Da li bi MAJKE SA TROJE ILI VIŠE DECE i 15 godina radnog staža trebalo da dobiju NACIONALNU PENZIJU?

U poslednje vreme majke su u središtu javnosti zbog inicijative da dobiju nacionalnu penziju, pod uslovom da imaju minimum 15 godina radnog staža i troje ili više dece. Exploziv je istraživao šta bi ta inicijativa donela i da li je moguće da naša zemlja to obezbedi?

.

Svake godine, u Srbiji se rodi 60.000 beba, a umre 100.000 ljudi. Statistika pokazuje da u Beogradu preko 50% žena nema ni jedno dete.

Dakle, šta bi podrazumevala inicijativa i koliko bi stimulativna bila, pitali smo one koji su je i pokrenuli:

Dragan Todorović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Beograda, objasnio je: "Žena da bi stekla ovo pravo na penziju mora imati 15 godina radnog staža i troje ili više dece. U ovom trenutku naš predlog i naše razmišljanje je da to bude u nivou prosečne zarade u Srbiji, jer davati manje od toga, poput minimalne zarade i slično bi imalo kontraefekat."

"Samo finansijski momenat definitivno nije dovoljan. Finansijski momenat ima različite efekte, jer daje različite rezultate u zavisnosti od populacije – na jedan način će reagovati onaj deo stanovništva koji radi za minimalnu zaradu i prima 35.000 dinara i ima višečlanu porodicu, a na drugi način će reagovati oni sa većim zaradama, preduzetnici i slično", dodao je.

On je takođe pojasnio i to da li je ova inicijativa obavezujuća: „Ono što želim da naglasim je to da ovo što smo mi predložili nije obavezujuće, dakle ne mora svaka žena koja ima troje dece i 15 godina radnog staža u penziju, već je to stimulativna mera sa mogućnošću izbora.“

Tatjana Macura iz udruženja „Mame su zakon“ je o ovoj inicijativi rekla: "Deluje kao iznuđeno rešenje zato što državu mrzi ili je isuviše komplikovano da se bavi suštinskim izmenama. U tom smislu bilo bi poželjnije pomoći onim ženama koje u isto vreme žele i da rađaju decu i da budu na tržištu rada.“

Pojasnila je i koje su to otežavajuće okolnosti kojima bi država pre svega trebalo da se pozabavi: „Uglavnom postoji bojazan poslodavaca da vrate žene sa više dece na posao, zato što se plaše čestog odsustva sa posla, jer je kultura u našoj zemlji još uvek, na žalost, na takvom nivou da većinu kućnih obaveza i obaveza koje na nivou porodice postoje u vezi sa brigom o deci uglavnom padaju na žene i veoma retko na muškarce.“

Upravo je taj povratak na posao majkama veoma zabrinjavajući.

Tatjana je ukazala na model koji se primenjuje u Švedskoj, a šta on podrazumeva, kako je "prošao" u Crnoj Gori, kao i kakav je stav majki po pitanju ove inicijative, pogledajte u videu: