Jurišiću ponovo 12 godina za 'Tuzlansku kolonu'

Odeljenje za ratne zločine ponovo je osudilo na 12 godina zatvora ratnog starešinu policije BiH Iliju Jurišića, jer je naredio napad na kolonu vojnika JNA u Tuzli 1992. godine kada je nastradao najmanje 51 vojnik.

.

Jurišić nije došao na izricanje presude, jer je prema obrazloženju njegovog branioca Đorđa Dozeta, na bolničkom lečenju u Tuzli na koje je primljen 28. novembra.

Advokat je sudu dostavio medicinsko opravdanje za svog branjenika, prema kome ima srčane probleme.

Jurišić, prema rečima sudije, i nije obavezan da prisustvuje izricanju presude.

To je Jurišiću druga prvostepena presuda, jer mu je prvu kaznu kojom je bio osuđen isto na 12 godina zatvora zbog ratnog zločina upotreba nedozvoljenih sredstava borbe, ukinuo Apelacioni sud i naložio da se suđenje ponovi pred potpuno novim sudskim većem.

I na novu presudu Jurišić i tužilaštvo za ratne zločine imaju pravo da ulože žalbu Apelacionom sudu u Beogradu, koji će doneti konačnu odluku u tom slučaju.

Sud je utvrdio da je Jurišić kriv, jer je suprotno dogovou o mirnom povlačenju između SRJ i BIH kao dežurni operativnog štaba stanice bezbednosti Tuzla naredio napad na kolonu vojnika JNA koja se povlačila iz kasarne Husinska buna, 15. maja 1992. godine, rečima "na vatru odgovori vatrom".

Naredbu je primio od nadređenog Mehe Bajrića. Muslimansko -hrvatske jedinice Teritorijalne odbrane uz pripadnike paravonje jedinice Zelene beretke pucali su najpre na vozače, pa na vojnike koji nisu bili spremni za borbu i nisu imali oružje uz sebe da bi mogli da se odbrane.

U napadu na kolonu JNA u Tuzli 15. maja 1992. godine poginuo je najmanje 51 vojnik, oko 50 njih je ranjeno, a uništen je i veći broj sanitetskih vozila.

Jurišić je u julu prošle godine na početku ponovljenog suđenja negirao krivicu ističući da mu je "savest mirna i obraz čist".

Pored ostalog naveo je da nije bio starešina i da ni o čemu nije mogao samostalno da donosi odluke.

Jurišić je bio uhapšen 14. maja 2007. godine na beogradskom Aerodromu "Nikola Tesla", po međunarodnoj poternici. Tužilaštvo za ratne zločine preuzelo je predmet od Vojnog tužilaštva u Beogradu, 2004. godine.

Posle ukidanja prve presude Jurišić je u oktobru 2010. pušten da se brani sa slobode i na suđenja je do danas redovno dolazio iz Tuzle.