Španski kralj abdicira u korist sina

Posle skoro četiri decenije na tronu i pet operacija u poslednje dve godine, španski kralj Huan Karlos abdiciraće u korist sina, princa Felipa, zbog ličnih razloga.

.

Posle serije gafova i korupcionaškog skandala, Huan Karlos odlazi sa prestola u 76. godini, a španski premijer Marijano Rahoj - koji je obelodanio tu "vest dana" - ubeđen je da je ovo "najbolji momenat za promene", prenela je agencija Rojters.

Nekada vrlo popularan Huan Karlos, koji je odigrao jednu od ključnih uloga u tranziciji Španije u demokratiju sedamdesetih godina prošlog veka, posle Frankove diktature, poslednjih godina je izgubio javnu podršku, a njegova ćerka, princeza Kristina, i njen suprug Inaki Urdangarin su pod istragom zbog korupcije.

Huan Karlos I od Burbona rođen je 5. januara 1938. u Rimu, gde je kraljevska porodica bila u izgnanstvu od 1931, od proglašenje Druge Republike.

Izdanak je jedne od grana drevne dinastije Burbon, koja je vladala nizom evropskih zemalja vekovima. Izvorno, Burboni su francuska vladarska porodica, poreklom iz centralne Francuske, koja je pre nego što se uspela na presto te zemlje, na samom kraju 16. veka, vladala kraljevinom Navara. Osim Francuskom, do revolucije 1792. (i ponovo 1814-1848.), Burboni su vladali i pojedinim italijanskim zemljama, poput Parme ili Napuljskog kraljevstva (Kraljevstvo dveju Sicilija).

Španski ogranak porodice tom zemljom vlada od 1713. godine, s kratkotrajnim prekidima, tokom Prve (1873-74.) i Druge (1931-1939.) španske republike, i jedina je grana te drevne porodice koja je sačuvala presto.

Huan Karlos na presto je stupio posle smrti generala Franciska Franka, novembra 1975. godine.

Sin je Don Huana, grofa od Barselone, i unuk Alfonsa XIII koji je vladao Španijom do 1931. kada je monarhija oborena. Kratkotrajna Druga španska republika oborena je pošto je Građanski rat u toj zemlji 1936-1939. okončan potpunom pobedom Franciska Franka. Frankov poredak imao je više faza, ali temelj njegovih uverenja ležao je u potpunom tradicionalizmu, rimokatolicizmu i monarhizmu.

Pošto su Don Huana (1913-1993.), oca Huana Karlosa, Franko i saborci smatrali suviše liberalnim, nije dolazilo u obzir da se njemu omogući dolazak na presto, pa je Franko decenijama pripremao Huana Karlosa za potonju ulogu kralja. Franko ga je tako, zaobišavši njegovog oca Don Huana, proglasio svojim naslednikom nakon što je proklamovao Zakon o nasleđu 1947. godine, kojim je Španija određena kao kraljevstvo kojim trenutno upravlja Francisko Franko u svojstvu regenta.

Huan Karlos školovao se u Madridu i San Sebastijanu. Potom na Vojnoj akademiji u Saragosi (1955-1957), Pomorskoj školi u Pontevedri (1957-1958) i Vazduhoplovnoj akademiji San Havijer u Mursiji (1958-1959). Diplomirao je i međunarodno pravo i ekonomiju 1961. godine, u Madridu.

Kao nadzornik njegovo obrazovanje usmeravao je general Karlos Martinez, vojvoda od Torea.

Jula 1969. španski Kortes (skupština) proglasila je Huana Karlosa Frankovim naslednikom, a juna 1971. proglašsen je zamenikom šefa države (Franciska Franka) u slučaju vanrednih okolnosti. U to vreme Huan Karlos je nosio titulu princa Španije.

Posle Frankove smrti novembra 1975. Huan Karlos je postupno, nasuprot očekivanjima tvrdih frankista, krenuo putem demokratskog političkog sistema i relativno brzo sputao nezadovoljnike i stabilizovao prilike u zemlji. Dobio je referendumski nadmoćnu podršku za uvođenje demokratskog poretka, i odlučno odbio antidemokratska nastojanja, poput pokušaja puča potpukovnika Antonija Tehera februara 1981.

Pod vladavinom Huana Karlosa Španija je prerasla u stabilnu demokratiju, strogo ustavnu monarhiju, s nizom specifičnih autonomija, kao i dugogodišnju prosperitetnu ekonomiju, a članica Evropske unije (tada Zajednice) postala je 1986. godine.

Grčkom princezom Sofijom oženio se 14. maja 1962. i imaju troje dece - princeze Elenu i Kristinu i princa Filipa, prestolonaslednika, s titulom princ od Asturije.

Venčanje Huana Karlosa i Sofije organizovano je na dva mesta u istom danu i par je izgovorio "sudbonosno "da"" dva puta - prvo u katoličkoj katedrali, a potom u pravoslavnoj crkvi u Atini.

Od "medenog meseca", tokom kojeg su - kako navodi Si-En-En (CNN) - posetili i Sjedinjene Države i susreli se sa tadašnjim predsednikom Džonom Kenedijem i prvom damom, par živi u palati Zarzuela u Madridu - koja je zapravo preuređena lovačka kuća. Zvaničnu kraljevsku palatu "Palasio Real" koriste samo za zvanične prijeme i posete stranih državnika.

Porodična stabla kralja Huana Karlosa i kraljice Sofije otkrivaju da su oboje potomci kraljice Viktorije.

Popularni španski monarh 2012. godine našao se usred skandala zbog preskupog putovanja u Bocvanu, gde je učestvovao u lovu na medvede - na vrhuncu ekonomske krize u Španiji. Mediji su pisali da takvo putovanje košta više nego što za godinu dana zaradi prosečan Španac, a situaciju je pogoršala i povreda koju je kralj u tom lovu zadobio, zbog koje je morao da operiše kuk. Za jedno putovanju u Bocvanu da bi ubio slona potrebno je odvojiti 44.000 evra, što je oko dva puta više od prosečne godišnje zarade, pisao je dnevnik "Pais".

I šest godina ranije, 2006, kralj je imao skandal sa madvedom: guverner ruske Vologdske oblasti Vjačeslav Pazgaljov je pokrenuo istragu zbog navoda da je španski kralj tokom boravka u Moskvi ubio medveda, nakon što je životinja bila nahranjena medom pomešanim sa vodkom - da bi je kralj lakše ulovio.

Zbog tog ruskog medveda i obelodanjivanja ogromnih troškova kraljevske porodice, kao i preispitivanja da li je princ Filip prikladan za naslednika trona, godine 2007. zabeležen je nagli pad popularnosti nekad obožavanog monarha.

Zbog strasti za lovom na medvede, morao je da se odrekne i pozicije predsednika Svetskog fonda za divlje životinje, pošto je zaključeno da iako nije zabranjeno loviti medvede - ipak je neprikladno, sa te pozicije.

Huan Karlos je pred kraj četrdesetogodišnje "igre prestola" napunio naslovne strane širom sveta diplomatskim skandalom, pošto se neočekivano nediplomatski obratio venecuelanskom predsedniku Ugu Čavesu na Ibero-američkom samitu u Čileu. Kralj je tad iznervirano rekao predsedniku: "Zašto više ne ućutiš!?"

Godine 2010, kako podseća CNN, kralj Huan Karlos i kraljica Sofija ugostili su tokom letnjeg raspusta prvu damu SAD Mišel Obamu i njenu mlađu ćerku u letnjoj palati na Majorki.

Za samo 18 meseci, kralj je imao pet teških operacija, a poslednja - operacija kuka - bila je septembra prošle godine.

Kralj Huan Karlos retko daje intervjue, ali je prošle godine, uoči svog 75. rođendana, ipak govorio za špansku državnu televiziju TVE - rekavši da ga "boli" odliv mozgova iz Španije zbog teške ekonomske situacije. Nije govorio ni o medvedima - zbog lova i skupog putovanja se Špancima izvinio ranije - niti o korpucionaškom skandalu.

Dopisnik britanskog Bi-Bi-Sija (BBC) tada je ocenio da činjenica da kralj upšte daje intervju pokazuje da u krugu monarhije vlada zabrinutost za budućnost kraljevske porodice - posebno pošto je u tom trenutku već bila započeta istraga za korupciju protiv njegovog zeta, bivšeg rukometaša, kojeg optužuju za zloupotrebu novca fondacije kojom rukovodi.

Kralj Huan Karlos osvrnuo se i na decenije svoje vladavine i rekao da se nada da će njegovo političko nasleđe određivati reč "sloboda": "Voleo bih da me pamte kao kralja koji je ujedinio Špance, s kojim su se oporavile demokratija i monarhija."