Izrael: Broj poginulih u Gazi dostigao 121

U izraelskim vazdušnim napadima na pojas Gaze jutros je poginulo 16 Palestinaca, pa je ukupni broj žrtava za pet dana bombardovanja porastao na 121, saopštili su lekari.

.

U najnovijem napadu tri osobe su poginule u istočnom delu Gaza Sitija koji se zove Tufah, izjavio je portparol ministra zdravlja u Gazi Ašraf al-Kudra, preneo je AFP.

Pre toga je pogođeno dobrotvorno udruženje za osobe sa invaliditetom u Beit Lahiji, u severnoj Gazi, a još tri osobe su stradale u napadu u zapadnom delu Gaza Sitija.

Kudra je ranije objavio vest o pogibili još osam Palestinaca, među kojima je muškarac koji je podlegao povredama zadobijenim u prethodnom napadu, pet osoba ubijenih u severnom delu Gaze Džebaliji i još dvoje ljudi na jugu u Deir el Balahu.

Lokalni zvaničnici su saopštili da su jutros na meti napada bile džamije i kuće zvaničnika Hamasa širom te priobalne enklave.

Od početka izraelske ofanzive u utorak ujuto ukupno je poginula 121 osoba.

Palestinci pripremaju predlog rezolucije o prekidu vatre

Palestinci i njihove pristalice u međunarodnoj zajednici razmatraju predlog rezolucije Ujedinjenim nacijama kojom bi se osudilo svako nasilje nad civilima u izraelsko-palestinskom sukobu i pozvalo na "hitan, trajan i u potpunosti poštovan prekid vatre".

U predlogu rezolucije se izražava "ozbiljna zabrinutost" zbog eskalacije nasilja i pogoršanja situacije na palestinskim teritorijama zbog izraelskih vojnih operacija, naročito u pojasu Gaze, kao i zbog velikog broja civilnih žrtava među kojima ima i dece, navodi AP.

Savet bezebdnosti UN je duboko podeljen i često paralizovan kada je u pitanju izraelsko-palestinski sukob, budući da SAD brane bliskog saveznika Izrael, dok većina ostalih članica SB UN čvrsto podržavaju Palestince.

U palestinskom predlogu rezolucije se ne pominje više stotina raketa koje je Hamas, koji kontroliše Gazu, bacio na Izrael, pa ona, verovatno, ne bi bila prihvatljiva za SAD ako bi bila predstavljena u Savetu bezbednosti, navodi AP.

U tekstu rezolucije se pozivaju sve strane u sukobu da poštuju svoje obaveze iz Ženevske povelje o zaštiti civila u ratu, da se uzdrže od postupaka koji bi mogli dalje destabilizovati situaciju i da hitno preduzmu mere za postizanje sveobuhvatnog mirovnog sporazuma zasnovanog na rešenju dve države.

Prema predloženom tekstu, poziva se na "hitan mir i okončanje neprijateljskih dejstava u Gazi, uključujući raketne napade", kao i obnavljanje prekida vatre iz 2012. godine i nastavak direktnih izraelsko-palestinskih pregovora u cilju postizanja mirovnog sporazuma i rešenja dve države.
U tekstu se, takođe, apeluje da civili budu zaštićeni.