Kako je novi kancelar Austrije govorio o Srbiji? Osudio upad ROSU na severu KiM

Beč -- Novi lider Narodne partije Austrije (OVP) Karl Nehamer važi za hardlajnera, koji bi mogao stranku vratiti na stari konzervativniji put.

Izvor: B92, Tanjug
Podeli
EPA-EFE/FEHIM DEMIR
EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Doskorašnji lider Sebastijan Kurc, koji je odlučio da se povuče iz politike, u potpunosti je reformisao stranku, promenio joj "političku boju" iz crne u tirkiznu, i značajno podmladio rukovodeće kadrove.

Nehamer, koji je bio generalni sekretar OVP na početku reforme stranke, mogao bi vratiti narodnjake svojoj izvornoj konzervativnoj politici, manje liberalnijoj nego pod Kurcom.

Sive eminencije u stranci, guverneri u više austrijskih pokrajina, odlaskom Kurca ponovo su ojačali svoj uticaj u stranci, koji su delimično bili izgubili zbog striktnog insistiranja prethodnog lidera da samo on donosi odluke kako personalne, tako i u vezi kursa stranke. Nehamer važi za hardlajnera, što je dokazao na mestu ministra unutrašnjih poslova, kada je vodio striktnu politiku prema migrantima.

Posebno je bio kritikovan za strogi stav kada se vodila diskusija o prijemu izbeglica iz Avganistana.

Nehamer je ne samo odbijao da primi izbeglice iz Avganistana, već je želeo i da vraća tražioce azila u tu zemlju posle preuzimanja vlasti od strane talibana. On se ujedno zalagao i za tešnju saradnju sa zemljama Zapadnog Balkana u borbi protiv ilegalne migracije, stavivši im na raspolaganje ljudstvo i opremu.

EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA
EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Sa Srbijom on je negovao dobru saradnju na mestu ministra unutrašnjih poslova, ove godine je posetio Beograd, a u Beču, pre par meseci, primio je šefa srpske diplomatije Nikolu Selakovića i svog resornog kolegu Aleksandra Vulina.

I tokom pandemije je Nehamer bio čvrst u stavu da treba kažnjavati sve koji krše mere i lokdaun. Nehamer je rođeni Bečlija, koji je, posle školovanja, dobrovoljno prišao vojsci gde je završio službu činom poručnika. Zatim je radio u obuci oficira pri Ministarstvu odbrane, ka i kao trener za komunikaciju i u Političkoj akademiji OVP.

Na meti javnosti našao se posle terorističkog napada u Beču, 2.novembra prošle godine.

Optuživan je da pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova nisu sprečile atentat. Međutim Nehamer je pripisao krivicu svom prethodniku Herbertu Kiklu, aktuelnom lideru Slobodarske partije (FPO), i skandalima u obaveštajnoj službi za borbu protiv terorizma.

Zbog toga je sproveo reformu obaveštajne službe, koju je završio pre par dana sa ciljem povećanja efikasnosti. Nehamer će imati težak zadatak, posle svih turbulencija i afera, da povrati poverenje u OVP. Na prošlim izborima stranka je osvojila više od 37 odsto glasova, a aktuelno, u istraživanjima, pala je na drugu poziciju, sa svega 24 odsto podrške.

Nehamer o temama koje se tiču Srbije

Već nakon najave da se Sebastijan Kurc povlači iz politike i sa svoje doskorašnje funkcije, počela su analiziranja "čije ime na mestu novog kancelara bi Srbiji išlo u prilog", imajući u vidu stavove potencijalnih kandidata. Za sada, Nehmarove izjave o Kosovu i Metohiji, migrantskoj krizi kao i proširenju EU i Zapadnom Balkanu, predstavljaju svetlu tačku, tvrde analitičari, a ovako je govorio o nekim od gorućih tema u Srbiji, u proteklih nekoliko meseci.

Tenzije na severu Kosova

Reagujući na upad pripadnika ROSU na sever Kosova, 13. oktobra, Nehamer je u obraćanju poručio da nasilje nije rešenje i ne može biti oruđe politike. Nehamer je tada, na konferenciji za medije u Prištini, podsetio da je Austrija zemlja koja nije članica NATO sa najvećim kontigentom pri Kforu.

Ukazao je da je važno da se ne izazovu tenzije i dodao da ga "raduje da kosovska policija odmereno deluje".

Ocenio je da situacija nije jednostavna i da bi svaka veća reakcija mogla izazvati spiralu nasilja.

O širenju EU i Zapadnom Balkanu

Govoreći povodom Dana Evrope 9. maja, sadašnji kancelar ukazao je na značaj širenja Evropske unije na Zapadni Balkan.

"Već dve decenije imamo tesnu bezbednosnu političku saradnju s državama tog regiona. Zapadni Balkan je odlučujući, pre svega i za stabilno bezbednosno stanje u Austriji", naglasio je Nehamer.

On je, u saopštenju za javnost, istakao da su Evropa i EU od kraja Drugog svetskog rata uspešna priča, koja mora biti prenošena sa generacije na generaciju.

Podsetio je da je Austrija 25 godina članica EU, i da je danas snažniji i pouzdaniji član Unije, koji pokušava aktivno da savladava razne izazove i doprinese daljem razvoju EU.

Podvukao je i značaj međunarodne saradnje za bezbednost Austrije, ukazujući posebno na Europol i Šengenski informativni sistem.

"Organizovano kriminal ne poznaje državne granice. Na osnovu geografskog položaja u srcu Evrope je saradnja sa našim šengenskim partnerskim zemljama za nas od posebnog značaja", objasnio je Nehamer.

Nehamer odlično poznaje OVP, pošto je bio generalni sekretar stranke, a i omiljen je među stranačkim kolegama.

U prilog tome govore činjenice da su koalicioni partner Zeleni i guverneri pokrajina iz redova narodnjaka prihvatili imenovanje Nehamera. Vicekancelar i lider Zelenih Verner Kogle čak je već pohvalio da ima dobru radnu osnovu sa Nehamerom.

O migrantskoj krizi

Prilikom posete Srbiji, u aprilu ove godine i susretu sa Aleksandrom Vulinom govorio je o nekim od gorućih tema u Srbiji. Vulin i Nehamer ocenili su tada da Srbija i Balkan ne mogu postati parking za migrante.

Oni su u Beogradu, gde su potpisali Sporazum o saradnji u oblasti vanrednih situacija, ocenili da su dve zemlje „saveznici u borbi protiv terorizma, organizovanog kriminala i iregularnih migracija“.

Austrijski ministar kazao je da ta zemlja podržava Srbiju i preko platforme za borbu protiv iregularnih migracija kao i kada je reč o tome da iregularni migranti budu vraćeni u zemlje porekla ukoliko nemaju osnova za ostanak u Srbiji.

Dodao je da su dve zemlje saveznici u borbi protiv terorizma, organizovanog kriminala i iregularnih migracija i da između ministarstava unutrašnjih poslova postoji "tesna saradnja zasnovana na poverenju".

Politička karijera

EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA
EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Nehamer je postao aktivan u partijskoj organizaciji OVP nakon što je napustio vojsku, u početku je radio sa partijskom akademijom. Zatim je bio načelnik odeljenja službe i mobilizacije u sedištu stranke od 2007. do 2008. godine, a odeljenja za obuku i umrežavanje od 2008. do 2009. godine. Zatim je postao direktor udruženja Donje Austrije partijske akademije i smatran je bliskim tadašnjem zameniku guvernera Volfgangu Sobotki.

U oktobru 2015. Nehamer je imenovan za zamenika generalnog sekretara i saveznog organizacionog predsednika Austrijskog radničkog sindikata (OAAB), sindikalnog udruženja OVP-a. Tokom predsedničkih izbora u Austriji 2016. godine, imenovan je za zamenskog menadžera za Andreasa Kola iz OVP-a tokom kampanje, ali nije uspeo da ga spase od istorijski lošeg rezultata od 11%.

Nasledio je Augusta Vogingera na mjestu generalnog sekretara OAAB-a 2016. i na toj funkciji je bio do januara 2018. U novembru 2016. izabran je i za regionalnog predsjednika OAAB-a Beč. Od aprila 2017. bio je okružni partijski predsednik OVP u Beču-Hitzing.[2]

Na saveznim izborima 2017. Nehamer je izabran za predstavnika Beča. Tokom kasnijeg formiranja vlade, bio je član pregovaračkog tima OVP-a u oblasti odbrane. Izabran je za zamenika predsednika parlamentarne frakcije OVP 8. novembra i imenovan je za portparola za medije.

Zatim je 25. januara 2018. nasledio je Elizabet Kestinger i Stefana Štajnera na mestu generalnog sekretara OVP-a. U septembru 2018. takođe je nasledio Efganija Donmeza na mestu portparola za integraciju i migracije.

Nehamer se na saveznim izborima 2019. kandidovao na petom mestu na bečkoj državnoj listi OVP-a [8] i na jedanaestom mestu na saveznoj listi OVP-a.[9] Takođe je bio jedan od pet procenjivača OVP-a u biračkom telu tokom izbora.[10] Tokom kasnijeg formiranja vlade, pregovarao je u oblastima Evrope, migracija, integracija i bezbednosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 434 idi na stranu