Tribunal: Šešelj ostaje u Hagu

Sudije haškog Tribunala prekinule razmatranje mogućnosti privremenog oslobađanja Vojislava Šešelja, pošto lider SRS ne želi da se pridržava zadatih uslova.

.

U pisanoj odluci suda navodi se da je vlada Srbije obećala punu saradnju sa sudskim većem u skladu sa zahtevima vezanim za proceduru privremenog puštanja na slobodu, ali da optuženi nije želeo da sarađuje. Jedino na šta se Šešelj obavezao, odgovarajući sudu, jeste da neće napuštati teritoriju Srbije.

Među uslovima za njegovo privremeno oslobađanje iz pritvora su kućni pritvor, oduzimanje pasoša, zabrana kontakta sa svedocima i žrtvama.

Sudije podsećaju da su postupak za privremeno oslobadjanje Šešelja same pokrenule, tražeći od vlada Srbije i Holandije da preuzmu obaveze u vezi sa tim postupkom.

Na takav korak sudije su se odlučile pošto je novi član sudskog veća, sudija Mandiaje Niang, obavestio Tribunal da nije u stanju da se pridruži kolegama u većanju o presudi Šešelju i da mu je za upoznavanje sa predmetom potrebno više od šest meseci koliko je već potrošio.

Ovakav ishod se mogao naslutiti pre dva dana, kada je objavljeno da se Šešelj nije izjasnio o uslovima Haškog tribunala. Advokat Toma Fila je rekao da se, ako odgovora nema, smatra da Šešelj nije saglasan sa postavljenim uslovima.

Šešelj se 23. februara 2003. godine dobrovoljno predao Haškom sudu, gde se izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice, koja ga tereti za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja od 1991. do 1993. godine u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini.

Od tada je u pritvoru u Sheveningenu, a njegov predmet je i dalje u pretresnom postupku, koji je počeo 2007. godine. Tužilaštvo je krajem 2010. završilo iznošenje dokaza, a optuženi, koji se sam brani, nije želeo da iznosi nikakve argumente odbrane.