamin za aktiviranje regeneracije vezivnog tkiva i za jačanje imunog sistema. U dodacima ishrani ima antiinflamatorno dejstvo i ulogu antioksidansa. Često se dodaje kozmetičkim proizvodima za intenzivnu negu kože. Serumi za lice sa vitaminom C mogu da posvetle fleke izazvane suncem i ubrzavaju regeneraciju ćelija kože. Zbog svog intenzivnog dejstva na obnavljanje ćelija kože i stimulaciju sinteze kolagena, efikasan je u izglađivanju bora. Vodite računa da ovaj proizvod ne koristite kada je toplo i sunčano vreme, kao i da ga koristite isključivo u kombinaciji sa kremom sa zaštitnim faktorom, bez obzira na godišnje doba.

5. Koenzim Q10

Koenzim Q10 u našem telu brine o pretvaranju hrane u ćelijsku energiju, deluje kao antioksidans, stabilizuje ćelijske membrane i igra signalnu ulogu u ćelijama. Kada se količina koenzima Q10 u telu smanji, smanjuje se i sposobnost ćelija da se prirodno regenerišu i zaštite. Vremenom, koža počinje da gubi čvrstinu, sjaj i fleksibilnost i postaje podložnija stvaranju bora. Zbog toga je koenzim Q10 izuzetno važan u nezi kože protiv starenja, prenosi sensa.story.hr.