Nema dogovora ministra i prosvetara, štrajk se nastavlja

Čelnici dva sindikata koji su u štrajku i ministar prosvete Srđan Verbić, danas nisu postigli dogovor o zahtevima prosvetnih radnika, pa će protest u školama, koji ulazi u pet mesec, biti nastavljen.

.

Verbić je na sastanku sa predsednikom Unije sindikata prosvetnih radnika Draganom Matijevićem i potpredsednikom Sindikata radnika u prosveti Srbije Miloradom Antićem, rekao da zbog aranžmana sa MMF-om ne može da se izađe u susret prosvetnim radnicima koji traže bolji materijalni položaj.
"Vlada to ne može da obeća zbog aranžmana sa MMF i Ministarstvo prosvete nema taj novac u budžetu", rekao je Verbić i naveo da nema ovlašćenje da tako nešto potpiše.

Matijević i Antić ponovo su zatražili garancije i precizne datume kada će i na koji način vlada isplatiti jednu platu.

Čelnici sindikata su izrazili žaljenje zbog incidenta u kome je vodom poliven ministar Verbić, koji je, na konstataciju da su među štrajkačima sve dobri nastavnici, upitao "kako li polivaju vodom oni koji nisu dobri nastavnici".

Protest ispred zgrade Ministarstva prosvete još traje.

Tokom današnjeg protesta članova dva sindikata ispred Ministarstva prosvete, ministra Srđana Verbića za sada nepoznati štrajkači polili su vodom.

Verbić je došao do bine postavljene u parku Manjež, odakle se obraćaju čelnici dva sindikata koji organzuju protest, u nameri da ih pozove na razgovor, ali je poliven vodom po licu, javio je reporter Tanjuga sa lica mesta.

Članovi dva sindikata obrazovanja krenuli su nešto posle podneva u protestnu šetnju pod nazivom "Prosveto, vreme je", od Doma Narodne skupštine do vlade i Ministarstva prosvete, nezadovoljni materijalnim položajem i stanjem u obrazovanju.

Protestvuju Unija sindikata prosvetnh radnika Srbije i Sindikat radnika u prosveti Srbije i njihovi članovi danas ne drže časove.

To je treći izlazak prosvetara na ulice za četiri meseca štrajka, a ministar Srđan Verbić, čiju ostavku traže, upozorio ih je da bi mogli da ostanu bez dela zarade.

Pre polaska u šetnju čelnici ta dva sindikata predali su pismo predstavnicima skupštinskog Odbora za obrazovanje za zahtevom da se omogući sazivanje vanredne sednice parlamenta na kojoj bi jedina tačka dnevnog reda bila posvećena stanju u obrazovanju.

Potpredsednik SRPS Milorad Antić rekao je Tanjugu pre početka protestne šetenje da će prosvetari dosadašnjim zahtevima pridružiti i novi - ostavku ministra Verbića.

Protest ulazi u peti mesec, jer prosveta nije izuzeta iz umanjenja zarada, što je glavni zahtev štrajkača koji traže i donošenje Zakona o platnim razredima, potpisivanje Posebnog kolektivnog ugovora za osnovne, srednje škole i domove učenika.

Štrajkači su nosili transparente "Rušenje prosvete, Srbija bez budućnosti", "Razočarani, gladni i izdani Srbije", "Dajte pare da vas opismeno", "Nula dinara - pripreme za takmičenja...".

Oko 15 časova štrajk je prekinut, a saobraćaj u Nemanjinoj ulici koja je bila zatvorena, postepeno se normalizuje.

Verbić: Učesnici u štrajku neće dobiti novčanu nadoknadu

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić izjavio je ranije danas da ucesnicima u štrajku neće biti isplaćena novčana nadoknada.

"Ako direktori škole utvrde da plan nije ispunjen, da tada nisu radili nastavnici, oni po zakonu nemaju pravo na novčanu nadoknadu", rekao je Verbić, gostujući u Jutarnjem programu TV Pink.

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je istakao da "bilo ko od nas, ako ne radi, ne može imati novčanu nadoknadu za taj deo rada".

Verbić je precizirao da su u štrajku juče bile 504 škole, što je približno 27 procenata ukupnog broja škola i da velika većina nastavnika u ovom trenutku rade normalno, iako su, takođe, opravdano nezadovoljni platama.

Ministar je istakao da su plate prosvetnih radnika nepristojno male, ali da se ne mogu promeniti na drugi način, nego sistemski, tako što će biti uvedene platne grupe i da rešenje mora da bude u skladu sa zakonom.
"Mi ovo moramo da rešavamo tako što sednemo za sto i rešavamo svaki konkretan problem jedan po jedan, ali ne ucenama, što pretimo da neće biti završena školska godina", dodao je Verbić.

Vučić: Prosvetari će prvi osetiti boljitak

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da nije planirano dodatno smanjene plata u javnom sektoru, da su prosvetni radnici najoštećeniji i da će prvi osetiti boljitak po ozdravljenju srpskih finansija.
"Saosećam sa njima, sve su u pravu, ali šta da uradimo? Da srušimo sporazum sa MMF?", rekao je Vučić novinarima, na pitanje o štrajku dela prosvetnih radnika.

Vučić je rekao da javnost treba da se odredi u tome da li hoće da se ruši sporazum sa MMF ili da se poštuje, navodeći da se vlada u dogovoru sa tom finansijskom institucijom bori da sačuva interese naroda koliko je god to moguće.
"Kritikovali ste nas zbog povećanja cena struje, a od 1. aprila nema povećanja struje. Jel nas kritikujete zbog poštovanja sporazuma sa MMF ili nas kritikujete zbog nepoštovanja sporazuma, dogovorite se", rekao je Vučić i istakao da se Vlada Srbije u sporazumu sa MMF bori za ozdravljenje srpske privrede.

DS pozvala Verbića da prihvati zahteve štrajkača

Vlada Demokratske stranke u senci pozvala je Verbića da prihvati sve zahteve prosvetnih radnika i "omogući nesmetan nastavak školske godine".

Kako u pisanoj izjavi medijima navodi Miodrag Stojković, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja vlade u "senci" DS, nije istina da država nema načina da udostoji jednu od najvažnijih profesija - prosvetu.

Prema njegovim rečima obračun sa prosvetom je najavljeno lomljenje kičme intelektualcima, po svaku cenu, pa i po cenu budućnosti naše dece.
"Vlast koja je primorala nastavnike da štrajkuju mesecima i odlučila da ih ponizi, ne misli ništa dobro ni njima, ni đacima, ni budućnosti Srbije. Falsifikatori diploma su u ratu protiv znanja. Njima školovani kadrovi i znanje ne trebaju", naveo je Stojković.

Svaki minut štrajka oduzima godine budućnosti Srbije i decu šalje na ulice, rekao je on i dodao da "ukidanjem besplatnih udžbenika i smanjivanjem plata današnja vlast ceo teret svoje nesposobnosti prebacuje na decu, roditelje i prosvetne radnike".

Izvor: Tanjug