Šta se dešava sa liderom Severne Koreje

Lider Severne Koreje Kim Džong Un nije viđen u javnosti više od mesec dana, a za misteriju koja poprima sve veće razmere svetski mediji iznose razna objašnjenja - od toga da je možda bolestan i da državu vodi njegova sestra, do mogućnosti da je došlo do smene u eliti i da je Kim u "kućnom pritvoru".

.

Uobičajeno je bilo do sada da državni mediji Severne Koreje prenose detaljno kretanja 31. godišnjeg lidera zemlje, te je "upalo u oči" da o Kimovim aktivnostima nije bilo vesti još od 3. septembra, kada se pojavio na koncertu sa suprugom, prenela je agencija Rojters.

Kruže glasine da Kima muči giht, dijabetes, pa čak i mogući problemi sa člancima, ali sada jedna opoziciona grupa tvrdi da je Kimova mlađa sestra, Kim Jo Džong, možda preuzela upravljanje zemljom dok se on ne oporavi, prenosi Si-En-En (CNN).

Opoziciona organizacija "Solidarnost intelektualaca Severne Koreje" saopštila je da postoji mogućnost da Kim Jo Džong barem privremeno rukovodi vladom, mada nije navela izvor te informacije.

Si-En-En, koji nije mogao da tu informaciju nezavisno potvrdi, podseća da je Kimova sestra "zvezda u usponu" i navodi reči Majkla Medena, blogera koji prati aktivnosti severnokorejskih lidera, da je mediji u toj zemlji pominju kao zamenika direktora Radničke partije, što je veoma moćna pozicija.

Pod naslovom "Da li je severnokorejska dinastija pala?", britanski "Gardijan", piše da kruže glasine o puču, a britanski "Dejli mejl" navodi mogućnost da je Kim "u kućnom pritvoru" gde ga drži njegov sopstveni režim.
"Gardijan" podseća da je pojavljivanje tri visoka severnokorejska zvaničnika na završnoj ceremoniji Azijskih igara u Južnoj Koreji izazvalo burne reakcije, naročito priosustvo Huang Pjong-spa iz Odeljenja za organizaciju i rukovođenje (OGD), koje ima ogromna ovlašćenja i neki je smatraju rivalskim izvorom vlasti.

Čak je i jedan visoki severnokorejski zvaničnik koji je prešao u "dezertere" Džang Džin-sung nagovestio da je OGD preuzeo kontrolu, a Kima ostavio kao "figuru za reprezentaciju".
"Dejli mejl" i australijski "Ej-Bi-Si" prenose reči profesora korejskih studija na holandskom Univerzitetu Leiden da je možda reč o smeni unutar same severnokorejske vladajuće elite i da Kima u kućnom pritvoru možda drže pripadnici njegovog režima.

Isti profesor navodi da ovo nije prvi put da jedan severnokorejski lider nestane na neko vreme iz javnosti te da se slično dogodilo i tokom 1990-ih sa Kimom Ilom.
"Njujork tajms" u međuvremenu podseća da Kim, kao što su pre njega činili i njegov otac i deda, koristi javna pojavljivanja kao ključno sredstvo u propagandnoj mašineriji koja odavno zemlju održava jedinstvenom, obilazeći farme, fabrike i vojne jedinice.

Njegovo petonedeljno odsustvo sa javne scene je tim pre izazvalo beskonačnu debatu među stranim zvaničnicima i analitičarima.

Severnokorejske diplomate u Njujorku i Ženevi odbacuju navode o Kimovom odsustvu kao pokušaje spoljnih neprijatelja Pjongjanga da rašire dezinformacije kako bi potkopali vladu.

Strani mediji i analitičari, koji prate dešavanja u Severnoj Koreji, u iščekivanju su da vide da li će se Kim pojaviti sutra na 69. godišnjici osnivanja severnokorejske Radničke partije.

Prethodne dve godine Kim je, povodom godišnjice osnivanja Radničke partije, obilazio mauzolej u Pjongjangu, u kojem su sahranjeni njegov otac i deda.
"Ako se ne pojavi, to će pojačati spekulacije da su mladog severnokorejskog lidera stigla teška vremena, jedne ili druge vrste", rekao je istraživač u Vašingtonu Kertis Melvin.

"Što više vremena prođe da ga javnost ne vidi, to će rasti više nesigurnosti u vezi njega i statusa režima", smatra Melvin.

Zvaničnici Severne Koreje negiraju da Kimovo odsustvovanje iz javnosti ima veze sa njegovim zdravljem.

Američki zvaničnik zadužen za Severnu Koreju rekao je pre nekoliko dana da nema pokazatelja da je Kim ozbiljno bolestan ili da se nalazi u političkom problemu.

Kim je na vlasti od 2011. godine, kada je umro njegov otac Kim Džong Il, koji je do tada vladao zemljom.

Izvor: Tanjug