Kineska kap koja je prelila čašu: E sad je dosta FOTO/VIDEO
Protesti protiv lokdauna u Kini šire se gradovima. Strane novinske agencije javljaju da ima i uhapšenih.
Izvor: Tanjug, index.hr
Situacija je eskalirala nakon što je izbio požar u jednoj zgradi u Urumkoju, na zapadu zemlje, a njeni stanovnici zbog strogih mera nisu mogli da pobegnu od požara, pri čemu je život izgubilo deset ljudi.
Proteste su obeležili prazni beli papiri koje nose demonstratnti, zbog čega se ti protesti nazivaju i "revolucijom belih papira" ili "A4 revolucijom", navodi BBC, dodajući kako bi razlog za demonstracije s belim papirima mogao biti izbegavane cenzure.
"Definitivno nema ničeg na papiru, ali mi znamo na što se misli", rekla je za BBC jedna žena koja je u subotu naveče učestvovala na demonstracijama u Šangaju.
Witnessed a BBC journalist got sieged and dragged to the ground by several cops in Shanghai earlier tonight on the Urumqi Rd. His friend said he was targeted becuz he was filming the protest. (feel free to @ his handle if you know who this journalist is ) @BBCNews @BBCNewsAsia pic.twitter.com/tPgoPET3hg
— Shanghaishanghai (@Shanghaishang10) November 27, 2022
“I Wanna See a Movie” Goes Viral as COVID Lockdown Protest Slogan in China https://t.co/NXQFBzx7Rj pic.twitter.com/tai34XOwMa
— D100 News (@D100News) November 28, 2022
S druge strane, kineski državni mediji, koji u pravilu strogo prate liniju Kineske komunističke partije, ne spominju proteste. Ali, izdanje "Global Tajmsa" na engleskom jeziku objavilo je komentar u kom se zapadni mediji optužuju za raspirivanje nezadovoljstva kineskom "zero covid" politikom.
Na protestu u Šangaju policija je zaustavljala ljude i brisala im fotografije s mobilnih telefona, a kamere su zabeležile i kako su kineski policajci uhvatili, pretukli i potom zatvorili novinara BBC-ja.
#China #ChinaProtests #chinalockdown compartan! Please share ! https://t.co/eELgrD30hx
— Masaya (@_masaya0) November 28, 2022
AFP navodi da je policija u Šangaju danas uhapsila dve osobe u Šangaju. Na pitanje novinara Frans presa o razlogu hapšenja, jedan policajac je rekao da privedeni nisu poštovali naredbe policije.
On je za više detalja novinare uputio na lokalne policijske vlasti. Policija je takođe naredila prisutnima da se raziđu i da izbrišu fotografije sa svojih telefona.
ये चीन की राजधानी बीजिंग की तस्वीर है। जहां राष्ट्रपति शी जिनपिंग के खिलाफ़ जमकर नारेबाजी हो रही है।#चीन#ChinaProtests#chinalockdown#chinaprotest #ChinaProtest2022 #ChinaLockdownThread pic.twitter.com/SpNtfrPZVB
— Ankit Kumar @Journalist (@AnkitAnitaSingh) November 28, 2022
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.