DA LI ĆE NAM TREBATI TREĆA DOZA VAKCINE? Lekari rešavaju KLJUČNU DILEMU: Nema povratka u normalu bez 4 miliona vakcinisanih

Treća doza vakcine protiv korone nam, po svemu sudeći, ne gine. Posle kineskog "Sinofarma", ovu opciju su zvanično najavili i iz američko-nemačke firme "Fajzer-Biontek".

korona virus, foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock
korona virus, foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock
.

- Prema najnovijim istraživanjima, efikasnost vakcine pada sa 95 na 91 odsto posle šest meseci. U skladu sa tim biće potrebna treća doza da bi se ponovo došlo do zaštite od gotovo 100 odsto. Treću dozu trebalo bi dati devet do 12 meseci posle prve. A zatim očekujem da će verovatno biti potrebno primiti još jednu vakcinu svake godine ili možda svakih 18 meseci - rekao je izvršni direktor "Bionteka" Ugur Sahin.

Srbija, za sada, još nije donela zvaničnu odluku po ovom pitanju, iako se sve češće o tome diskutuje.

- Ovu odluku ne donosim ja, već treba da je donese nacionalno telo, ali za sada prema mom saznanju ovo pitanje nije u procesu razmatranja - rekla je za "Blic" virusolog Tanja Jovanović.

Ona je ranije obrazložila korist treće doze vakcine jer bi se, prema njenim rečima, "na taj način građani zaštitili od pretećih novih, opasnijih sojeva korone". Kako je rekla, da bi vakcinacija postigla efekat, potrebno je da se imunizuje od 50 do 70 odsto građana i na taj način se spreči cirkulacija virusa i stvori kolektivni imunitet.

- Ukoliko to ne učinimo, zbog velikog broja osetljivih ljudi, virusu se daje šansa da se menja. U tom slučaju, samo je pitanje vremena kada će se virus toliko promeniti da trenutne vakcine postanu neefikasne. Zato se razmišlja o trećoj dozi i nekoj novoj sezonskoj vakcini kada se virus bude još više izmenio - zaključila je virusolog Tanja Jovanović.

Da li će i za koga treća doza biti neophodna nedavno je objasnila i Marija Gnjatović iz Instituta za primenu nuklearne energije (INEP). Ona je istakla "da je izvesno da će biti potrebna treća doza kineske vakcine 'Sinofarm', ali da neće morati da je prime svi vakcinisani, već oni kod kojih je nastao blaži odgovor ili njegov izostanak".

- Govoriti o trećoj dozi prema mom mišljenju je rano, jer se još ne zna ni koliko traje imunitet posle preležane infekcije. Dovoljno je da se ispoštuje ovo što je za sada predviđeno, a to su dve doze, pa da se vidi koliko će da traje imunitet posle vakcine - rekla je virusolog prof. dr Nada Uljić Kapuljica za Blic.

Kako nam je objasnila, za sada ne postoje pravi parametri efikasnosti vakcina, te je s toga neophodno sačekati.

- Evropa može da dostigne kolektivni imunitet protiv korona virusa već za tri do četiri meseca - rekao je direktor kompanije "Biontek" Ugur Sahin.

Međutim, iako je Srbija jedna od najuspešnijih evropskih zemalja u procesu imunizacije, iako imamo više od dva miliona vakcinisanih (barem jedna doza), cilj ne deluje tako blizu. Tim pre jer su epidemiolozi skoro jedinstveni u stavu da nam za kolektivni imunitet u Srbiji treba još ovoliko vakcinisanih.

- Onog trenutka kada priđemo broju od preko četiri miliona vakcinisanih, mi dnevno nećemo imati više od 100 novih slučajeva, biće dovoljna jedna dobro opremljena kovid bolnica, i ceo sistem, kako zdravstveni tako i društveni, moći će da se vrati u normalu - rekao je naš mikrobiolog i virusolog prof. dr Milanko Šekler.

Članovi Kriznog štaba ne kriju da strahuju od povećanja broja zaraženih nakon predstojećih praznika.

- Ne želimo da se ponovi scenario koji se dogodio nakon Sretenja, kada je došlo do naglog broja porasta broja zaraženih i umrlih. Verujem da želimo da izbegnemo taj scenario koji smo imali za Sretenje, kada je bilo lepo vreme i kada smo imali nepoštovanje mera - rekao je prof. dr Branislav Tiodorović.

Podsetimo, za Sretenje smo imali oko 1.330 zaraženih za 24 sata, samo par dana čak hiljadu više, a već 26. februara više od 3.500!