Ne paničite! Ali čini se da nam čokolada polako nestaje!

Sudeći po vodećim svetskim proizvođačima čokolade, izgleda da će ona uskoro da iščezne! Treba li da počnemo da pravimo zalihe?

.

Pokušajte da ne paničite, ali u svetu je deficit čokolade. Čokolada! Deficit!

Prošle godine pojedeno je 70.000 tona više čokolade nego što je napravljeno. I trenutno su prave muke jer je ovo najveći deficit čokolade u poslednjih 50 godina!

Vodeći proizvođači čokolade u Americi "Mars Inc" i "Bary Callebaut AG" izračunali su da će deficit čokolade rasti do jednog miliona tona do 2020. godine pa sve do dva miliona tona do 2030. godine!

Uuuups!

Glavni razlog, naravno, je to što jedemo mnogo čokolade, ali tu je takođe i:

*U Obali Slonovače i Gani, gde se proizvodi više od 70 odsto kakaa izrazito suvo vreme uništilo je plantaže ove biljke. Globalno zagrevanje najavljuje nam da će biti sve gore i gore. Prognoze su da će temperature rasti i do dva stepena celzijusa do 2050. godine.

*Bolest pod imenom Moniliophthora roreri koja napada korenje kakaa uništila je od 30 do 40 odsto proizvodnje ove biljke u svetu.

*Svet postaje sve gladniji za čokoladom. Kina na primer svake godine uvozi sve više i više čokolade. Iako podaci govore da Kinezi pojedu svega pet odsto ukupno pojedene čekolade na zapadu, taj procenat sve više raste.

*Proizvođači kakaa ne vide više naročit profit u prodaji zrna ove biljke pa tako umesto kakaa oni počinju da sade druge biljke. Poput kaučukovog drveta.

Čokolada je sve skuplja i skuplja! I to što vaša omiljena čokoladica danas košta mnogo više nego pre, na primer, pet ili deset godina, nije slučajnost. Cena kakaa od 1993. do 2007. godine porasla je sa 1,46 dolara po toni na 2,73 dolara.

Kako ovo može da se ispravi?

Naučnici pokušavaju sa spasu čokoladu praveći novu vrstu kakaa koja će biti otporna na bolesti!

Ali to nije lako uraditi. Kako kažu naučnici, to je čak mnogo teže nego kod nekih drugih biljaka jer treba mnogo vremena da bi se kakao uzgojio. Od trenutka kada se poseje seme kakaa, do trenutka kada ono proizvede plod moraju da prođu dve godine. To takođe znači i da mora da prođe bar 10 godina dok se ne otkriju osobine koje su korisne i koje treba sačuvati, kao i one negativne osobine. Poređenja radi, kukuruz u toku jedne godine može da da i do tri ploda!