Brisel da se izjasni o odstupanju Prištine od dogovora

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da Beograd očekuje reakcije Brisela na najavu iz Prištine o suspenziji sporazuma o formiranju Zajednice srpskih opština, jer je reč o odluci koja pokreće mnoga pitanja, uključujući i pitanja od suštinskog i strateškog značaja za Republiku Srbiju.

.

Premijer je, u izjavi novinarima posle sastanka s predsednikom Rusije, kojeg je obavestio o najnovijem razvoju događaja, ukazao da je vest o odlaganju formiranja ZSO došla samo dan pošto je Priština praktično nagrađena potpisivanjem S S P, a da nije uradila ono na šta se obavezala Briselskim sporazumom.

On je podsetio da se 40 odsto Briselskog sporazuma tiče ZSO, da je to jedino što je Beograd tražio u cilju zaštite Srba na Kosovu, da je Priština dobila S S P pre nego Beograd otvaranje poglavlja, a da svejedno nije negativno reagovao na to.

Međutim, objasnio je premijer, najava suspenzije formiranja ZSO je nešto što se više ne tiče samo Prištine, već Brisela:

"Ovo otvara mnogo šira, veća i krupnija pitanja od toga kakav je odnos Prištine...Ovo nama nameće druga, mnogo važnija i mnogo otvorenija pitanja o kojima mi moramo da razmislimo - da li se isplati biti pošten i odgovoran, ispunjavati svoje obaveze, a da za to ne budete nagrađeni ili je bolje da ne ispunjavate ništa, a da budete nagrađeni...Da ne govorim i o drugim pitanjima, koja se ovde otvaraju, a koja ne bih na danas da pokrećem", rekao je premijer.

On je najavio sastanak državnog vrha, kako bi se procenilo šta sve ovo znači s gledišta suštinskih i strateških interesa Republike Srbije.

Premijer je rekao da je najava Prištine o suspenziji formiranja ZSO veoma teška vest za Srbiju iz mnogo razloga.

"Briselski sporazum se sastoji od 15 tačaka, a prvih šest, odnosno 40 posto tog sporazuma, se tiče ZSO. To je bilo jedino što smo mi molili i tražili za naš narod, za zaštitu našeg naroda na KiM. Posle mnogo muka i uz bezbroj kompromisa, taj sprozum smo potpisali, a oni su čekali da dobiju S SP, koji su im dali pre nego što su nama otvorili poglavlja. I ćutali smo, ni jednom rečju nismo negativno reagovali, da bi dan po potpisivanju u Prištini rekli: 'Mi nećemo da poštujemo sporazum koji smo potpišali'", naveo je Vučić.

Istovremeno, on je upitao i da li je bilo ko bilo kada njega čuo da menja svoju politiku na taj način ili da je, na primer, došao u Moskvu i rekao da Srbije nije na evropskom putu.

"Mi sada čekamo rekaciju Evrope, ali se sada mnoga široka i velika pitanja otvaraju koja smo mislili da su zatvorena. Ovo nije pitanje izjave samo gospođe Jahjage i samo odnosa Prištine. Ako je to istina i ako se dogodi, to otvara brojna pitanja na koja ćemo u narednom periodu morati da ponudimo odgovor - brojna i široka pitanja od suštinskog i strateškog značaja za Republiku Srbiju", naglasio je Vučić.

Na konstataciju novinara da to sada više i nije pitanje za Prištinu, jer se od Prištine tako nešto moglo očekivati, premijer se složio s prvim delom pitanja, ali ne i da se od Prištine to moglo očekivati:

"Svaki čovek se kreće, kako bi to pokojni (Aleksandar) Tijanić rekao, u granicama sopstvene pokvarenosti. Pošto se trudim da ne gazim reč, a pogotovo ne potpis - meni nikada ne bi palo na pamet da će to neko da uradi. I vidite, ja to nisam očekivao. Ali, da nikakve reakcije iz Brisela bar do ovog trenutka ne bude na sve to - za mene je nešto za šta je najbolje da u ovom trenutku kažem da nemam komentar", podvukao je premijer Srbije.

Upitan hoće li, ako rekacija Brisela izostane, tražiti objašnjenje, Vučić je rekao:

"Da li ste me razumeli? Ovo otvara mnoga šira, veća i krupnija pitanja od toga kakav je odnos Prištine. Nismo očekivali da će ovo da urade, radili su svakojake gluposti u prošlosti, ali ovo nama nameće druga, mnogo važnija i mnogo otvorenija pitanja o kojima mi moramo da razmislimo - da li se isplati biti pošten i odgovoran i ispunjavati svoje obaveza a da za to ne budete nagrađeni ili je bolje da ne ispunjavate ništa a da budete nagrađeni", poručio je premijer.

O drugim pitanjima koja se ovde otvaraju i da ne govorim, naveo je Vučić i dodao:

"Ta ne bih na današnji dan da pokrećem".

Premijer je rekao i da sada predstavnici svih državnih organa i predsednik Srbije treba da razgovaraju i vide sa kim sve, na koje načine i šta sa tim uraditi.

"Ova odluka bukvalno sve menja i donosi dodatnu destabilizaciju u ceo region", naglasio je Vučić.

On je precizirao da je kosovska vlada imala samo jednu stvar koju je trebalo da uradi - da donese dekret o formiranju ZSO i da je to posao od tri minuta.

Prema njegovim rečima, Beograd im je izašao u susret, "učinio " im i to da taj proces ne mora da sprovede parlament, već samo vlada.

"Oni nisu u stanju da donesu dekret za koji je potrebno tri minuta, a mi smo u stanju sve što je potrebno da donesemo. Ja sam u stanju da odem da branim teške stvari, nemoguće stvari pred Srbima sa Kosova i da 12 sati trpim njihovu kritiku i najteže moguće reči zato što držim reč. Oni su, s druge strane, dobili S S P i pogazili sve u jednom danu", kazao je Vučić.

Na opasku novinara da je to moguće zato što ih Brisel ne sankcioniše, Vučić je zaključio:

"U pravu ste, zato sam i rekao da to otvara mnogo šira i mnogo veća pitanja".

Premijer je prethodno obavestio i predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina o razvoju situacije, a u razgovoru konstatovao da je situcija na Balkanu, kao uostalom i u svetu uopšte, veoma složena, te podsetio na sporazume koje su u Briselu postigli Beograd i Priština.

"A, evo, danas je predsednica Kosova izjavila da najvažniji od tih sporazuma uopšte nemaju nameru da realiziju, tj. primene, što je za nas ozbiljna i teška vest", rekao je Vučić.

Kosovska predsednica Atifete Jahjaga odlučila je da zatraži ocenu ustavnosti sporazuma o formiranju Zajednice srpskih opština.

Ona će, kako su preneli mediji u Prištini, tražiti da se sporazum postignut u Briselu suspenduje, dok ne dobije mišljenje Ustavnog suda.

Putin očekuje rešenje problema izvoza Fijata

Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je u razgovoru sa srpskim premijerom da očekuje da će problem izvoza Fijatovih vozila u zemlje Evroazijske unije biti otklonjen.

To je novinarima posle sastanka sa Putinom preneo premijer Vučić, koji je istakao da je ruskom predsedniku ponovo ukazao na pitanje izvoza Fijatovih automobila na rusko tržište.

"Ukazao sam na to da smo dobili informaciju da je to za Kazahstan problem, pretpostavljam zbog vozila koji oni proizvode. Predsednik Putin je rekao da će razgovarati i da misli da će taj problem biti otklonjen", rekao je Vučić.

Niža cena ruskog gasa za Azotaru i MSK

Sa ruskim partnerima, rekao je Vučić, dogovrena je niža cena gasa za "Azotaru" u Pančevu i "Metanolsko-sirćetni kombinat" (MSK) u Kikindi.

"Ostaje da se dogovorimo o tehničkim stvarima, ali smo se suštinski dogovorili da Azotara i MSK imaju nižu cenu gasa", rekao je Vučić.

On je podsetio da je postignut dogovor za proširenje skladišta gasa u Banatskom dvoru, sa dosadašnjih 460 miliona kubika gasa na milijardu kubika, kao i da je bilo reči o izgradnji novog skladišta u Itebeju od milijardu kubika gasa, te da veruje da će i taj posao uskoro biti dogovoren.

"Time bi Srbija mogla da uskladišti dve milijarde kubih metara gasa, i tog trenutka imamo jednogodišnje potrebe Srbije za gasom i onda smo manje osetljivi na političke promene odnosa u svetu, energetske krize koje se javljaju", rekao je Vučić.

Vučić je rekao da Srbija obezbeđuje svoju energetsku stabilnost zbog svoje dece i budućnosti.

Premijer je dodao i da je sa Putinom razmotrio sve energetske teme, saradnju ruskog i srpskog akcionara u NIS-u, zajedničkom rusko-srpskom preduzeću.

Izvor: Tanjug